Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!


30 Ağustos 2017 Çarşamba 07:30
Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!

Transistörler bilgisayarlarımızın hızını etkileyen ana bileşenlerden biri. Araştırmacılar, bilgisayarları 1.000 kat daha hızlı hale getirebilecek yeni bir transistör türü geliştirdi. Yeni nesil, transistörde silikon yerine grafen kullanılıyor.

Grafen: mucize malzeme

2004 yılında keşfedilen grafen, elektrik iletme yeteneği ve uygulama alanları ile eşsiz bir malzeme olarak gösteriliyor. Silikondan 250 kat daha iyi elektrik iletme kabiliyetine sahip olan grafenin, yakın gelecekte elektronik cihazlarımızın temel yapı taşı olması bekleniyor.

Bilgisayarlarımızdaki devrelere elektronik sinyaller ve güç sağlayan “anahtar” gibi davranan transistörler, bilgisayar hızını önemli derecede etkilemektedir. Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada ekip, grafene dayalı transistörlerin bugünün bilgisayarlarında kullanılan silikon transistörlerden daha iyi çalıştığını tespit etti.

Mantıksal kapıları oluşturan transistörler, mikroişlemcilerin girişine 1 ve 0’ların uygulanmasını sağlayarak mikroişlemcilerin mantık ve hesaplama problemlerini çözmesine izin verir. Bu mantık işaretlerinin uygulanma hızının artması, transistörlerin çalışma hızına bağlıdır.

17-08/30/transistor-yapisi-shiftdelete.jpg

Araştırmacılar, grafen kullanılan transistörlerin ilk aşamada iklim bilimi ve uzay araştırmaları gibi komplex görevlerde kullanılacağını belirtiyor. Daha hızlı bilgisayarlar ile yapılacak daha hızlı simülasyonlar, araştırmacıların sonuca daha hızlı ve daha doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayacak.

:: Bilgisayarları 100 kat daha hızlı hale getirecek yeni nesil transistörler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Konu başlığı heyecan verici ama aynı zamanda meseleyi "manipüle" etmişsiniz. Grafen işlemci alacak paramız yok aga 🙂

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bulunmasi kolaysa olabilir

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Aga yapmayın sizin şu clickbaitlerinizden gına geldi yav,kendi bilgisayarım için bi çözüm buldum sanıyordum,hayır yani buda faydalı bir bilgi de clickbait işleri falan sinir bozmaya başladı

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu yıllardır konuşulan bir şey ibm nin protipleri var

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Grafit (kömür) kristalinin altıgen (bal peteği) şeklinde dizilip karbon atomlarının, katmanlar halinde dizilmesi ile oluşmaktadır. 2004 yılında Andre Geim ve Kostya Novoselov adlı iki bilim insanı Manchester Üniversitesi’nde üst üste dizilmiş bu altıgen katmanları ayırıp, tek katman grafit elde etmeyi başarmıştır. Bunu başarmak için, oldukça basit bir şekilde grafit bir bloğa Scotch marka, kırtasiyelerde satılan bir bantı yapıştırıp çekmişlerdir. Elde ettikleri tek katmandan oluşan grafit yapıya “Grafen” adı verilmiştir.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  İphone haberi olsa yüzlerce yorum olurdu burda… İşte kafa yapımız

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgisayarınız hızlanacak yazacağınıza (bilgisayarlar yakın zamanda hızlanacak) yazılabilirdi. Kelime oyunlarıyla insanların ilgisini çekmekten vazgeçin.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Bugünün teknolojisini 20 yıl sonra veriyorlar. O teknoloji bizde olsaydı… Bknz. fiber internetin çıkış tarihi ve ülkemize gelişi

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  ne zaman yeni bir teknoloji bulunsa sadece haberini görürüz… kendisini görmeye ömrümüz yetmez…filim gibi dünyada yaşıoruz, görüoruz ama dokunamıyoruz.. hayal kuruyoruz ama elde bişey yok..nalet ossun!!

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Grafen: mucize malzeme derken yazar ne demek istedi? Kelimeleri dogru secelim lutfen. Oyle sasali cumle yazacagim diye birbiri ile iliskisi olmayan kelimeleri cumlemizin icerisinde bulundurmayalim. Cok cirkin oluyor. Ayni ergenler gibi oluyor. Bir blog yaziyorsunuz. Dikkat edin bunlara.

" Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınız 1000 kat hızlanabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?