Okunma

Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak


25 Haziran 2016 Cumartesi 20:30
Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak

Boston Dynamics geçtiğimiz süreçte dört ayaklı bir hayvanı andıran ürpertici robot çözümleriyle kullanıcıların karşısına çıkmıştı.

Şirket, son derece olumsuz eleştirilere maruz kalan çözümlerinin ardından “ev robotu” sıfatıyla yeni çözümünü kullanıcılara sunuyor.

Ev işleri adı altındaki bulaşık yıkama, çöpleri dışarı çıkarma vb. faaliyetleri yerine getiren robot, tercih dahilinde bir evcil hayvan gibi kullanıcı ile çeşitli oyunlar oynuyor.

16-06/25/160623-spot-mini-3-100668120-large.jpg

Boston dynamics’in yeni ev robotu

SpotMini adındaki robot, dahili sensörleri ve özel derinlik kameraları kullanarak, ev işlerine yardımcı olması amacıyla kullanıcılara sunuluyor.

Tasarımı ile bir köpeği andıran 65 kilo ağırlığındaki robotun görüntüleri Alphabet Inc. tarafından yayınlanan video ile kullanıcılara tanıtıldı.

Mutfakta bir bulaşığı eline alarak yavaşça bulaşık makinesine yerleştirme, sahibine soda getirebilme, evin çöplerini dışarıya atabilme niteliklerine sahip olan robot, ev işlerini yapan bir evcil hayvan izlenimi veriyor.

Söz konusu özellikleri yerine getirebilmesi nedeniyle çağdaş sürümlerine oranla oldukça akıllı olarak kabul edilen robot, aynı zamanda bazı tehlikeleri görmezden gelerek, küçük kazalara uğrayabiliyor. Örneğin, yerde bırakılan muz kabuğuna basan 65 kiloluk robot bir anda düşebiliyor.

Bazı üst düzey görevler için insan müdahalesine ihtiyaç duyan robot, algoritmasındaki işlevleri özerk bir şekilde gerçekleştiriyor.

Engadget’da yer alan habere göre, henüz herhangi bir sesi çıkaramayan SpotMini robotu, 90 dakikalık bir pil ömrüne sahip durumda.

Alphabet Inc.’nin uzun süredir Boston Dynamics departmanını satma yönünde planlar barındırdığı biliniyor. Bir önceki sürümleri ile beklentilerin son derece uzağında kalan şirketin yeni girişiminin nelere kadi olacağını zaman gösterecek.

:: Boston Dynamics’in bazı ev işlerini gerçekleştirebilme yeteneklerini gösteren yeni robotu hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    dünyayı seçilmişlerin değil zenginlerin yöneteceği zamana an ve an yaklaşıyoruz

  2. SDN Okuru dedi ki:

    bizde imam erigi

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Şu robotlardan korkmamak elde değil. İlerde gelebilecekleri teknolojiyi hayal bile edemiyorum. Herşeyin bir iyi amaçla kullananı olduğu gibi kötü amaçla kullanan da olacaktır

" Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Boston Dynamics Robotu Bulaşık Yıkayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "