Milli Uydu Haberleşme Sistemi için imzalar atıldı


17 Şubat 2021 Çarşamba 11:50
ABONE OL
Milli Uydu Haberleşme Sistemi için imzalar atıldı

Ka Bant Milli Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi Projesi” için imzalar Türksat AŞ Genel Müdürlüğü’nde atıldı. Bu proje kapsamında TÜRKSAT A.Ş. tarafından sağlanan VSAT (Very Small Aperture Terminal) haberleşme imkanının yerli ve milli imkanlar ile yapılması hedeflenmekte.

İmza törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın 8 Ocak günü fırlatıldığını hatırlatarak 31 derece doğu yörüngesine doğru yolculuğu devam eden uydunun Haziran ayında kullanıma hazır olacağını açıkladı.

Türksat 6A’nın yerli ve milli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu olarak 2022 yılında uzayda yerini alacağına dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Ülkemiz, bugün, kendi uydularını geliştirme, üretme ve test edebilme düzeyine gelmiştir. Ülkemizin uzay alanındaki kurumsal kapasitesine büyük bir önem veriyoruz. Milli Uzay Programı kapsamında yeni nesil uydu geliştirme alanında dünyayla rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Uzayda izi olan ülkelerin, dünyadaki gücünün artacağına yürekten inanıyoruz.”

Ka Bant Milli Uydu Haberleşme HUB Sistemi ve Modem Geliştirilmesi

Mevcutta kullanılan Türksat 4B uydusu üzerinden sunulan Ka Bant servislerine ek olarak, 2021 yılında fırlatılması planlanan Türksat 5B uydusu üzerinden de Ka Bant servisleri sunulacaktır. Bu kapsamda, VSAT (Very Small Aperture Terminal) sistemlerinde kullanılan Ka Bant hizmetlerinde noktadan noktaya haberleşebilen HUB sistemi ve modemlerin yerli ve milli imkanlar ile üretilmesi sayesinde ülkemizin dışa olan bağımlılığı azalacaktır. Ayrıca kurulacak uçtan uca entegre bir sistem ile uydularımızdaki data trafiği daha güvenilir bir hale gelecektir.

Nihai olarak yüksek teknoloji seviyesinde bir ürün sunmayı hedefleyen projenin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi adına her aşaması için farklı amaçlar ve hedefler belirlenmiştir. Proje kapsamında ortaya çıkacak ürünler, muadilleri ile kalite, performans ve güvenlik alanlarında yarışabilecek ve katma değeri yüksek ürünler olması hedeflenmektedir.

Geliştirilen farklı prototipler, pazar ihtiyacına göre kurumsal müşteriler, ev kullanıcıları, askeri ve özel taktiksel uygulamalar için kullanılabilecek.

Projede geliştirilecek olan HUB Sistemi ve Modemler;

 • SCPC (Single Channel Per Carrier)
 • DAMA (Demand Assign Multiple Access)
 • TDMA (Time Division Multiple Access)
 • Özgün Dalga Şekli

Kullanım Alanları;

SCPC, DAMA askeri ve özel taktiksel uygulamalarda genel olarak tercih edilen modem tipleri olarak öne çıkmaktadır.

TDMA kullanıcı sayısının fazla olduğu ve paylaşım tekniklerinin daha etkin olduğu yapılar olup, çok kullanıcılı kurumsal müşteriler ve ev kullanıcısı hedef kitleyi oluşturmaktadır.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
İlhami Abdullah Baykal
İlhami Abdullah Baykal
17 gün önce

Bu fırlatılan kaçıncı uydumuz ama internet hızları nedense son 6 yıldır yerinde sayı***** şu download hızlarını bir arttırın gözünüzü seveyim ya..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

İnternet uydusu değil onlar

tırışka....
tırışka....
17 gün önce

yine boş işler… önce fahiş internet zamlarını düşürün ve hızları artırıp kotaları kaldırın. ben icraate ve cebime bakarım gerisi hikaye…

emre
emre
16 gün önce

olsun ya boşverin cebinizi baksanıza aya çıkacaklarmış 🙂

" Milli Uydu Haberleşme Sistemi için imzalar atıldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milli Uydu Haberleşme Sistemi için imzalar atıldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milli Uydu Haberleşme Sistemi için imzalar atıldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
 2. 2 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
 3. 3 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
 4. 4 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
 5. 5 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
 6. 6 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
 7. 7 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
 8. 8 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
 9. 9 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
 10. 10 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri