Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor


18 Ağustos 2010 Çarşamba 09:00
Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor

Şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışanların sorunları, iş yerlerinde teknolojinin ve bilgisayar kullanımın yaygınlaşması ile artmaya devam ediyor. (IT Dünyası Kırmızı Alarmda)

IBM tarafından düzenlenen Share adlı konferansın bir bölümünü oluşturan “The Mythical 40 Hour Week” (Efsanevi 40 saatlik hafta) adlı panelde IT sektöründe çalışanların sorunları dile getirildi.

 

The IT Crowd adlı dizi bilgi işlem çalışanlarının sıkıntılarını komik bir dille anlatıyor

Ücretsiz Fazla Mesai

Panelde söz alan katılımcılar, bilgi işlem sektöründe çalışanların en büyük sıkıntısının artan çalışma saatleri ve buna karşın sabit kalan maaşlar olduğunu söylediler. (Fazla Mesai Etkili Çalışmak Değildir)

Patronların, bilgi işlem elemanlarının haftada 40 saatten daha fazla çalışmasını beklediklerini ve bu sürenin genelde 60 saate kadar çıktığının dile getirildiği panelde çalışanların izin günlerinde bile defalarca rahatsız edildiği belirtildi.

Ücretsiz fazla mesai ve tatil günlerinde bile çalışmanın yanı sıra kariyer olanakları da sınırlı olan bilgi işlem çalışanlarının bu durumu ne kadar daha kaldırabilecekleri merak konusu.

:: Bilgi işlem çalışanlarının sıkıntıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuanda bu mesajı hastanede bilgi işlem biriminde nöbetteyken yazıyorum haftalardır eve akşam 10 da varıyorum birde nöbet tuttum nöbette telefonlar susmuykr eve gitsen arıyorlar yapılacak iş değil…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi günler sizi severek izliyorum ve size güveniyorum samsung a5 2016 serisi alıcam ama 2 modelı var karsımda bırısı snapdragon 615 ve adreno 405 grafık işlemcılı bırısı exynos 7 octa ve malıt720 grafık kartlı lütfen bana yardımcı olun hangısı daha iyidir siz olsanız hangısını alırdınız oyun acısından

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocuğunun kırdığı TV kumandasını tamir için getirende olsa da Bilgi İşlem ve IT çalışanı olmak bence güzel,

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  maddeler halinde bilgi işlem personelinin sıkıntıları biraz mizahsen ama gerçekler. Bu bir yerden buldm ve sizlerle paylaşmak istedim
  1. Eğer bizi kahve makinasının başında ya da sigara molasında yakalarsanız muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Bizim dünyada anladığımız tek şey teknolojidir ve molayı sizin sorularınızı yanıtlamak için verdik. Bilgisayarınızla ilgili soruları e-posta ile ya da telefonla soramazsınız.

  2. Destek bölümünü aradığınızda karşınıza çıkan mesajı sonuna kadar dinlemeden mesaj bırakma seçeneğine gidip, ne istediğinizi kaydediniz. O mesajda bizim izinli olduğumuz ve iki gün sonra ise geleceğimiz kaydedilmiş olsa da siz bunu bilemediğiniz için ertesi gün bir üst yetkiliye sorununuzla ilgilenilmediğini belirten şikayet mektubu gönderiniz.

  3. Evdeki telefonunuz hat vermiyorsa hemen bizi arayın. Biz muhakkak ne olduğunu biliriz.

  4. Bizimle bir sorununuzu gidermek için telefonda konuşurken gazete okumaya devam edin. Böylece bizim söylediklerimizi yapmazsınız. Ne de olsa biz kendi kendimize konuşmayı severiz.

  5. Bilgisayar kursuna gidiyorsanız orada öğrendiklerinizi denemek için kendi bilgisayarınıza ve arkadaşlarınızın bilgisayarlarına yeni sürücüleri kurunuz. Böylece sistem çalışmaz hale geldiğinde bize gece yarılarına kadar çalışacak fırsat vermiş olursunuz.

  6. Bize kolay kolay teşekkür etmeyin. Ne de olsa biz bu işi severek yapıyoruz ve bu iş için para alıyoruz.

  7. Yeni bir yazılımı sisteminize kurup bir sorun yaşadığınızda, bilgisayarınıza yeni bir yazılım kurup kurmadığınız sorusuna kesinlikle kurmadım cevabını verin. Böylece ne olduğunu anlamamız daha uzun sürecektir.

  8. Eğer farenin kablosu sizi çok rahatsız ediyorsa kablonun bir kısmını monitörün ya da sistem ünitesinin altına sıkıştırın. Bu kablolar çok dayanıklıdır, hiç bir şey olmaz, ezilmez.

  9. Klavyenizdeki bir tuş çalışmıyorsa hemen klavyenin değiştirilmesini talep edin. Içecek ya da yiyecek döküldükten sonra çalışmayan klavyeyi niye size vermişler ki.

  10. Sistemi kullanırken -Emin misiniz?- ya da -Are you sure?- mesajı aldığınızda ne olduğuna bakmadan hemen -evet- ya da -yes- cevabını tıklayın. Emin olmasaydınız o işlemi niye yapmak isteyesiniz ki.

  11. Lazer ya da inkjet yazıcının kartuşunun değişmesi gerektiğinde muhakkak bilgi işlemden birisini çağırın. Kartuş değiştirmek olağanüstü zor bir iştir ve el kitaplarına göre üniversitelerin nükleer fizik bölümünden diploma alınmış olmasını gerektirir.

  12. Bilgisayarınızda bir sorun yaşadığınızda sekreterinize talimat vererek düzelttirmesini isteyin. Böylece sorunun ne olduğunu bilmeyen bir üçüncü kişi ile konuşmaya başlarız.

  13. 30 MB civarında bir film eklenmiş mesaj aldığınızda bütün tanıdıklarınıza forward edin. Ne de olsa bizim mesaj sistemlerimizde sınırsız kapasite var ve internet hatlarımız hep boş.

  14. Uzun yazı dosyalarını yazıcıdan basmak için ufak parçalara bölmeyin. Bir defada 300 sayfa yazıyı yazıcıya gönderin ki, sizden sonra bir sayfa yazıcı çıktısı almak isteyenler bekleyebilsin.

  15. Bilgi işlemden birisine hafta sonunda markette rastlarsanız muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Ne de olsa biz yirmidört saat yedi gün çalışırız.

  16. Eger çocuğunuz bilgisayar bölümünde okuyorsa haftasonu sizin bilgisayarınızı kullanabilmesi için ofise getirin. Böylece pazartesi sabahı yasal olmayan yazılımları sistemlerden nasıl sileceğimizi bulmaya çalışırız. Üstelik bu yazılımlar şirketin uygulamalarını çalışmaz hale getirmiş olabilir. Biz tekrar kurarız.

  17. Evde kullanmak için isimsiz toplama bir bilgisayar alıp, çalıştıramadığınızda hemen ofise getirip, bilgi işlem bölümüne verin. Bir an önce çalıştırılmasını isteyin ki evdekiler quake, doom, unreal oynamaya başlayabilsinler. Ne de olsa bizim bütün gün internette dolaştığımızı herkes biliyor.

  18. E-postalarınızın ekindeki tüm dosyaları açın. Tehlikeli olduğunu bilseniz dahi tehlike sizi etkilemez. Virüs bula bula sizi mi bulacak?

  19. Bizi bilgisayarınızı başka bir yere taşıtmak için çağırdığınızda, cihazı yarısına kadar kartpostallar, bebek, çocuk veya manzara fotoğrafları, doldurulmuş maket oyuncaklar, kurutulmuş çiçekler altında bırakın. Bizim kendimize ait bir yaşamımız yok, tek görevimiz bunların arasından sistemi bularak sizi memnun etmek.

  20. Hiçbir şeyi hiçbir zaman not almayın. Oluşan hata mesajlarını tekrar oluşturmaya çalışarak ne olduğunu anlamak bizim işimizdir.

  21. Eğer bilgi işlem departmanından çağırdığınız bir kişi hemen yanınıza geleceğini söylediyse, yerinizi kahve veya çay almak için terk edin. Bu sayede teknisyene bilgisayarınızın şifresi gerekli olduğunda orada bulunmazsınız. Yüzlerce bilgisayarın ekran koruma modundan çıkış şifresini hatırlamak bizim için çocuk oyuncağıdır.

  22. Yardım masasını aradığınızda ne istediğinizi belirtin, yapmak istediğinizi nasıl yapamadığınızı belirtmeyin. Eğer mesaj alamıyorsanız, bilgisayarınızı açmadığınız için bunun oluştuğunu siz bilmek zorunda değilsiniz.

  23. Bilgi işlem size yüksek öncelikli bir elektronik posta gönderdiyse okumadan hemen silin. Onlar sadece test amaçlı elektronik posta gönderirler.

  24. Bilgi işlem elemanı masasında yemek yiyiyorsa, doğrudan yanına gidin ve tüm içinizi boşaltın, söylemek istediklerinizi söyleyin. Biz size hizmet etmek için buradayız.

  25. Acil bir mesajin tamamını büyük harflerle yazarak gönderin. Bu sayede mesaj sunucusu hemen o mesajı alıp, bekletmeden, öncelikli olarak ilgili yerlere dağıtacaktır.

  26. Fotokopi makinesi çalışmadığında bilgi işlem destek grubunu arayın. Sonuçta o da elektronik bir cihaz.

  27. Evdeki bilgisayarınızda bir sorun olduğunda şirkete getirin ve bilgi işlemdeki kişilerin masasına kime ait ve sorunun ne olduğuna dair bir not bırakmadan cihazı bırakın. Biz bulmaca çözmeye bayılırız.

  28. Bilgi işlemden kişiler size bilgisayar monitörlerinin içinde kartuş olmadığını söylediklerinde itiraz edin ve onlara yanıldıklarını ispat etmeye çalışın. Biz anlamsız şekilde bilgisiz karşılıklı tartışmayı severiz.

  29. Telefonla konuştuğunuz bilgi işlem elemanı hemen yanınıza geleceğini söylediğinde ona; -Hemenden, kaç hafta anlamalıyım?- diye sorunuz. Bizi bu şekilde motive etmeniz çok olumlu bir yaklaşım.

  30. Eğer yazıcıya gönderdiğiniz bir döküman çıktısını alamıyorsanız, aynı dökümanı yirmi defa daha yazıcıya gönderin. Böylece yazıcıdaki boşlukları doldurup, yazının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

  31. Eğer hala yazıcıdan çıktı alamıyorsanız, aynı yazıyı firmadaki değişik tüm yazıcılara gönderin. Muhakkak bir tanesi çalışacaktır.

  32. Hiçbir şekilde teknik terimleri öğrenmeyin.. Siz, -Bu şey birden durdu- dediğinizde şey-in ne anlama geldiğini biz muhakkak buluruz.

  33. Sistemdeki yardım dosyalarını, kullanıcı kitaplarını okumayın. Onlar sadece teknik adamlar içindir…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  bir bilgi işlem çalışanı olarak durumun vehametini ciğerlerimde hissediyorum. özellikle işi bilgi işlem olmayan ama bünyesinde bilgi işlem departmanı bulunduran bir firmada çalışıyorsanız, herkes saati geldiğinde bilgisayarını kapatıp çıkarken sizin kaldığınız fazladan saatler bir süre sonra sinir yapıyor. aşırı sinirli haliniz insanların gözüne batmaya başladığında şirket içinde ikili ilişkileriniz geriliyor ve bir anda hem çok çalışan hem de istenmeyen eleman oluveriyorsunuz. ne kadar çalışsanız yetmiyor, sonraki güne hep iş kalıyor. kısacası iş hiç bitmiyor…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben bir IT çalışanı olarak belirtmek isterim, IT de kariyer olanakları kısıtlı demek bundan sonra üniversiteye girip okuyacak olan veya bilgisayar dünyasında çalışmak isteyen milyonlarca insanın hayallerini yıkmaktır.
  IT yapısını bir şirketin sistem odası ve onun sorunlarıyla uğraşmaktan ibaret olarak görenlerin sorun dedikleri şeyler, günlük hayatta yaşadıklarımız.
  Herşey bilgidir ozaman kariyer kısıtlaması diye birşey yoktur. Kendisini geliştiren veya geliştirebilen insanlar bilgisayar dünyasında rahatlıkla yer bulabilir hemde diplomaya veya diploma üzerinde yazılanlara bakılmaksızın…

" Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgi İşlem Çalışanları Zor Şartlarla Boğuşuyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!