Brezilya COVID-19 ölümlerinde yeni rekor kırdı


01 Mayıs 2021 Cumartesi 22:39
ABONE OL
Brezilya COVID-19 ölümlerinde yeni rekor kırdı

Brezilya, Cuma günü COVID-19’dan 2 bin 595 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Böylece, Güney Amerika ülkesinde Nisan ayında toplamda 82 bin 266 kişi koronavirüsten öldü. Bu sayı, art arda gelen ikinci aylık rekor olarak kayda geçti.

Brezilya devlet başkanı Jair Bolsonaro, pandeminin başından beri aldığı bilim dışı kararlarla sık sık gündeme geliyor. COVID-19’u “basit bir grip” olarak tanımlaması, tam kapanmaya karşı çıkması, Pfizer aşısına “insanları timsaha dönüştürecek” demesi Bolsonaro’nun tavrına örnek. Birçok insan Brezilya hükümetinin kararlarına karşı çıksa da ülkede Bolsonaro gibi düşünerek hareket eden kişiler de azımsanmayacak kadar çok. Sonuç olarak Brezilya, dünyada en çok COVID-19 ölümü kaydeden ikinci ülke; birinci sırada ABD var.

Toplam ölüm sayısı 400 bini aştı

Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan alınan verilere göre, Mart ayında 66 bin 573 kişi koronavirüsten öldü. Bu, son haftalarda ölümlerdeki keskin artışın altını çiziyor. 212 milyon nüfuslu ülkenin pandemideki ölü sayısı Perşembe günü 400 bini aştı. Bununla birlikte, 100 bin kişi başına 189 ölüm oranıyla ülke, en yüksek ölüm oranlarından birine sahip.

Brezilya koronavirüs

Ülkede pandeminin başından beri koronavirüs dalgalanmaları sıkça oluyor. (Fotoğraf: AP)

Ülke daha fazla aşı elde etmek için çabalıyor. Senato ise, Başkan Jair Bolsonaro hükümetinin krizi şiddetlendirip şiddetlendirmediğini araştırıyor. Uzmanlar yeni dalganın zirvesinin geçmiş gibi göründüğünü söylese de, hastaneler birçok alanda çöküşün eşiğine geldi.

Brezilya varyantı dalgalanmayı artırdı

Brezilya’da ortaya çıkan mutant virüs de son dalgalanmayı artırdı. COVID-19 Brezilya varyantı (P1), Aralık ayında Amazon yağmur ormanı şehri Manaus‘ta veya çevresinde ortaya çıktı. Ardından yaklaşık olarak 40 ülkeye bulaştı. Bilim insanları, P1 varyantın iki kat daha fazla bulaşıcı olduğuna dair kanıtları ileri sürüyor. Araştırmacılar, P1 varyantının antikorlardan da kaçtığını söyledi. Bu yüzden, COVID-19’un diğer suşlarını atlatanlara ya da aşı olanlara kolaylıkla bulaşabileceğini düşünüyorlar.

Brezilya koronavirüs tablosu

Brezilya, en yüksek vaka sayısında ise ABD ve Hindistan’dan sonra geliyor.

Brezilya’da yaklaşık 29 milyon kişi COVID-19 aşı dozunun ilkini aldı. Yaklaşık 13 milyon kişi ise her iki dozu da oldu. Ancak ülkedeki birçok şehir, TV Globo’ya göre kıtlık nedeniyle ikinci dozları askıya aldı. Bolsonaro, virüsü tartışmalı bir şekilde küçümsemiş ve kontrol altına almak için tam kapanma yöntemlerine karşı çıkmıştı. Üstelik bazı aşı tekliflerini de reddetmişti.  Hükümetin aldığı yanlış kararlar ülkeyi bir çıkmaz sokağa sürükledi.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Brezilya COVID-19 ölümlerinde yeni rekor kırdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Brezilya COVID-19 ölümlerinde yeni rekor kırdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Brezilya COVID-19 ölümlerinde yeni rekor kırdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu? Redmi AirDots 3 elimizde! Fiyatını hak ediyor mu?
  2. 2 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  3. 3 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  4. 4 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  5. 5 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  6. 6 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  7. 7 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  8. 8 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  9. 9 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  10. 10 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?