Bakanlık’tan tam kapanmada 5 kritik soruya cevap


29 Nisan 2021 Perşembe 13:07
ABONE OL
Bakanlık’tan tam kapanmada 5 kritik soruya cevap

Ülkemizde koronavirüs vakalarının pik yapmasının ardından alınan tam kapanma kararı birçok soruyu da beraberinde getirdi. İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında geçerli olacak tam kapanma kararına ilişkin genelge yayınlamıştı. 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, vatandaşların merak ettiği birçok soru yanıtlanmıştı.

Bakanlık, tam kapanma kararının ardından yayınladığı soru cevap listesine bugün merak edilen 5 soruyu daha ekledi. Kurumlar Vergisi ödemeleri ve Yurt içi uçak biletleri de dahil olmak üzere yanıtlanan sorulara, önümüzdeki günlerde yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

İşte Tam kapanma ile ilgili merak edilen 5 yeni soru

İçişleri Bakanlığı, daha önce vatandaşlar tarafından merak edilen 10 soruyu daha yanıtlamıştı. Bugün ise bu soru cevap listesine 5 sorunun daha yanıtı eklendi.

Kurumlar Vergisi ödemesinin son günü olması nedeniyle tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü kurumlar vergisi borcu ödemelerini yapmak üzere bankalara gidecek olan vergi mükellefleri vergi borcuna ilişkin tahakkuk fişi veya elektronik ortamda alınmış borç durumunu gösterir bilgi/belgeyi denetimlerde ibraz etmek ve şirket ile ödeme yapılacak banka güzergâhında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacaktır.

– Tam kapanma kararı öncesinde alınan yurt içi uçak biletleri için izin almak gerekli midir?

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak dönem içerisinde yapılacak her türlü şehirlerarası seyahat izne tabi tutulacaktır. Bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasından sonraya denk gelen seyahatler için de zorunlu hallerin varlığının olup olmadığına bağlı olarak seyahat izni alınması gerekmektedir.
Bu durumun tek istisnası olarak tam kapanma kararından önce alınan biletlerle, 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 24.00’e kadar (19.00-24.00 arasına yönelik istisna getirilecek şekilde) seferine başlayacak olan uçak yolculukları için seyahat izin belgesi istenilmeyecektir.
Genelge’nin ekinde yer alan “Muafiyet Yerler ve Kişiler” Listesinin 33 üncü ve 34 üncü maddeleri uyarınca yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatların ve avukat stajyerlerinin; sokağa çıkma kısıtlaması süresince bulundukları şehir içinde ve zorunlu hallerde bürolarına, vekili bulundukları iş yerlerine, adliyelere, kolluk birimlerine, resmî kurumlara, noterliklere gitmeleri herhangi bir kısıtlamaya tabii değildir.

– Sokağa çıkma kısıtlama süresince turkuaz basın kartı sahibi basın mensuplarının görev icabı yapmaları gereken şehirlerarası seyahatleri izne tabi midir?

Turkuaz basın kartı sahibi olan basın mensuplarının görevleri gereği yapacakları şehirlerarası seyahatlerinde, kontrol esnasında turkuaz basın kartlarını ve kurumlarınca düzenlenen görev belgelerini ibraz etmek kaydıyla seyahat izin belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır.
Yürütülen faaliyetin doğası gereği şehirlerarası seyahati zorunlu olan ve Genelgemizde muafiyet tanınan taşımacılık, kargo, lojistik, nakliye vb. faaliyetlerinde bulunan ve e-başvuru sitemi üzerinden görev belgesi almış olan şoför, muavin, hostes gibi görevlilerin, yük ve yolcu taşımacılığı yapılan araçlarla şehirlerarası seyahatleri için ayrıca Seyahat İzin Belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır.yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Artık Yorumumu Yayınlayın
Artık Yorumumu Yayınlayın
17 gün önce

Kapanma falan hikaye yaklaşık 20 milyon işçi gene sabahtan yollara düşecek halk zaten 7/24 geziyor geriye gariban esnaf kaldı bu yasaklar sadece esanfı kapsıyor o kadar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
17 gün önce

1 yil gecti almanya bizi kiskaniyo amerika bizi kiskaniyo ama bi almanya nin yaptigini yapip 30 gun tam kapama yapmadilar almanya hakinin etinden sutune dezenfektanina kadar evinden cikmadan vatandasina a dan z ye yardim etti almanya bizi kiskaniyor dimi ? Turkiye dunya genelinde 1 ci sirada coronada bu hale getirdiler saka gibi bir de 17 gunluk yasaga tam kapama diyorlar bizleri allaha havale ediyorlar pes..

" Bakanlık’tan tam kapanmada 5 kritik soruya cevap konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bakanlık’tan tam kapanmada 5 kritik soruya cevap ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bakanlık’tan tam kapanmada 5 kritik soruya cevap ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!