Bir Anket ve Yol Haritası


11 Temmuz 2005 Pazartesi 14:00
Bir Anket ve Yol Haritası
Sizlere nasıl daha okunaklı, daha iyi içerikli ve daha işe yarar şeyler
sunabiliriz diye düşünmediğimiz hiç bir gün yok diyerek içtenliğimizi baltalamak istemeyiz; ama
bu konuları düşünmediğimiz günler gerçekten de oldukça az. Bu sebeple sürekli bir gelişim içindeyiz. Yalnızca tasarım değil, içerik kısımları ve içerik konusunda da sizlere iyi şeyler sunmaya çalışıyoruz. Şimdi, neler yaptık ve neler yapacağız, kısaca anlatalım.

SDN, bir kaç aylık düşünsel ve bir kaç haftalık fiziksel emeğin ardından 10 Haziran 2005 tarihinde gecenin bir yarısında açıldı (o gece memleket semalarında yapılan tüm sahipsiz havaî fişek gösterilerini ve münferit şampanya hadiselerini üstleniyoruz). O vakitten bu yana, sitemizde dört bölüm yer aldı: Yazılım, Donanım, Internet, İzle-Öğren ve Haber. Yazılım bölümümüzde güncel yazılımlarla ilgili makaleler varken, donanım bölümünde bazı teknik aksaklıklar sebebiyle yalnızca donanım teknolojileri ile ilgili makaleler yer aldı. Aslında bu bölümde donanım incelemeleri ve ürün testleri sunmak istiyorduk; fakat yeni bir yayın olmamız sebebiyle firmalarla kurulacak ilişkilere başlangıç açısından bu şekilde işe girişmeyi uygun gördük. Bizim açımızdan uygun olan ilk fırsatta ürün incelemelerine de sorunsuzca başlayacağız.

Internet bölümü doğrudan insanların ve elektronik aygıtlar arasında kurulan bağlantılar üzerine düşünülmüş bir bölüm olması sebebiyle her ne kadar dar bir alan kapsıyormuş gibi görünse de aslında epeyce geniş bir konu yelpazesine sahip. Esasında adı Video Kurs olarak başlamış olan kısmımızda ise, bilişim basınından bazı arkadaşların ricası üzerine isim değişikliğine gittik. İzle-Öğren, görünene göre yaptığı içi daha iyi tanımlayan bir isim oldu. Bu kısımda da sürekli olarak sizlere Flash animasyonlarla bazı konuları rahatça izleyip uygulayabileceğiniz şekilde anlatmaya devam edeceğiz. Haberler için ise diyecek bir şey yok. Sitemizde en çok güncellenen kısım olan haberler, önemli olaylardan seçtiğimiz derleme bölümü olan Ortaya Karışık ile beraber aynı kalite ve güncellikte yayınına devam edecektir. Şimdiye kadar göstermiş olduğunuz ilgi için tüm okuyucularımıza ve üyelerimize teşekkürü borç biliriz.

Şimdi Neler Olacak?

Dediğimiz gibi, yerimizde duramıyoruz. Gün geçmiyor ki yeni bir şeyler yumurtlamayalım, öhm, yani yeni fikirler üretmeyelim. Üyelerimize ve okurlarımıza yönelik olarak sunacağımız hizmetleri yine onlara danışalım istedik. Öncelikle süreli olarak bir bülten gönderip göndermeme konusunda kararsız kaldık. Üyelerimizin oylarıyla vereceğimiz bu karara göre bir bülten hazırlayıp gelişmeleri üyelerimize daha kolay aktarabileceğiz. Bunun gibi bir çok fikri de yine forumlarımızda tartışıp geliştirdikten sonra oylamaya sunmak istiyoruz.

Kayıtsız ve şartsız kamu yararına olduğunu düşündüğümüz için oylamaya sunmadığımız bir şey var: Köşe Yazıları. Burada, bizden ve dışarıdan gelecek olan faydalı köşe yazılarına yer vereceğiz. Asıl bizlerle bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarını istediğimiz kişiler, bilişim ve teknolojiye yıllarını vermiş insanların yanında, bilgi teknolojileri üzerine yaratıcı bakış açıları üretebilen her nesilden insanlardır. Bu durumda iyi bir haber verelim: Her ne kadar öncelikli olarak daha çok uzmanlardan fikirlerini beyan etmelerini bekliyor olsak da bahsettiğimiz ölçütlere uyması şartıyla okurlarımızdan da bu tür yazılar kabul etmemiz mümkün görünüyor. Ölçütler belli: Yazı yalnızca bizim okuyucularımız için yazılmış olsun, bize önemli bir görüşü aktarın, özgün fikirleriniz yansıtsın, yazı insanların ufkunu genişletsin ve hiç bir şeyin karşılığında haklarını, sitemiz üzerinden, kullandığımız CreativeCommons lisansıyla sınırlı kamu kullanımına açmaya razı olun. Merak etmeyin, aynı haklara siz de sahip olacaksınız.

Ardından…

Esasında çok detaylı olmasa da bir yol haritamız var. SDN Ekibi olarak biraz da ondan bahsedelim isterseniz. Her ne kadar, dediğimiz gibi bir derinliği olmasa da bizlere bir holding veya bir teknoloji devi havası verdiği için bir yol haritasından bahsediyoruz (duyan da 45 nanometre üretim teknolojisi için Taipei’ye açtığımız fabrikayı duyuruyoruz sanacak). Bu yol haritasını siz değerli okurlarımız ve üyelerimize özetleyelim.

Bir ila iki ay içinde sitemizde donanım incelemeleri yapılmaya başlanacak. Bu konuya, teknik yatırım gerektirdiği için, sıfırdan başlamak oldukça güç ve bizim de beklememiz gerekiyordu. Zira bir test merkezini kurmak ve işler hâle getirmek epeyce masraflı bir girişim olacaktır. Bu durumda bize destek olmak isteyebilecek firmalarla görüşüp fikir birliğine vardıklarımızla bu işe bir şekilde girmek istiyoruz. Tabii bu tür bir yatırım en çok detaylı karşılaştırmalı testler için gerekli. Dış birim incelemelerimiz ise belirttiğimiz süre zarfında hemen sizlerle buluşacaktır.

Donanım incelemeleri konusunda devrim ve yeni bir akım yaratacağına inandığımız fikirlerimiz bulunuyor; fakat bütün bu fikirlerin geliştirilmesi ve siz okuyucularımıza ulaştırılması büyük ölçüde firma desteğine dayalı gözüküyor. Bu konuda da sizi merakta bırakmamızı mazur görürseniz, ürünlerimiz servise hazır hâle gelene kadar bir şey söylemek istemiyoruz.

Forumlarımız şu sıralarda yalnızca sitede yayınlanan haberler yorum yapılması ve gelişmelerin tartışılması için kullanılıyor. Bir süre daha böyle kalacağını bildirmek isteriz. Üye sayımız arttığında ve forumdaki içerik artık sınırlardan taşmaya başladığında ise bu konuda bir yenilik yapacağız. Bunun haricinde, eklenen her özellikle beraber kullanım kolaylığını devam ettirmek için çalışmalarımız sürecektir.

Şimdilik bizlerden bu kadar. Gelişmeleri takip etmek için bizimle kalın. Güzel günler dileriz.

Konu ile ilgili görüş belirtmek isterseniz, sadece SDN üyelerinin kullanabileceği Forum sayfasındaki ilgili başlığa tıklayabilirsiniz.

SDN Ekibi
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Bir Anket ve Yol Haritası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bir Anket ve Yol Haritası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bir Anket ve Yol Haritası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!