Okunma

Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü


23 Aralık 2011 Cuma 14:27
Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü

Fizikçi olan Jacob Goldman, 1970 yılında Xerox PARC’ı kurmuş ve burada birçok çalışma yapılmıştı. Araştırma merkezinde birçok yenilik tasarlandı. Bunlar arasında ilk modern bilgisayar arayüzü, ilk WYSIWYG arayüzü ilk fare ve Ethernet gibi teknolojik gelişmeler bulunuyor.

Merkez bu tip çalışmaların yanı sıra farklı bazı yeniliklere de dolaylı da olsa imza attı. Merkezi ziyarete gelen Apple’ın kurucusu Steve Jobs. burada gördüğü bilgisayar arayüzü çalışmalarını çok beğendi. Bu arayüz çalışmalarını merkez alarak geliştirdiği Apple bilgisayarlar daha sonra PC arayüzlerine de ilham verdi. Yani Xerox PARC dolaylı da olsa bilgisayar arayüzünün gelişimine katkıda bulunmuş oldu.

1921 yılında Broklyn’de doğan Goldman, şimdiki adı Carnegie Mellon Üniversitesi olan okulda Fizik bölümünü bitirdi. 1968 yılında Xerox’ta çalışmaya başlayan Goldman, burada günümüzde modern bilgisayarlarda kullanılan birçok teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulundu.

:: Xerox’un bu merkezi hakkında bilginiz var mıydı? 

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Arayüz çalışmalarının geçmişini ve Xerox’un tarihini bilmiyordum, öğrenince çok üzüldüm. Edison’ın da binlerce icadından hepsinin kendine ait olmadığı, hatta (ismini hatırlayamadığım) bir fizikçinin tabiri caizse ayağını kaydırarak, çalımlar atarak biryerlere geldiği gibi şeyler duymuştum bir TRT belgeselinde… Biz kraldan çok kralcı oldukça gerçek mucitlerin üzeri hırsızlık perdesiyle örtülmeye devam edecek…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Silikon vadisi korsanlari filminde , steve jobsin nasil bu adamin islerini caldigi cok ilginc bir sekilde gosteriliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Unutulmayacak fizikçilerden biri

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yalnız adam ölmüş yazının altında “bunu beğen” linki ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  böyle adamlar ölmez, ölümsüzleşir. insanlığın gelişmesine böyle kişiler lazım.

" Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar Arayüzünün Mucidi Öldü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "