NASA’nın Ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi


18 Eylül 2020 Cuma 22:09
ABONE OL
NASA’nın Ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi

NASA otomatik iniş sistemi için testlere başlıyor. NASA’nın yaklaşan Blue Origin görevinde de kullanmak amacıyla tasarladığı otomatik iniş sistemi üzerine odaklandığı görülüyor. Bu özel ve otomatik sistem Ay ve Mars yüzeyleri için tasarlandı.

Yeniden kullanılabilir roketler üzerine odaklanan NASA, Blue Origin için New Shepard, roketini test edecek. Güvenli ve hasas iniş için geliştirilen özel bir sisteme odaklanan NASA, buna SPLICE adını veriyor.

NASA otomatik iniş sistemi için testlere başlıyor

SPLICE sistemi, sensörler tarafından toplanan tüm verileri alıyor ve gelişmiş algoritmalar sayesinde işliyor. Bu işlem ise bir dizi lazer sayesinde oluyor. Optik kamera ve bir bilgisayarın da yer aldığı bu sistem olası tehlikeleri de saptayabiliyor ve güvenli bir iniş için parametreleri ayarlıyor.

New Shepard, bu sistem sayesinde dört görevinin üçünü Dünya’da test ederek gerçekleştirmiş olacak. Jeff Bezos‘un da kurucu olduğu şirket ve NASA ile birlikte gerçekleşecek bu testler esasında, otomatik iniş teknolojini sınayacak. Ay ve Mars için geliştirilen bu testler, alçalma ve iniş gibi kabiliyetlerini test etmeye odaklanıyor.

Şu anda zaten halihazırda NASA’nın Mars’a giden Perseverance gezgini de dahil olmak üzere diğer robotik keşif araçları için bu otomatik iniş sistemi kullanılıyor. Farklı yüzeylerde ve hava koşullarında farklı etkiler olacağı için test edilmesi bu noktada önem arz ediyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Bunlar Aya yıllaaaar önce iniş yapmamış mıydı zaten yeni sisteme ne gerek var 🙂 Hesap makinesi özelliklerinde bilgisayarla falan gidilebiliyor hatta ordan canlı tv yayını bile yapılabiliyor 🙂 O yüzden yeni sistem geliştirmeye gerek yok ki

" NASA’nın Ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA’nın Ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA’nın Ay ve Mars için tasarladığı iniş sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?