Okunma

BSA, 2008’de Ne Kadar Korsan Ele Geçirdi?


12 Şubat 2009 Perşembe 13:14
BSA, 2008’de Ne Kadar Korsan Ele Geçirdi?

Lisanslı yazılım kullanımının genele yayılması için yoğun çalışmalar yürüten Business Software Alliance (BSA) Türkiye Katılımcıları,  2008 yılında gerekleştirdiği 494 adet adli ve hukuki işlem sonucunda, 2 milyon 970 bin TL (1.928.200 USD) değerinde korsan yazılım ele geçirdi. 2008 yılında mühendislik ve üretim sektörleri korsan yazılımın yaygın olarak kullanıldığı alanlar olarak öne çıkarken, İstanbul yine korsan yazılımın merkezi olma konumunu korudu.

Türkiye, bir gün içinde birden fazla adli ve hukuki işlem gerçekleştirilmesi nedeniyle diğer ülkeler arasında öne çıkarken, kullanılan ürünün değerinin 3 katına denk gelen para cezaları sonucu tahsiledilen tazminat tutarında da Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin %5′ini oluşturdu.

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde 2008 yılında korsan yazılımın iş dünyasına maliyeti 23 milyon USD oldu. Bu miktarın 8 milyon USD’ı tazminat olarak BSA Katılımcılarına ödenirken, 15 milyon USD değerinde korsan yazılım da lisanslı yazılıma dönüştürüldü. Aynı dönemde EMEA bölgesinde ayda ortalama 460 olmak üzere yılda gelen toplam 5.546 ihbarı değerlendiren BSA katılımcıları, 3000 firma aleyhine hukuki işlem başlattı.

:: BSA’nın bu başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" BSA, 2008’de Ne Kadar Korsan Ele Geçirdi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BSA, 2008’de Ne Kadar Korsan Ele Geçirdi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BSA, 2008’de Ne Kadar Korsan Ele Geçirdi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "