Ay tozundan oksijen üretilecek!


18 Ocak 2020 Cumartesi 15:27
Ay tozundan oksijen üretilecek!

Dünyamızın tek doğal uydusu Ay, araştırmalara konu olmaya devam ediyor. Hedef, Mars’a insanlı yolculuklarda üs olarak kullanılması gündemde olan Ay’da nefes aldırmak. Bunun için bilim insanları, Ay tozundan oksijen üretmek için yoğun bir çalışma içinde…

Çalışmalar, Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi’nde (ESTEC) yürütülüyor. Bu kapsamda Merkez’in Malzeme ve Elektrik Bileşenleri Laboratuvarı’nda prototip oksijen tesisi kuruldu.

Bilim insanları Ay tozundan oksijen üretecek

Glasgow Üniversitesi’nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay’daki regoliti (Ay üzerinde bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabakaya) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

ay tozundan oksijen

Lomax, “Ay’da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak.” diye konuştu.

ESTEC’te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay’da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunun için 2020’nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay’a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars’a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Mars’a uçuşlar için üs haline getirilmesi planlanan Ay’ın tozundan oksijen üretme çalışmalarının sonuçlarını bekleyip göreceğiz.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ay tozundan oksijen üretilecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Komik. 50 yıl önce çıkıldığı bile ispatlanamayan yere ekonomik ve teknoloji anlamında üst sınırda yaşanılan günümüz dünyasında halâ çıkılamıyor. Bu kadar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu paraları dünya için harcama yapsaydınız dünyada iklim problemi inanın olmazdı olamazdı.. Dünyayı yönetenler sanki seçilmiş hepsi dünyanın iyiliğini isteyen tek bir zat yok..

" Ay tozundan oksijen üretilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay tozundan oksijen üretilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay tozundan oksijen üretilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy Note20 serisine yakından baktık! Galaxy Note20 serisine yakından baktık!
 2. 2 Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler! Galaxy Buds Live kutu açılışı ve tüm olup bitenler!
 3. 3 YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak? YouTube kanalımızda bu hafta neler yayınlanacak?
 4. 4 Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık! Yerli elektrikli kepçe HICON 7W'yi kullandık!
 5. 5 Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight Duruşunuzu değiştiren cihaz: KOGDEM Straight
 6. 6 Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video) Deniz kenarında çalışan yazılımcı! (Video)
 7. 7 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035 İstediği her şeyi tarayan Kodak Alaris E1035
 8. 8 Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler? Samsung Galaxy Note20 Ultra ve Note20 yenilikleri neler?
 9. 9 Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık! Apple'ın sihirli klavyesini kutusundan çıkarttık!
 10. 10 A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi? A101'den Drone aldık, başımıza neler geldi?