Okunma

Balonla Özgürlük Gönderdiler!


07 Haziran 2014 Cumartesi 15:30
Balonla Özgürlük Gönderdiler!

Kuzey Kore’nin diktatör lideri Kim Jong Un’un ülkeyi tam bir baskıcı rejim ile yönettiğini, internet gibi temel işlevlerden halkı mahrum bıraktığını bıkan, oradaki halkın açlıkla boğuştuğunu ancak dışarıda olan hiç bir şeyin farkında olmadıklarını söyleyen bir grup Güney Koreli protestocu, Kuzey Kore sınırından gönderdikleri balonlar ile Kuzey Kore‘ye dış dünya hakkında bilgi verdi.

Dünya’nın en gizemli ülkelerinin başında gelen Kuzey Kore içerisinden sızan bilgiler oldukça az. Ülkeden kaçmayı başarabilen nadir kişiler arasında yer alan eski Kuzey Kore İşçi Partisi üyelerinde Park Sang Hak’ın önderliğinde buluşan bir grup protestocu, uçan balonların altına yerleştirdikleri DVD, USB ve çeşitli notlar sayesinde dış dünyada ne olup bittiğiniz Kuzey Kore halkına anlatmaya çalıştı.

Samsung ve LG’den esintiler

Kuzey Kore halkı, eskiden kardeşleri olan Güney Kore‘nin şu anki durumundan bir haberler. Günümüzde teknolojinin merkezi ve güçlü bir sanayi üreticisi olarak nitelendirilebilecek olan Güney Kore, Kuzey Kore‘deki insanlara açlık ve sefalet içerisinde gibi gösteriliyor.

Bu algıyı yıkmak için Güney Kore‘nin en büyük şirketleri Samsung, LG ve Hyundai‘nin ürünlerinin, yaptığı işlerin yer aldığı USB ve DVD‘leri barındıran bu balonlar, sınırı geçtikten kısa süre sonra patlıyor ve Kuzey Kore topraklarında bir yerlere düşüyorlar. Balonların kalıntılarını tesadüfen bulan Kuzey Kore halkının en azından dış dünyada ne olup bittiğini öğrenmesi bekleniyor.

:: Kuzey Kore’de halkın dış dünyadan bir haber olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
yazarAtakan Sayın

Mobil teknoloji tutkunu olan Atakan, yıllardır Android kullanıyor. PC mi Mac mi sorusuna ise kesinlikle Mac cevabını veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Balonla Özgürlük Gönderdiler! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Balonla Özgürlük Gönderdiler! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Balonla Özgürlük Gönderdiler! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "