Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir


16 Ocak 2020 Perşembe 17:00
Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir

RAM ve NAND depolamanın avantajlarını tek bir donanımda birleştirmek, bellek üreticilerinin yıllardır denedikleri bir şey. RAM benzeri hızları sunabilen ve kapatılsa bile NAND depolama gibi verileri saklayabilen depolama birimleri, bilgisayar dünyasının geleceği olarak nitelendiriliyor. Bu sayede bilgisayarınız anında açılıp, veri kaybına uğramadan kaldığınız yerden devam etmenize imkan sağlayabilir. Yeni geliştirilen kalıcı bellek prototipi ile bilgisayarlarda veri kaybı son bulabilir.

UK III-V bellek ile birlikte bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir

Depolama ve bellek geliştirmeleri için birçok firma rekabet halinde. Bellek içi hesaplama yapmanın bir yolunu bulmaya odaklanan ve esasen bir cihazın işlemci, bellek ve depolama birimleri arasında ileri geri veri yazma ihtiyacını ortadan kaldıran birçok araştırma var.

UK III-V bellek

Lancaster Üniversitesi tarafından geliştirilen UK III-V bellek

Bir DRAM belleğe veri yazmak oldukça hızlıdır, ancak güç kesilir kesilmez bu veriler kaybolur. O zaman bu verileri sürekli olarak yenilemeniz gerekir, bu da çok verimli değildir. NAND depolama birimleri ise verileri saklamak için etkili bir yoldur. Ancak okuma ve yazma hızları DRAM belleklere göre oldukça yavaştır. Ayrıca çok fazla yazma ve silme işlemi sonrası hücrelerde bozulma meydana gelebilir.

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi‘nde bulunan araştırmacılar, DRAM hızlarında çalışan yeni bir tür depolama birimi oluşturduklarını duyurdu. Bu yeni depolama biriminin, veri yazarken ikinci işlemin ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece yüzde birini kullandığı da belirtildi. Bu sayede enerji verimliliği de üst seviyeye taşınmış oldu.

Bilgisayarlarda veri kaybı

UK III-V bellek, henüz prototip aşamasında bir ürün. 20 nm üretim sürecinden geçen bellek, 5 ns yazma süreleri ve flash benzeri okuma basitliği sunuyor. Bu işlemler yapılırken bellek volatilite  yaşamıyor. Yani güç kesilse bile veri kaybı hiçbir şekilde yaşanmıyor. Yazma sırasında prototipin 2.1 V enerji kullanarak verileri silebildiği ve yazabildiği söylenirken, tipik NAND hücreleri 3 V kullanarak bu işlemleri yapabiliyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  2. 2 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  3. 3 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  4. 4 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  5. 5 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  6. 6 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  7. 7 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  8. 8 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  9. 9 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  10. 10 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı