Başkan Trump yeni soruşturma kararı ile gündemde


11 Temmuz 2019 Perşembe 10:09
Başkan Trump yeni soruşturma kararı ile gündemde

Çok uluslu küresel teknoloji şirketleri ofis açarken Avrupa Birliği ülkelerini tercih ediyor. Bunun temel sebebi, AB ülkelerinin bu şirketlerden düşük vergi alması. Ancak Fransa, geçen hafta ortaya çıkan yeni yasa tasarısı ile bunun önüne geçmek için ilk adımı attı. Küresel geliri 750 milyon euro’dan fazla olan şirketlerden yüzde 3 vergi alınacak. Tasarı gerekli onayı alırken, diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump Fransa için soruşturma başlatılmasını emretti.

ABD Başkanı Trump Fransa için soruşturma başlattı

Fransa’nın alacağı vergi artırma kararı Google, Amazon ve Facebook gibi ABD merkezli birçok şirketi etkileyecek. Yasa tasarısı ile birlikte bu şirketler yüzde 3 daha fazla vergi ödemeye başlayacak. Tasarı ile ilgili Trump da karşı atağa geçti. Soruşturma, misilleme ile sonuçlanabilir.

ABD Ticaret Bakanlığı adına konuşan bir temsilci, söz konusu verginin Amerikan şirketlerini hedef almasından endişe duyulduğunu söyledi.

Sonuçlanan kararın ardından verginin bu yıl yaklaşık 400 milyon euro artması bekleniyor. Başta da dediğimiz gibi, küresel geliri 750 milyon euro’nun üzerinde olan şirketler bu veriye tabi tutulacak.

ABD ne dedi?

Ticaret Bakanlığı temsilcisi Robert Lighthizer yapılan açıklamada, mevzuatın etkilerini araştırdığımızda bunun ayrımcı mı yoksa mantıksız mı olduğunun belirlenmesi gerektiğine değindi. Lighthizer ayrıca bu kararın ABD ticaretini kısıtlayıp kısıtlamadığına da bakılacağının altını çizdi.

ABD tarafından açılan soruşturma, Başkan Trump’ın ceza tarifeleri uygulamasıyla sonuçlanabilir.

Soruşturma kararı Cumhuriyet Senatosu Finans Komitesi Başkanı Chuck Grassley ve Demokrat Senatör Ron Wyden tarafından da memnuniyetle karşılandı. İki taraftan yapılan ortak açıklama, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin dijital hizmetler vergisi konusunda korumacı olduğuna, bu kararların Amerikan şirketlerinin ABD’deki işlerine mâl olacağına ve Amerikan işçilerine haksız yere zarar verileceğine dikkat çekildi.

Fransa ne dedi?

Fransa da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkezleri başka yerde bulunan şirketlerin vergi ödemekten kaçmamaları gerektiğine dikkat çekti. Fransa’nın düşük vergilendirme nedeniyle milyarlarca euro kaybettiği ve bunun artık kamuoyu tepkisi toplandığı söyleniyor.

Çoğunluğu Amerikalı olan 30’a yakın şirket, yüzde 3 vergi ödemeye başlayacak. Bu şirketler arasında Çin, Alman, İspanyol ve İngiliz firmaları da yer alıyor.

Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere ülkelerin şirketleri de İrlanda ve Lüksemburg gibi dşük vergili AB üyesi ülkelerini tercih ederek, kârlılığını artırıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Başkan Trump yeni soruşturma kararı ile gündemde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Başkan Trump yeni soruşturma kararı ile gündemde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Başkan Trump yeni soruşturma kararı ile gündemde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!