Okunma

Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!


30 Ağustos 2017 Çarşamba 07:30
Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!

Transistörler bilgisayarlarımızın hızını etkileyen ana bileşenlerden biri. Araştırmacılar, bilgisayarları 1.000 kat daha hızlı hale getirebilecek yeni bir transistör türü geliştirdi. Yeni nesil, transistörde silikon yerine grafen kullanılıyor.

Grafen: mucize malzeme

2004 yılında keşfedilen grafen, elektrik iletme yeteneği ve uygulama alanları ile eşsiz bir malzeme olarak gösteriliyor. Silikondan 250 kat daha iyi elektrik iletme kabiliyetine sahip olan grafenin, yakın gelecekte elektronik cihazlarımızın temel yapı taşı olması bekleniyor.

Bilgisayarlarımızdaki devrelere elektronik sinyaller ve güç sağlayan “anahtar” gibi davranan transistörler, bilgisayar hızını önemli derecede etkilemektedir. Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada ekip, grafene dayalı transistörlerin bugünün bilgisayarlarında kullanılan silikon transistörlerden daha iyi çalıştığını tespit etti.

Mantıksal kapıları oluşturan transistörler, mikroişlemcilerin girişine 1 ve 0’ların uygulanmasını sağlayarak mikroişlemcilerin mantık ve hesaplama problemlerini çözmesine izin verir. Bu mantık işaretlerinin uygulanma hızının artması, transistörlerin çalışma hızına bağlıdır.

17-08/30/transistor-yapisi-shiftdelete.jpg

Araştırmacılar, grafen kullanılan transistörlerin ilk aşamada iklim bilimi ve uzay araştırmaları gibi komplex görevlerde kullanılacağını belirtiyor. Daha hızlı bilgisayarlar ile yapılacak daha hızlı simülasyonlar, araştırmacıların sonuca daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak.

:: Bilgisayarları 100 kat daha hızlı hale getirecek yeni nesil transistörler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Konu başlığı heyecan verici ama aynı zamanda meseleyi "manipüle" etmişsiniz. Grafen işlemci alacak paramız yok aga 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bulunmasi kolaysa olabilir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aga yapmayın sizin şu clickbaitlerinizden gına geldi yav,kendi bilgisayarım için bi çözüm buldum sanıyordum,hayır yani buda faydalı bir bilgi de clickbait işleri falan sinir bozmaya başladı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yıllardır konuşulan bir şey ibm nin protipleri var

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Grafit (kömür) kristalinin altıgen (bal peteği) şeklinde dizilip karbon atomlarının, katmanlar halinde dizilmesi ile oluşmaktadır. 2004 yılında Andre Geim ve Kostya Novoselov adlı iki bilim insanı Manchester Üniversitesi’nde üst üste dizilmiş bu altıgen katmanları ayırıp, tek katman grafit elde etmeyi başarmıştır. Bunu başarmak için, oldukça basit bir şekilde grafit bir bloğa Scotch marka, kırtasiyelerde satılan bir bantı yapıştırıp çekmişlerdir. Elde ettikleri tek katmandan oluşan grafit yapıya “Grafen” adı verilmiştir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İphone haberi olsa yüzlerce yorum olurdu burda… İşte kafa yapımız

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayarınız hızlanacak yazacağınıza (bilgisayarlar yakın zamanda hızlanacak) yazılabilirdi. Kelime oyunlarıyla insanların ilgisini çekmekten vazgeçin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bugünün teknolojisini 20 yıl sonra veriyorlar. O teknoloji bizde olsaydı… Bknz. fiber internetin çıkış tarihi ve ülkemize gelişi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ne zaman yeni bir teknoloji bulunsa sadece haberini görürüz… kendisini görmeye ömrümüz yetmez…filim gibi dünyada yaşıoruz, görüoruz ama dokunamıyoruz.. hayal kuruyoruz ama elde bişey yok..nalet ossun!!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Grafen: mucize malzeme derken yazar ne demek istedi? Kelimeleri dogru secelim lutfen. Oyle sasali cumle yazacagim diye birbiri ile iliskisi olmayan kelimeleri cumlemizin icerisinde bulundurmayalim. Cok cirkin oluyor. Ayni ergenler gibi oluyor. Bir blog yaziyorsunuz. Dikkat edin bunlara.

" Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "