Ay tozundan oksijen üretilecek!


18 Ocak 2020 Cumartesi 15:27
Ay tozundan oksijen üretilecek!

Dünyamızın tek doğal uydusu Ay, araştırmalara konu olmaya devam ediyor. Hedef, Mars’a insanlı yolculuklarda üs olarak kullanılması gündemde olan Ay’da nefes aldırmak. Bunun için bilim insanları, Ay tozundan oksijen üretmek için yoğun bir çalışma içinde…

Çalışmalar, Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde (ESTEC) yürütülüyor. Bu kapsamda Merkez’in Malzeme ve Elektrik Bileşenleri Laboratuvarı’nda prototip oksijen tesisi kuruldu.

Bilim insanları Ay tozundan oksijen üretecek

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay’daki regoliti (Ay üzerinde bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabakaya) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

ay tozundan oksijen

Lomax, “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak.” diye konuştu.

ESTEC’te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay’da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunun için 2020’nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay’a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars’a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Mars’a uçuşlar için üs haline getirilmesi planlanan Ay’ın tozundan oksijen üretme çalışmalarının sonuçlarını bekleyip göreceğiz.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Ay tozundan oksijen üretilecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  yine algı yapıyorlar

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Komik. 50 yıl önce çıkıldığı bile ispatlanamayan yere ekonomik ve teknoloji anlamında üst sınırda yaşanılan günümüz dünyasında halâ çıkılamıyor. Bu kadar.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu paraları dünya için harcama yapsaydınız dünyada iklim problemi inanın olmazdı olamazdı.. Dünyayı yönetenler sanki seçilmiş hepsi dünyanın iyiliğini isteyen tek bir zat yok..

" Ay tozundan oksijen üretilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay tozundan oksijen üretilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay tozundan oksijen üretilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 2. 2 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 3. 3 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 4. 4 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 5. 5 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 6. 6 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 7. 7 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 8. 8 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 9. 9 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 10. 10 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!