Financial Times: Bitcoin’in yükselişi ‘yangın alarmı’


15 Şubat 2021 Pazartesi 13:07
ABONE OL
Financial Times: Bitcoin’in yükselişi ‘yangın alarmı’

İngiliz Financial Times‘dan Rana Foroohar, Bitcoin ve ilgili kripto paralarla ilgili detaylı bir analiz yayınladı. Gerçekeleştirdiği analizde kripto para birimlerinin yükselişine değinen Foroohar, bu yükselişi ABD ve doların düşüşü olarak nitelendiriyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki yükselişi analiz eden Forhoor, analiz ile 1920 yıllarında Almanya‘da mark cinsinden fiyatlandırılan altının değerindeki dalgalanma arasındaki benzerliğe değindi.

Bitcoin’deki artış yeni dünya düzeninin ilk sinyali olabilir 

Rana Foroohar, yayınladığı analizde Bitcoin‘deki artışın, önümüzdeki çok büyük jeopolitik değişiklikler konusunda uyaran yangın alarmı olduğuna dikkat çekti.

Ayrıca Foroohar yaptığı analizde, merkez bankalarının son 10 yılda düşük faiz ve parasal genişleme yoluyla piyasalardaki fiyat keşfine de değindi. Merkez bankası tarafından yapılan işleme dair açıklama yapan analist şöyle dedi;

“Bunu, iş çevriminin düzeltilmesi ya da borç batağındaki işletmelerin sistemin işleyişini bozacak şekilde ayakta tutulması olarak görebilirsiniz ancak vardığımız sonuç şu ki, varlık fiyatlarından tek tek şirketlerin ya da bir bütün olarak reel ekonominin sağlığına ilişkin bir fikir edinmek artık çok zor”

Değeri dalgalı bir şekilde seyreden kripto para birimlerinine olan popülaritenin artmasına da değinen Foroohar, bu durumu “ABD ve doların rolünün gerileyeceği bir yeni dünya düzeninin ilk sinyali” olarak görüyor.

Donald Trump‘ın başkanlık yıllarına da atıfta bulunan analist, Trump’ın dört yıllık başkanlık döneminde uyguladığı politikaların, dünyanın ABD’ye olan güveninin azaldığına işaret etti ve bu dönemin küresel para olan doların istikrarınını da zedeliğini ifade etti.

Forhoor ayrıca,”Bitcoin’in yükselişi, yatırımcı topluluğunun bazı kesimlerinde, ABD’nin bazı açılardan Weimar Almanya’sına benzeyeceği yönündeki inancı yansıtıyor” dedi.

Aynı zamanda dünyanın tek kutupluluktan ABD, Avrupa ve Çin’den oluşan üç kutupluluğa doğru gittiğini öne süren Forhoor, “ABD hükümeti bu kadar fazla borçlanırsa, dolar değer kaybetmeye başlar ve Bitcoin güvenli bir liman haline gelebilir” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Ya gerçekten boş açıklamalarla insanları yanıltıyorlar. Manipülasyona açık birkaç milyar dolar hacmi lan bir kripto parayı speküle ediyorlar, sonra biri çıkıp diyor ki düzen değişiyor. O işler öyle kolay olmuyor malesef.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

kripto paraların hacmi 1 trilyon doları geçti;) böyle başlar değişimler…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Kardeşim kripto paraların günlük hacmi 1.7 Trilyar dolar ! Yani amerika ve ve İngiltere gibi 2 ülkeyi satın alabilirsin o paraya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Yav he he Rezerv bir para öyle ha deyince olmaz. Çinde bile yasaklanacagı duyulunca 3.000 dolar seviyesine çakıldı.. Mutiş bir tokat ve kara para aklanıyor uzak durulması gereken biryer.. Zaten ABD merkez bankası yasaklamayı düşündüğünü her an belli ederse işler karışır..

" Financial Times: Bitcoin’in yükselişi ‘yangın alarmı’ konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Financial Times: Bitcoin’in yükselişi ‘yangın alarmı’ ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Financial Times: Bitcoin’in yükselişi ‘yangın alarmı’ ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?