Okunma

Başarı İçin Gerekli 4 Yatırım


08 Şubat 2011 Salı 06:59
Başarı İçin Gerekli 4 Yatırım

Apple’ın 2001 yılında yaptığı yatırımlar sayesinde buralara geldiğini hiç fark etmiş miydiniz. Belki size tuhaf gelebilir ama Apple’ın bu günlere gelmesi sadece şans değil.

Firmanın bu günlere gelmesi 10 yıl önce planlanmış. Ve firma yetkilileri bu plana sadık kalarak Apple’ı dünyanın en büyük teknoloji üreten firmaları arasında ki yerini almasını sağlamışlar. Apple’ın bu günlere gelmesi için yaptığı dört ana yatırımı biliyor musunuz?

Birçoğunuzun bildiğini tahmin ediyorum ama hatırlayamıyorsunuz. Apple ilk yatımını 2001 yılının ilk ayında yaptı ve kullanıcıları iTunes müzik oynatıcısıyla tanıştırdı. Onu takiben firma 2001 Mart ayında Mac OS X 10.0 sürümünü çıkardı.

Yine 2001 yılının Mayıs ayında iki adet AplleStore mağazası açan firma 2001’in Ekim ayında ise ilk iPod sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu. İşte Apple’ın yaptığı bu dört yatırım bugünlere gelmesinde büyük pay sahibi oldu.

2001 yılının
Haziran ayında birçok PC kullanıcısı iTunes‘in bu kadar başarılı olacağını düşünemezdi. iTunes piyasaya çıktığında RealPlayer ve Windows Media Player oldukça popülerdi.

Bu iki güçlü oynatıcı arasında iTunes’in bu kadar popüler olması Apple‘ın sonraki günlerde bu medya oynatıcısı kendi cihazları için bir senkronizasyon aracı yapmasından kaynaklanıyor.

Apple’ın kendi satış dükkanlarını açmaya başlaması diğer satış organlarını rahatsız etmedi. O günlerde Apple ürünlerinin pazar payı oldukça düşüktü. Kim bilebilirdi ki bir gün Apple büyük bir akıllı telefon üreticisi olacak.

2001’in Ekim ayında 5 GB kapasiteye sahip iPod müzik oynatıcısını piyasaya süren firmanın takipçileri oldukça şaşırdı. Bu ürünün satışı 2004 yılına kadar sürdü. 2005 yılında firmanın yeni oynatıcıları iPod mini ve nano modelleri piyasaya sürüldü.

2001 yılındaki büyük mali krizde Apple’ın yaptığı yatırımlar bugün meyvesini fazlasıyla veriyor. Eğer Apple bu yatırımları yapmasaydı ne olacaktı? İşte bu sorunun cevabı oldukça basit aslında.

MacBook, Mac Pro ve iMac olmayacaktı, iTunes’in olmayışı Mac OS X sürümlerini etkileyecekti. iPod adında bir oynatıcı hayatımıza girmeyecekti. iOS işletim sisteminin varlığından kimse haberdar olmayacaktı.

iTunes müzik satış mağazasının yerinde başka bir firma hakim olacaktı, 2007 yılında piyasaya sürülen ve milyonları peşinden koşturan iPhone olmayacaktı. 2008 yılında açılan App Store’un yerinde yeller esecekti ve 2010 yılında piyasaya sürülen iPad’in adı belki de aPad olacaktı.

İşte 2001 yılında yapılan dört yatırım Apple’ın bu günlere gelmesinde büyük rol oynadı. Bu arada firmanın 2003 yılında kullanıcıların beğenisine sunduğu Safari tarayıcısının katkısını da unutmamak gerekli. Internet’in en popüler paylaşım aracı olduğu bu günlerde Apple‘ın tüm cihazları bu tarayıcı kullanıyor. Kullanıcılarda tarayıcının performansından oldukça mutlu.

:: Apple ürünlerinin başarısı abartılıyor mu?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Başarı İçin Gerekli 4 Yatırım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Başarı İçin Gerekli 4 Yatırım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Başarı İçin Gerekli 4 Yatırım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "