Okunma

BBM Sohbetleri İzlendi mi?


15 Nisan 2016 Cuma 10:00
BBM Sohbetleri İzlendi mi?

Apple ile FBI arasındaki San Bernardino Davası başta olmak üzere, son zamanlarda hükümet-teknoloji firmaları arasındaki kullanıcı mahremiyeti büyük tartışmalara neden olmuştu.

Teknoloji firmaları kullanıcı bilgilerinin gizliliğinin, sahip oldukları politikalar gereği şirket bünyesinde saklı kalması gerektiğini savunurken; hükümetler vatanın bütünlüğünü ve milletin bağımsızlığını tehdit eden durumlarda bilgilere kendilerinin erişmesi gerektiğini belirtiyordu.

Şimdiki süreçte ise, hükümetin kolluk kuvvetleri ile bir dönemin popüler sohbet uygulaması arasındaki sorun gündeme geliyor.

BlackBerry’nin kullanıcıların gizliliğini gözeterek, güvenli bir sohbet deneyimini gerçekleştirdiği şirket tarafından her fırsatta dile getiriliyordu.

Ama son günlerde Vice News’de yayınlanan bir rapor, 2010 yılındanberiBlackBerry Messenger üzerinden gerçekleşen kullanıcı sohbetlerinin Kanada Polisi tarafından izlendiğini ortaya koydu.

2011 yılında Montreal’deki suç örgütünü kapsayan bir soruşturmada Kanada Polisi’nin BBM aracılığıyla gönderilen 1 milyon mesajı takip ettiği, bir ana şifreleme anahtarı kullanarak, mesajları lehine kullandığı ifade edildi.

16-04/15/blackberry_2204094b.jpg

Sohbetler nasıl takip edildi?

Kanada Polisi’nin ana şifreleme anahtarını kullanarak, nasıl bir şekilde BBM sohbetlerindeki mesajlara ulaştığı merak konusu.

Fakat hukuk dilinde altı doldurulmamış kavram olan “soruşturmanın selameti” açısından, soruşturmanın savcısı ve ilgili kuruluşlar herhangi bir açıklama yapmayacaklarını belirttiler.

16-04/15/blackberry_reuters_social-624x351.jpg

İlgili rapora göre, Kanadalı Polisi’nin 2010 yılında bu yana pek çok BBM sohbetini takip ettiği belirtiliyor.

Hükümetler ile teknoloji şirketleri arasında yaşanan kullanıcı gizliliği tartışmaları nasıl sonuçlanır bilinmez; ama nihayetinde zarar görecek kişilerin kim olacağını gayet iyi biliyoruz.

:: Hükümetler ile teknoloji şirketleri arasında yaşanan kullanıcı bilgileri gizliliği tartışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “BBM Sohbetleri İzlendi mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sözde güvenli olduğu sanılan bbm ye bakın siz… zaten kullananda var mı acaba…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çakma whatsapp

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bir sistem güvvenliği ile ön plana çıkartıltıyorsa emin olun devletlerle ilişkisi vardır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Siz okunmadigini mi saniyordunuz, bi gidin yaauu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetin olduğu yerde gizlilik yoktur

" BBM Sohbetleri İzlendi mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BBM Sohbetleri İzlendi mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BBM Sohbetleri İzlendi mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "