Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir


16 Ocak 2020 Perşembe 17:00
Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir

RAM ve NAND depolamanın avantajlarını tek bir donanımda birleştirmek, bellek üreticilerinin yıllardır denedikleri bir şey. RAM benzeri hızları sunabilen ve kapatılsa bile NAND depolama gibi verileri saklayabilen depolama birimleri, bilgisayar dünyasının geleceği olarak nitelendiriliyor. Bu sayede bilgisayarınız anında açılıp, veri kaybına uğramadan kaldığınız yerden devam etmenize imkan sağlayabilir. Yeni geliştirilen kalıcı bellek prototipi ile bilgisayarlarda veri kaybı son bulabilir.

UK III-V bellek ile birlikte bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir

Depolama ve bellek geliştirmeleri için birçok firma rekabet halinde. Bellek içi hesaplama yapmanın bir yolunu bulmaya odaklanan ve esasen bir cihazın işlemci, bellek ve depolama birimleri arasında ileri geri veri yazma ihtiyacını ortadan kaldıran birçok araştırma var.

UK III-V bellek

Lancaster Üniversitesi tarafından geliştirilen UK III-V bellek

Bir DRAM belleğe veri yazmak oldukça hızlıdır, ancak güç kesilir kesilmez bu veriler kaybolur. O zaman bu verileri sürekli olarak yenilemeniz gerekir, bu da çok verimli değildir. NAND depolama birimleri ise verileri saklamak için etkili bir yoldur. Ancak okuma ve yazma hızları DRAM belleklere göre oldukça yavaştır. Ayrıca çok fazla yazma ve silme işlemi sonrası hücrelerde bozulma meydana gelebilir.

Birleşik Krallık’taki Lancaster Üniversitesi‘nde bulunan araştırmacılar, DRAM hızlarında çalışan yeni bir tür depolama birimi oluşturduklarını duyurdu. Bu yeni depolama biriminin, veri yazarken ikinci işlemin ihtiyaç duyduğu enerjinin sadece yüzde birini kullandığı da belirtildi. Bu sayede enerji verimliliği de üst seviyeye taşınmış oldu.

Bilgisayarlarda veri kaybı

UK III-V bellek, henüz prototip aşamasında bir ürün. 20 nm üretim sürecinden geçen bellek, 5 ns yazma süreleri ve flash benzeri okuma basitliği sunuyor. Bu işlemler yapılırken bellek volatilite  yaşamıyor. Yani güç kesilse bile veri kaybı hiçbir şekilde yaşanmıyor. Yazma sırasında prototipin 2.1 V enerji kullanarak verileri silebildiği ve yazabildiği söylenirken, tipik NAND hücreleri 3 V kullanarak bu işlemleri yapabiliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarlarda veri kaybı tarihe karışabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)