Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu!


27 Eylül 2020 Pazar 09:00
Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu!

Amerika Birleşik Devletleri, önümüzdeki 10 yıl içerisinde Ay’a geri dönmeyi hedefliyor. Ay’a gidecek astronotların ise radyasyon sebebiyle karşılaşabilecekleri en büyük sağlık sorunları katarakt, kanser ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar. Ay yüzeyinde birkaç gün geçirmek güvenli olarak belirtilse de maruz kalınan radyasyonun miktarı tam bilinemiyordu. Şimdi ise, Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu.

1960 ve 1970’li yıllarda gerçekleştirilen Apollo uçuşlarında NASA, günlük radyasyon ölçümleri yapmamıştı.

Ay üzerindeki radyasyon seviyesi ortaya çıktı

2019 yılında Çinlilerden ve Almanlarda oluşan bir ekibin yaptığı araştırmanın sonucu, geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Apollo görevleri için yapılan testlerde, Ay üzerindeki radyasyon miktarının birkaç gün için zararlı olmayacağı belirtilmişti. Ancak uzun zamandır, yüzeydeki radyasyonun miktarı tam anlamıyla bilinmiyordu.

Uluslararası Uzay İstasyonu

Kiel Üniversitesi’nden bir astrofizikçi olan ortak yazar Robert Wimmer-Schweingruber’e göre Ay üzerindeki radyasyon seviyesi, Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kıyasla ortalama 2-3 kat daha fazla. Bu rakamlara göre, bir insanın Ay üzerindeki konaklama süresi geliş ve gidiş süresi de hesaba katıldığında iki ay ile sınırlı kalıyor. Bu radyasyona ise galaktik uzay ışınları, gama ışınları, güneş patlamaları ve uzay radyasyonu ile ay toprağı arasındaki etkileşimlerden gelen nötronlar sebep oluyor.

Radyasyonun insan dokuları tarafından emilen miktarını ölçmek içinse sievert birimi kullanılıyor. Yapılan araştırmaya göre, Ay’da bulunmak günde 1.369 mikroseivert radyasyona maruz kalmak anlamına geliyor. Bu da Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatının günlük dozundan yaklaşık 2.6 kat daha yüksek demek.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya’dan çok uzakta bulunmadığı için manyetosfer tarafından korunuyor. Bu yüzden istasyon üzerinde bulunanlar, çok yüksek derecede radyasyona maruz kalmıyor. Geliş ve gidiş sürelerini de hesaba katarsak, bir astronot istasyon üzerinde ortalama 6 ile 8 ay arasında konaklayabiliyor. Ay üzerindeki radyasyon seviyesi ise, Dünya yüzeyine kıyasla 200 kat daha fazla.

NASA, Artemis görevi ile 2024 yılına kadar astronotları Ay’a göndermeyi ve 2030 yılına kadar bir üs kurmayı hedefliyor. Buna ek olarak NASA, Ay yüzeyinde çalışacak ve yaşayacak astronotlar için de uzun vadeli bir planı olduğunu belirtti.

Wimmer-Schweingruber’a göre eğer insanların Ay yüzeyinde iki veya üç aydan daha fazla zaman harcaması isteniyorsa, yapıların 80 santimetre kalınlığında Ay toprağı ile kaplanması gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ay yüzeyinde radyasyon seviyesinin yüksek olması normal. Eğer ayda bir istasyon kurulascaksa yapının mevcut radyasyondan koruyacak şartlara uyumlu olarak inşaası mümkündür. Tek sorun inşaa süresince çalışacak ekip ve sonrasında orada uzun süre kalacak olan personelin güvenliği için alınacak ek önlemlerin hem maliyet hemde istenilen program çerçevesinde hareketi zorlaştırabilir. Her ne şekilde olursa olsun çözüm bulunur. Kolay gelsin.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  şimdi bir kaç cahil burda aya gidilmedi falan diyecek. sanıyorlar ki aya sadece 1 kere gidildi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kaç kere gidildi peki? 😀

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Abd aya hiç gitmedi buradan bunu çıkarmak çok kolay 60 sene öncenin teknolojisi ve 2020 teknolojisi hala 10 yıl içinde gitmeyi planlıyor diyorsa bu açık şekilde apollonun yalan olduğunu kanıtlıyor

" Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay üzerindeki radyasyon seviyesi belli oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 3. 3 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 4. 4 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 5. 5 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 6. 6 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 7. 7 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 8. 8 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 9. 9 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 10. 10 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası