Biyometrik şifreniz, kalp şekliniz olacak!


28 Eylül 2017 Perşembe 10:00
Biyometrik şifreniz, kalp şekliniz olacak!

Biyometrik şifre teknolojisi, IPhone X’in piyasaya sürülmesi ve Face ID‘nin kullanılması ile büyük bir ses getirmişti. Ancak yüz tanıma teknolojisi güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor. Buffalo Üniversitesi’nden bir ekip, telefon kilidini açmak veya bilgisayara bağlanmak için kalp boyutlarını analiz eden bir biyometrik araç geliştirdi.

Biyometrik şifre teknolojisi

Parmak izi, retina taramaları ve yüz tanıma gibi farklı biyolojik imzalar, biyometrik güvenlik aracı olarak kullanılıyor. Vücut kokusuna dayalı kimlik sisteminden damar taramasına ve beyin baskılarına kadar vücudumuz kişiselleştirilmiş bir şifre olarak kullanılabilen benzersiz biyometrik işaretlerle doludur. 2014 yılında Nymi adlı bir şirket, kalp ritimlerini izleyebilen bilezik kullanarak bir kişinin elektrokardiyogram sinyalini tanımlayan kalp tabanlı bir sistem geliştirdi. Buffalo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar kalp biyometriğini bir adım daha ileriye taşıyan teknoloji geliştirdi. Kişinin kalbinin benzersiz şeklini ve boyutunu belirlemek için düşük seviye bir Doppler kullanan bir sistem geliştirdi.
biyometrik

Sistemin bir kişinin kalbinin benzersiz geometrisini ve ritmini kaydetmesi sekiz saniye sürüyor. Daha sonra herhangi bir vücut teması olmaksızın sürekli kimlik doğrulaması yapılabiliyor. Araştırmacılar kalp şeklinin ileri düzeyde bir hastalık yaşanmadığı sürece değişmediğini belirtiyor. Ayrıca şimdiye kadar kalp şekilleri aynı olan iki kişiye de rastlanılmadı.

78 denekle yapılan bir pilot çalışmada, kalp tarama sisteminin yüzde 98.61 doğrulukta çalıştığı ve eşit hata oranının yüzde 4.42 olduğu belirtiliyor. Sistem ayrıca havaalanı gibi bölgelerde güvenliği sağlamak için bir kişinin 30 metreye kadar izleyebiliyor. Başlangıç için oldukça umut verici bir çalışma olan kalp şifresi, yakın gelecekte cihazlarımızın yeni şifre sistemi olabilir.

:: Kalp şeklinin yeni şifreleme olarak kullanılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Biyometrik şifreniz, kalp şekliniz olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Biyometrik şifreniz, kalp şekliniz olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Biyometrik şifreniz, kalp şekliniz olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
  5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
  6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
  7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
  8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?