Okunma

Blackberry’i Kim Satın Alır?


16 Eylül 2013 Pazartesi 08:00
Blackberry’i Kim Satın Alır?

Blackberry, 70 milyon müşteriye sahip olduğu 2010’un çok uzağında ve şu anda yıllık 10 milyon adedin bile altında satış gerçekleştirdiği dönemlere saplanıp kalmış durumda. 2012-2013 brüt geliri ise 3 yıl öncesinin 14’te 1 düzeyinde(5.4 milyar dolar).  

Net karı ise büyük olasılıkla eksi işareti ile çevrili. Ve Blackberry’nin önünde iki seçenek var, ya satın alınacak ya da bu kısır döngü, yani şirketin kötü gidişi devam edecek. Piyasa analistlerine göre her iki olasılıkta şu anda yüzde 50-yüzde 50 seviyesinde. Peki 2011’de Motorola’yı kurtaran Google’a benzer bir beyaz atlı prens Blackberry’nin karşısına da çıkar mı?

Microsoft

Geçtiğimiz yıl Windows 8 işletim sistemine sahip iki akıllı telefon Nokia Lumia 820 ve Lumia 920’nin hemen ardından “bu iş birliği nasıl sonuç verir acaba?” soruları ortaya atılmaya başlanmıştı. Örneğin Bloomberg’te Lumia’lardaki Windows 8 entegrasyonua dair konuya yaklaşım, “Microsoft Nokia’yı satın alabilir aslında” türündeydi. Zaten çoğu analist Nokia’nın Microsoft’un eline geçebileceği hakında konuşuyordu. Ancak Microsoft’un Blackberry’i satın alabileceği de ihtimali üzerinde durulmaktaydı.

Microsoft, tercihini Blackberry’den yana değil aslında gerçek bir sürpriz olarak Nokia’dan yana kullandı. Bu durumda Blackberry’nin olası bir “10 milyar ABD Doları” karşılığında Microsoft tarafından satın alınması şirketin mali kaynaklarından ötürü olmasa bile “nispeten dengeli” bir yapıya sahip olmasından ötürü olanaksız.

Google

Cihaz-içerik ilişkisi Apple, HTC, Samsung gibi firmalarda cihaza odaklı; Google, Microsoft gibi firmalarda ise kesinlikle daha dengeli. Acaba Microsoft gibi dengeli bir şirket olan Google’da Blackberry’i satın almaya yönelik bir hareket görülür mü?

İnanılmaz kaotik bir evrede yaşam savaşı veren Blackberry, Google’a geçer ve bir başka deyişle Android OS evrenine katılır mı? Dünyayı hayrete düşüreceği kesin bir olasılık ama geçmişe bir göz attığımızda neredeyse hayal. Çünkü Google, 15 Ağustos 2011’de Motorola’yı 12.5 milyar dolara satın aldı; bu denli büyük ve yeni bir satın alma, şirket açısından öz kaynakların oldukça daralması anlamına gelecektir.

CISCO

Blackberry ile adı anılan şirketin en az 10 milyar dolarlık bir teklifle Blackberry’nin kapısını çalması pek kolay görünmüyor. Ancak daha önce Nokia için adı güçlü bir şekilde geçen Cisco’nun Microsoft’un hamlesi ile ilginç bir duruma düştüğü de aşikar. Bu nedenle Cisco, Blackberry için bir teklif sunabilir.

Lenovo, Huawei ve ZTE

Çin’li Lenovo, Huawei ve ZTE’nin markalarını canlandırmak ve Blackberry’i kendi piyasalarında(Çin) satmanın getireceği avantajdan faydalanmak için Blackberry’nin kapısını çalabileceği özellikle Amerikalı analistlerce sıkça konuşuluyor. Her üç firma da Blackberry’nin yeni sahibi olabilecek güce sahip ve eğer “Blackberry’i kim alır?” adlı bir liste oluşturulacaksa en tepe noktalarda yer aldıkları aşikar.

Samsung

Samsung’ta Blackberry’i satın almak için bir ilgi ve yaklaşık 10 milyar Amerikan dolarına mal olacak bir satın alma için de yeterli kaynak var. Peki Blackberry’nin satın alınmasına ihtiyaç var mı? Blackberry’nin satın alınmasının özellikle ABD pazarına dönük şekilde yeni bir olanaklar evrimine yol açacağı aşikar.

Android’li ve arkasına Samsung’u almış yeni ve güçlü bir Blackberry ya da direkt Blackberry’nin adını tarihe gömecek şekilde şirketin patentlerini ve ABD yapılanmasının üzerine konmuş bir Samsung. Bu iki yol da olabilir ve sonuç olarak Samsung, Blackberry için pek tabii ABD pazarını önceliklendirerek önemli bir aday durumunda.

Apple

Şirketin öz kaynakları kesinlikle Blackberry’nin satın alınmasında zorlanmayacak düzeyde, ancak Apple’ın Blackberry’i satın aldığı taktirde markayı Apple markası altında üretim gerçekleştirdiği bir sistematiğe taşıması düşük bir olasılık gibi görünüyor. Şirketin zaten ABD pazarında Blackberry’nin son üç yılda dibe vuran payından çok karlı şekilde nemalandığı biliniyor. Yok ettiği bir rakibinin neredeyse küllerini satın alıp ondan ABD pazarında kar elde etmesi uzak bir olasılık.

:: Sizce Blackberry hangi şirket tarafından alınır?

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

34 yorum - “Blackberry’i Kim Satın Alır?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Beyaz atlı prens değil hurdacı

 2. shucru dedi ki:

  ütopik bişey olacak ama blackberry tizenle devam etsin yola keşke ama öyle bir seçim lüksü yok ne yazık ki

 3. SDN Okuru dedi ki:

  temsili bi gölge:D

 4. SDN Okuru dedi ki:

  en son görseldeki gölge yanlış

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Blackberry’yi hala sadece telefon sanan zihniyet! Arkadaşlar Blackberry’nin telefon üretme gibi bir derdi yok. Aslında Blackberry bir yazılımdır. Telefon yapmakta ne var. Blackberry telefon yapsa da başka bir işletim sistemi olsa ne anlamı kalır! Bunun farkında değil misiniz? Biraz cahilce yorumlar olmuş. Blackberry ancak işletim sistemi ile ayakta kalabilir. Alanlar da ya patentleri ya da işletim sistemini kullanmak için alır. Yoksa aynı telefonu Çin’de 30 dolara da yaptırırsınız. Bu arada ben de bir iphone kullanıcısı olarak yazıyorum bunları. Yiğidi öldür hakkını ver demişler. Kurucusunun Türk olması sebebiyle ayrı bir ilgim var. Bakıyorum destek olacağınıza aşağılıyorsunuz. Tüm evi apple ile donatılmış biri olarak söylüyorum. Evet iyi marka savunulur. Ama fanlık derecesinde değil. Aksine rekabet olursa sizler de o iyi markalara daha uygun koşullarda sahip olursunuz. Kötü bir işletim sistemi mi? Hayır. Hatası ne? Geç kalmak! Şu an en kararlı ve güvenli işletim sistemlerinden biri. Ayrıca iş yerleri için üst düzey güvenlik önlemleri var. Sadece eğlenmek için yorum yapan arkadaşlara değil lafım. Keyfinizi kaçırmak da istemem. Ama lütfen biraz daha mantıklı olsun. Harcamak kolaydır, kazanmak zordur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu sdn de okuduğuma inanamıyorum elinize sağlık

 7. SDN Okuru dedi ki:

  mükemmel bi haber olmuş ilginç bilgiler ve bize bırakılan harika bi soru böyle haberlerinizi bekliyoruz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar güzel de yapıyor cihazı…Blackberry insanların ön yargısının altında kalarak bu konuma geldi…Blackberry bir Apple kadar güvenli ve sağlam bir telefon…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  HTC alsa süper olur

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bize bunlarla gel

 11. heathrow dedi ki:

  Bir ara Vodafone’un alacağı söyleniyordu.

 12. TheOne12 dedi ki:

  Eskiden benim 9220 vardı hala saklı ama kullanmıyorum çürüyecek yavrucak

 13. blackdown dedi ki:

  yazık blackberry e ya beyler isterseniz ortak oluruz

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ben alıcam binicem üstüne vurucam kırbaçı vurucam kırbaçı ohh ya benim babam çok zengin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında ben alabilirim.
  Ama mali durumumu kontrol ettim. 4 tane daha ev taksitim var. Yani beni zora sokar. O yüzden şu aşamada almam zor gibi.

 16. Theurer dedi ki:

  BBM vardı bide demi
  Bakkal Bujiteri Manav

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bence de Google satın alsın. Microsoft un WP si iğrenç olur o telefona..

 18. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bi yazı olmuş

 19. SDN Okuru dedi ki:

  blackberry yanınada banana ne hoş olur ya canım çekti 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  “Çöpçü Microsoft sever çöp alıp batırmayı” diyen arkadaş kesinlikle Windows işletim sistemi kullanmışsındır büyük ihtimalle halen kullanıyorsundur yani diyeceğim o ki özellikle bu lafına göre çöpçü olan ve çöp alan sen olmaktasın 🙂

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada en çok kullanılan sistem Android, Blackberyy Android’i özelleştirerek, kendi mağazası, güvenli uygulamalar falan geçse iş yapamaz mı acaba diye düşünmüyor değilim.

 22. mstfhll2012 dedi ki:

  Hatta adi da black bakkal&manav&bujiteri olsun

 23. Theurer dedi ki:

  bakarsın tuttururuz bu işi zincirleme manav tamlaması yaparız

 24. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft alir

 25. SDN Okuru dedi ki:

  microsoft alir

 26. SDN Okuru dedi ki:

  ben hep appleın almasını düşünüyorum geçen yıldan beri. iki güvenliği üst düzeyde tutan şirket iş sektöründe androidden daha çok tutacaktır

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Çöpçü microsoft…sever çöp alıp batırmayı

 28. DumDumaq dedi ki:

  bizim bakkal hüseyin abi var bir soruyum 1 sn arkadaşlar

 29. mstfhll2012 dedi ki:

  @Theurer olur valla manav acalim balackberyyden fazla satarız

 30. Theurer dedi ki:

  bende biraz birikmiş var ortak olalım mı

 31. mstfhll2012 dedi ki:

  Kredi çekip Blackbery i satın alacam. Onu yıkıp yerine Manav kuracam

 32. SDN Okuru dedi ki:

  100 dolar veririm, ama borçlarını ödeyip gelsinler. borç takmasınlar bana.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  İlginç detaylar ve güzel bir haber

 34. SDN Okuru dedi ki:

  ben aldım dün. 9700

" Blackberry’i Kim Satın Alır? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Blackberry’i Kim Satın Alır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Blackberry’i Kim Satın Alır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "