Okunma

Avrupalılar Mars robotunu kaybetti!


20 Ekim 2016 Perşembe 06:00
Avrupalılar Mars robotunu kaybetti!

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya Devlet Uzay Etkinlikleri Kuruluşu (Roskosmos) tarafından ortak olarak yürütülen ExoMars projesi büyük bir yara aldı.

İki aşamalı bir planla Mars’a robot göndermeyi planlayan projenin ilk ayağı olarak 14 Mart’ta Dünya’dan fırlatılan Schiaparelli robotu Mars’a ulaştı ve 19 Ekim’de de yüzeye iniş yaptı. Ancak Schiaparelli’den artık haber alınamıyor.

Aslında, Mars’a iniş deneyi yapmak için özel olarak geliştirilen ve indiği noktada hareketsiz olarak görev yapacak olan Schiaparelli sayesinde ESA çok daha pahalı ve kritik bir donanıma sahip olan asıl robotu göndermeden önce gerekli verileri elde etmiş olacaktı.

Ancak ESA dün sinyal göndermesi gereken Schiaparelli’den artık haber alamıyor. Bu da iniş denemesi sırasında robotun hasar almış olabileceği anlamına geliyor.

6 dakika boyunca terör

Robotun, “6 dakikalık terör” olarak adlandırılan, son hızla atmosfere girip yüzeye düşme sürecinden sağ çıkmamış olabileceği düşünülüyor.

ESA bu 6 dakikalık kabusu atlatabilmesi için Schiaparelli’ye güçlü bir ısı kalkanı, süpersonik bir paraşüt ve yere yaklaştığında ateşleyeceği özel hız kesme roketleri eklemişti.

Tüm bu önlemlere rağmen robotun hasar almış olması uzay ajansının tüm Mars planlarını yeni baştan ele alması anlamına gelecek.

ESA yine de bu görevi bir başarı olarak yorumluyor. Ajans, Roscosmos ile birlikte uzay aracını 6 ay süren yolculukla başarı şekilde Mars’a ulaştırdığı ve Mars yörüngesine oturttuğu Trace Gas Orbiter (TGO) isimli uzay gemisi/uyduyu önemli bir kazanım olarak görüyor.

ESA ve Roscosmos’un şimdiki planı ise, Mars yüzeyinden örnekler toplayarak gezegende hayat belirtileri arayacak olan robotunu Mars’a gönderip yüzeye indirmek. Bu başarılırsa, Mars’ta görev yapabilen tek uzay ajansı olan NASA bu özelliğini kaybetmiş olacak.

 ::Sizce Avrupalılar Mars’a gitmeyi başarabilecek mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Avrupalılar Mars robotunu kaybetti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Marslılar incelemek için rehin almışladır. Görmemesi gereken şeyler görmüş, Duymaması gereken şeyler duymuştur. Marslı bunlar, adamların şakası yok.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  UFO'ların işi bu

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Alemlere akmıştır. Mars geceleri bir başka oluyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sorması ayıptır ne var bu marsta ? Tamam anladık bir şeyler gizliyorsunuz ama hakikaten çok merak edilecek bir konu ne var bu çorak topraklarda ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir kaç deneme sonra o işinde üstesinden gelirler,adamlar bilim yapıyor ve zamanla her şeyi iyice öğençekler ve daha da geliştireceklerdir bence .

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Mars düz değilki. Marka gidecek araç inmemek üzere programlanmalı. Ya da tam düşerken çevresinde 360 derecelik bir alanda hava yastığı tarzı çok güçlü bir koruyucu açılmalı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  dünyadan marsa gidenler kars,a uğramadan gitmeyin..orada YETİ,ler var.
  ot yok..et yok..(et yemek yasakmış) bulursan ye..sigara içemezsin..dışarıda 10 metre normal koşullarda gezemezsin..hertaraf kıpkırmızı toprak..yarık ve tepe..
  NE İŞİN VAR MARS,ta EY ADEMOĞLU..gidenler asla geri gelemez..mezarları dahi olamaz..bu gerçeği kim değiştirebilirki? Allah mars,ta olanlarında canlarını alacaktır..buruc süresi..nde bildiriyor..ayet..istersenizse siz burçlara dahi gitseniz (süreyya yıldızı ve çevresindeki alfa centuri, ) dahi ömrünüz bittiğinde canınız o alanda alınacaktır.. öyleyse ne işin var oralarda..hava yok..su yok..sandviç yok..kadın yok..kız yok..belkide TİTAN,lar var oralarda..hahahaa

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yakında türkiyede mars yolculuğuna başlar..bu hükümet sayesinde..
  millet aç..mars,a trilyonlar yatırılsın…. türkiye oraya taşınsın..hahaaa

 9. SDN Okuru dedi ki:

  2023te biz gidicez zaten neden acele ediyorlar

 10. SDN Okuru dedi ki:

  çok normal, avrupa boyundan büyük işlere kalkışıyor…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  marsa inememiştir o… çarpmış ve parçalanmıştır… kayboldu ne birader… :))))

 12. SDN Okuru dedi ki:

  bişeyide düzgün yapın lan (sen kendi ülkene bak diyeceksiniz haklısınız ama benenah)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  bu uzay işlerinde ABD den gerisi hikaye ..

 14. SDN Okuru dedi ki:

  YANİ 2 ELLERİYLE BİR ROBOTU DOĞRULTAMAMIŞLAR

" Avrupalılar Mars robotunu kaybetti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupalılar Mars robotunu kaybetti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupalılar Mars robotunu kaybetti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "