Okunma

Bu paneller binanızı soğutacak!


09 Eylül 2017 Cumartesi 16:00
Bu paneller binanızı soğutacak!

Araştırma ekibinin geliştirdiği yansıtıcı paneller, binaların ısınmasına neden olan çatılardaki güneş ışınlarını geri yansıtmak, klimaların verimliliğini artırmak ve kullanılan suyu soğutmak amacıyla tasarlandı. Elektrik üretimi ve su ısıtma uygulamalarıyla karşılaştığımız paneller, artık binaları soğutmak için de kullanılabilecek.

Paneller binayı soğutacak

Stanford araştırmacılarından oluşan bir ekip, çatıdaki klimaların verimliliğini artırmak için yansıtıcı paneller geliştirdi. Güneş ışınlarını saptırmak için kullanılan yüksek yansıtıcılı paneller, bir binanın çevre kontrollerinde önemli bir avantaj sağlıyor.

Her biri yalnızca 0,18 metrekare büyüklüğünde olan paneller, özel birçok katmanlı optik kaplamalar sayesinde yüzde 97 yansıtıcı özellik gösteriyor. Dört adet borunun su sistemi ile entegre bir şekilde kullanıldığı testlerde paneller, hiç elektrik enerjisi kullanmadan su sıcaklığını 16-15 ℃ düşürmeyi başardı.

17-09/09/sogutucu-panel-shiftdelete.jpg

Simülasyon çalışmalarıyla bir şehrin tamamının bu paneller kaplandı ve buhar sıkıştırmalı bir AC ünitesinin kondenser birimini soğutmak için kullanıldı. Pasif paneller, sıcak bir yaz gününde, şehirdeki enerji tüketimini yüzde 21 oranında düşürmeyi başardı. Testleri devam eden çalışmada yeni kurulan şirket SkyCool, önümüzdeki günlerde bu sistemi müşteriler için kuracak.

:: Binaların soğumasına yardımcı olacak yansıtıcı paneller hakkında ne düşünüyorsunuz?


3 yorum - “Bu paneller binanızı soğutacak!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ısı borusu sistemi la bu senelerdir var

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Simülaysonda, şehrin tamamını kaplamak için harcanan maliyetin, %21 elektrik maliyetinden daha yüksek olduğu çıkmamış mı?

Yorum yazın

Geri bildirim