Okunma

Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün!


09 Aralık 2015 Çarşamba 12:00
Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün!

Toyota, Nissan ve Tesla son dönemde sürücüsüz otomobillerin iyice yaklaştığını söylüyor. Ancak geleceğin otomotiv teknolojisinin sunacağı tek şey bu olmayabilir.

Çin’de Nankai Üniversitesi’nde geliştirilen bir prototip araba, sadece şoförün beyin sinyalleri ile kontrol ediliyor. Reuter raporuna göre bu teknolojinin arkasında çalışan ekip, arabanın durma, ileri gitme, geri gitme, kilitleme, kilit açma ve daha fazlası gibi işlemlerini beyin sinyalleri ile yapma üzerinde çalışıyor.

15-12/09/beyin-sinyalleri-ile-araba-kullanma-1449658655.jpg

Beyin ile kontrol edilebilen araba

Projenin araştırmacılarından biri olan Zhang Zhao, sistemin elektroensefalografi kullanarak çalıştığını açıkladı. Elektroensefalografi, beyin sinir hücreleri tarafından üretilen tüm elektriksel faaliyetlerin beyin sinyalleri halinde yazdırılmasına verilen isim. Böylece sürücünün beyin aktivitesi, sensörler tarafından fark ediliyor ve bilgisayara gönderiliyor. Burada çözülen ve analiz edilen sinyaller, arabanın anlayabileceği komutlara çevriliyor.

Kullanıcı arabalarında yenilik çok fazla aranan bir özellik. Google’ın yıllardır kendi sürücüsüz arabasını test etmesiyle birlikte, 2020 yılının akıllı otomobillere geçiş yılı olacağına inanılıyor. Beyin sinyalleriyle araba kullanma ise henüz erken ve hala geliştirilmekte olan bir teknoloji. Ayrıca bu projenin asıl gelişme amacı fiziksel olarak engelli insanlara yardım etmek. Ayrıca ekibin bu arabayı henüz üretime geçirmek gibi bir planları yok.

:: Beyin sinyalleri ile araba kullanma hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  beyin felç olur belli bir zaman sonra :DD

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu en çok engelliler için iyi olur ama normalde gereksiz….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  vites keyfini tek üstüne oturanlar çıkarıyor sanırım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  engelli insanlar için mükemmel bir proje umarım başarılı olur ve arabalara entegre olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İyide zevki zaten direksiyon çevirmekte vites attırmakta ne anladım bu işten

" Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Beyin Sinyalleriyle Araba Kullanmak Mümkün! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "