Okunma

Bell Laboratuvarları’na Yedinci Nobel Ödülü


08 Ekim 2009 Perşembe 11:35
Bell Laboratuvarları’na Yedinci Nobel Ödülü

Bilimadamları, geliştirdikleri çift şarjlı cihazla (charge-coupled device – CCD) ödüle layık görüldüler. Bu teknoloji, farklı ışık yapılarını yararlı dijital bilgiye dönüştürüyor ve pek çok modern dijital görüntüleme uygulamasının temelini oluşturuyor.

Madeni para büyüklüğündeki CCD, icat edildiği tarihten bu yana, yepyeni sektör ve pazarlar yarattı. Halihazırda, dijital fotoğraf makineleri, video kameralar ve barkod okuyucuları dahil çok geniş bir yelpazede kullanılıyor. Ayrıca, güvenlik takibi, medikal endoskopi, modern astronomi ve video konferans gibi alanlarda da bu cihazdan yararlanılıyor.

 

Boyle ve Smith’e verilen ödül, Bell Laboratuvarları’nın yedinci Nobel Ödülü oldu. Bu ödülle birlikte, Nobel Ödülü alan Bell Laboratuvarları araştırmacılarının sayısı 13’e yükseldi.

 

Bell Laboratuvarları’nda Yarıiletken Bileşenler Birimi‘nde görev yapan Boyle ve Smith, CDD üzerindeki ufuk açıcı çalışmalarına 1969 yılında başladılar. Dr. Boyle, 1953-1979 arasında, optik ve uydu iletişimi, dijital ve kuantum elektroniği, bilgi işlem ve radyo astronomisi alanında araştırmalar yaptı. Ayrıca, 1969 yılında Apollo’nun Ay’a ilk inişini gerçekleştireceği yerin belirlenmesinde NASA’ya yardımcı olan bilimsel ekipte yer aldı. Dr. Smith ise 1959-1986 arasında Bell Laboratuvarları’nda araştırmalar yaptı. Bu sürecin önemli bir bölümünde, yeni lazerler ve diğer yarıiletken cihazların yaratılmasını hedefleyen araştırmaları yönetti.

:: Dünyanın en prestijli ödülü hangisi?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bell Laboratuvarları’na Yedinci Nobel Ödülü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bell Laboratuvarları’na Yedinci Nobel Ödülü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bell Laboratuvarları’na Yedinci Nobel Ödülü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "