Avrupan’ın En iyilerinden Biri


12 Mayıs 2010 Çarşamba 21:46
Avrupan’ın En iyilerinden Biri

Verbatim 2009 mali yılını çok başarılı bir şekilde belgeleyerek tamamlamıştır. 2008 yılındaki 5,4lük pazar payı ile karşılaştırılınca 2009 yılında yüzde 7,3 pazar payına sahip olduğu görülmekte. Pazar araştırma şirketi GfK tarafından açıklanan rakamlara göre şirket Avrupa depolama medya alanında toplam pazarda ilk kez üçüncü sıraya yükselmiş bulunmaktadır.

Büyümenin başlıca sebebi Harici Sabit Diskler ve USB sürücüler

Verbatim taşınabilir sabit diskler sektöründe 2008 yılında yüzde 5,1’lik pazar payını 2009 yılında yüzde 6.2’ye çıkartarak Avrupanın ilk 5 tedarikçisi konumuna geldi.. 2007 yazında HDD’ler ile başarılı bir başlangıcın ardından, Verbatim 2008 yılında tüm Avrupa çapında hacim ve fiyat açısından çok yüksek büyüme oranları ile harici sabit diskler piyasasında büyük bir atılım gerçekleştirdi. Japon ana şirket Mitsubishi Kagaku Media (MKM) tarafından 2009 sonbaharında Freecom’u devralma Verbatim’in piyasadaki konumunun güçlendirilmesi ve başarılı bir sinerji sağlanmasına yönelik daha önemli bir stratejik adımdır. Verbatim bu merkezde şu sıralar son derece dinamik bir büyüme geçirerek taşınabilir HDD segment üzerinde yoğunlaşıyor. Şirket bu segmentte 2010’da Avrupa’nın yüzde 10’luk pazar payına ulaşmayı hedefliyor.

 

Geçen yıl USB sürücüler sektöründeki başarılı ilerleme Verbatim’in büyümesine de katkıda bulunmuştur. Sonuçta (SCCG) Santa Clara Consulting Group’a göre Avrupa’da 57 milyonun üzerinde USB sürücü satıldı. 2008 ile karşılaştırıldığında, Verbatim son derece rekabetçi USB sürücü pazarında dördüncü sıraya ulaşarak yüzde 3,8’lik pazar payını yüzde 5,4’e çıkardı.  Donanım şifreli USB sürücülerin geniş bir yelpazesiyle şirketlerin en son güvenlik gereksinimlerini karşılamak ve katı durum sürücü (SSD) teknolojisine yoğunlaşmasıyla da şirket 2010 yılında flaş piyasasında birinci sınıf kaliteli tedarikçi olarak kendini pozisyonunu korumaya devam edecek

Teknoloji ve optik depolama ortamı pazar liderliği

Verbatim optik depolama medya alanında dünya çapında teknolojik ve pazar liderliğini üst üste yedi kez birinci olarak doğruluyor. Santa Clara Consulting Group’a göre 2009 yılında Verbatim yüksek kaliteli Blu-ray, DVD-R ve CD-R’lar ile pazar payını genişletti.

 Yüklü optik sürücülerin çok sayıda olması göz önüne alındığında,  çok yüksek seviyede artan satış küçülen pazar rağmen devam etmektedir. DVD-R’ların 2008 senesindeki 1,6 milyar olan toplam satışları 2009 yılında 1.3 milyara düştü. Buna rağmen Verbatim yüzde 43’lük pazar payını korumayı başardı. Sonuç olarak Verbatim DVD piyasasında ilk üçe girdi. Şirket 2010 yılındaki pazar payını yüzde 50 olarak hedefliyor. Aynı zamanda da, tedarikçilerin konsolidasyonu devam edecektir.

Firma Blu-ray diskler ile özellikle olumlu yönde geliştirilmiştir. Avrupa’da geçen yıl satışları 2008 ile karşılaştırıldığında üçe katladı ve 2009 yılında 2010 için beklenen yüzde 300 büyüme, Verbatim Avrupa pazarına hakim durumda ve hatta pazar lideri konumunu daha da genişletmeyi planlıyor. Üreticiler, ana şirket MKM’nn araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden istifade ediyorlar. Bu sayede yeni teknolojik gelişmeleri hızlı bir şekilde uygulayabiliyorlar.

:: Verbatim ürünlerinin sevilmeyen yönleri nelerdir?
yazarAhmet Dokuzmegapiksel

SDN'de çok sık yazmasa da, yazdığında taşı gediğine oturtan Ahmet Dokuzmegapiksel, sitenin ilk yazarları arasında olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avrupan’ın En iyilerinden Biri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupan’ın En iyilerinden Biri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupan’ın En iyilerinden Biri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!