Okunma

BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti


15 Temmuz 2012 Pazar 09:00
BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), son zamanlarda internet servis sağlayıcıların limitsiz adındaki tarifelerde uyguladığı Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulamasına balans ayarı yaptı.

AKK sonucu ay sonuna kadar belli bir indirme limitini aştığınız zaman internet hızınız 1 megabit seviyesine düşürülüyordu. Kullanıcıların son zamanlarda oldukça tepkisini çeken bu uygulamada hız biraz daha yükseltildi. BTK aldığı kararla 1 megabite düşürülen bağlantıların 3 megabite çıkarılmasını onayladı.

Edinilen bilgiye göre, BTK‘nın onayladığı düzenleme ile Türk Telekom‘un toptan seviyede İnternet Servis Sağlayıcılara (İSS) sunmakta olduğu bazı DSL tarifelerinde bulunan AKK uygulamasında iyileştirme yapıldı. Böylece Türk Telekom ve onun alt yapısını kullanan bağlantılarda AKK seviyesi yükselecek.

Bu karar sadece ADSL hizmetini mi kapsıyor yoksa Fiber internetteki limiti de etkiliyor mu bu konuda bir bilgi yok. Fakat edinilen izlenime göre artık en düşük hız 3 megabit olacak. Yani fiber hizmeti sunan firmalar da AKK sonrası düşen hızlarını ayarlamak zorunda kalacaklar.

:: BTK’nın aldığı kararı nasıl yorumluyorsunuz?

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

162 yorum - “BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bence 4 veya 5 olması gerekir 3 günümüz için yetersiz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İlk başta adil kulanım kotası yönetmeliğini çıkartıp internet hızımızı düşüren asıl BTK’nın kendisidir. İnsanlar BTK’yı övmeden önce bir konuyu araştırsa derim. Nerdeyse kimsenin bundan haberi yok.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  vatandaşların hakkının korunması iyi bir karar standartların diğer gelişmiş ülkelerdeki gibi olması gereklidir aslında

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bende turbo internet programı var benim hizim hic 3 Mbps ‘ e düşmüyo hep 8 mbps hatta bazi 10 – 12 mbpslere cikiyo1080p videolarda hic takilmiyo sayfalari hemen yukluyo

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda internet kullanıcılarını düşünen bir uygulama yapıldı 😀 Helal BTK! 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  verdigin paraya göre hız düşmeli örnegin 8 ise 4 mbit 16 ise 5 mbit 20 ve üstü ise 8 mbit olamalı

 7. efe77 dedi ki:

  Bu tamamıyle göstermelik bir değişiklik. Hakkaniyetli, dürüst değişiklikler ve düzenlemeler yapılması ***** />

  BTK nın Avrupadaki uygulamaları iyice inceleyip kamuoyu ile paylaşmasını ve gerçek ADİL düzenlemeleri yapması ***** Hiçbir Avrupa ülkesinde bu derece insafsız uygulamaların olduğunu sanmı*****

 8. re13el dedi ki:

  Süperonline da kıpırdama yok beklicez biz daha …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  1 mb kutulduk ya..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bunada şükür diyelim….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Fiber internet kullanıcısıyım, bugün superonline’ı aradım ve bu uygulamanın fiber için geçerli olmadığını söylediler. Şaşkınlıktan gülüyorum

 12. codetr dedi ki:

  BTK’nın ayar çektiği yok.

" BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK, AKK’ya Ayarı Verdi ve Hız Değişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "