Okunma

BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek!


13 Haziran 2016 Pazartesi 11:30
BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yetkilendirme yönetmeliğinde yaptığı değişiklik ile telefon ve internet erişimini sınırsız süreyle askıya alabilme yetkisine kavuştu. Peki, BTK bu yetkisini hangi koşullarda kullanabilir? Gelin hep birlikte bakalım.

Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Yetkilendirme Yönetmeliğinde yapılan değişiklikler, 11 Haziran 2016 Tarihli ve 29739 Sayılı Resmî Gazete ile birlikte yürürlüğe girdi.

Ulusal savunma için sınırsız süreyle askıya alma yetkisi!

(2) Kurum; savaş, genel seferberlik ve benzeri durumlarda, kamu güvenliği ve ulusal savunma için gerekli görüldüğü takdirde, sınırlı veya sınırsız bir süreyle işletmecinin işletme faaliyetlerinin tamamını veya bir kısmını askıya alabilir ve doğrudan doğruya şebekeyi işletebilir. Bu durumda geçecek süre, yetkilendirme süresinin sonuna eklenir.

16-06/13/internet_332685984.jpg

Erişim sağlayıcı olan veya telefon hizmeti sunan işletmeci, taraflara ilişkin IP adresi, port aralığı, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı, kullanıcı sayısı ve abone kimlik bilgileri ile altyapısı üzerinden gerçekleşen görüşmelere ait trafik bilgilerini iki yıl süreyle; kullanıcı bilgilerini ise ilgili mevzuatta belirtilen zamanaşımı süresi boyunca muhafaza etmekle yükümlüdür. ”

Bu değişiklik ne anlama geliyor?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun bundan böyle yukarıda belirtildiği gibi savaş ve genel seferberlik gibi durumlarda, ulusal güvenlik gerekçesiyle internet ve telefon iletişimini askıya alma hakkı bulunuyor.

Ayrıca ikinci maddede görebileceğiniz gibi, servis sağlayıcılarına internet trafiğini 2 yıl boyunca kayıt altında tutma zorunluluğu getirildi.

:: Yapılan bu değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ayaklanma ve diğer her türlü ihtimali de düşünerek kendilerince tedbirler alıyorlar. Korku, herşeyi yaptırıyor işte.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çini bilmem, ama İran bile bu kadar kesinti yapmıyor… Nereden mi biliyorum, iş için aylarca orada kaldım, kullandım.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunları başımıza getirenlerde kabahat

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bu haber türkiyenin suriyedeki savaş içine surukleneceginin habercisi. Oluşabilecek Tazminat davalarını önleme adına alınmış bir karar. Allah sonumuzu hayir eylwsin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önce mondros ateşkes antlaşmasının maddelerine bakın sonra bu habere tekrar bakın!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Çok sağlam soyutluyacaklar ülkeyi, hissettirmeden böyle adım adım bir İran, Çin olmayacaz belki ama aşşağı kalır yanımız kesinlikle ***** de şu NetGSM'in arkasında kim var diye araştırırsanız. Kaynaktan çıkan çoğaldıkça boşa gitmesin diye yenileri kurulup getiriliyor takdir edilesi..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uyurken iyi giydiriyorlar diyeceğim ama malesef uymuyorlar.
  Koyundan halliceler sadece…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Uyanık bademler önceden hoşlarına gitmeyecek bir şey olursa fişi çekecek sizi tepemize çıkaranlarda kabahat

 9. SDN Okuru dedi ki:

  10 yildir abd izliyor bisey olmuyor turkiye yapınca hemen olumsuz yorumlar. Her şeyi amerikaya ac kızma turkiye bilince sıkıntı. İlginç

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bağımsız Türkiye!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  son iki yil boyunca hangi sitelere girdiginizi bilecekler. veeeeee bizde onlarin 🙂 kendi sonlarini yazmislar, halkin kimseden korkacak durumu yok ama onlarin ?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  2 yıl boyunca internette ne yaptığımızı bulabilecekler aman ne güzel….

 13. SDN Okuru dedi ki:

  artık canları sıkıldıkça keserler. yolsuzluk zamanları keserler, kesin babam kesin.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sonunda korktuğum şey geliyor , yakında pkk bahane edilip yapılırsa görücem bu sevgiyi,aşkı,yalnızlığı,dostluğu kısaca tüm insani şeyleri internet aracılığı ile yaşayan insanlar ne yapıcak 😀 20 Terabyte film+dizi+anime arşivim var biraz daha büyüteyimde arşivi internet kapanırsa 2 yıl bunlar bana yeter

 15. SDN Okuru dedi ki:

  eskiyi mumla arayacaksınız, zannediyorlar ki herşeyin yenisi iyi !

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Bence yine de çok yetersiz ayrıca kimlik bilgilerinin saklandığı serverların yurt içinde olma zorunluluğu da getirilmeliydi

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kuzey Kore is coming

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Gezide bu hak tanısaydı kesin keserlerdi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bi yolunu bulur gene gireriz 😀

 20. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 7 hakkında iphone 7 serisinde siyah seçenekte olacak uzay grisi gidecek diye üzülen arkadaşlar üzülmeyin ful önlü arkalı siyah model iphonee 7 de olacak bu bilgiler kesin bilgilerdir rahat olun bana güvenin kaynak güvenilir bir yer ve ayrıca büyük abilerine klavye takılabilecek iş amaçlı kullanıcıların bu klavye balama imkanına kavuşturulması onları çok mutlu edecektir artık bilgisayarlar eski teknoloji olmaya doğru gidiyor 10 yıl sonra bilgisayar kullanmayı hiçbirimiz istemeyeceğiz

 21. SDN Okuru dedi ki:

  kayıt alma geç bile kalındı

 22. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne arkadaş kendi ağımı kurcam ben :D:D

 23. SDN Okuru dedi ki:

  savaş, seferberlik ve benzeri durumlar 🙂 Mesela mazallah birilerinin gizli sırları ifşa olursa anında tüm interneti kesebilecekler, haydi hayırlı uğurlu olsun, iyi uykuar türkiye

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Burnuma kötü kokular geliyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Özgürlüğun kısıtlanması anlamına geliyor yani. İletişim demek, özgürlük demek. (Sosyal Medyadan başkana küfür etmek özgürlük değildir) ama konuşmayıda engellerse gerçekten sıkıntı.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Haah, çok güzel!

 27. SDN Okuru dedi ki:

  internet servis sağlayıcıları zaten trafiği 1 yıl boyunca kayıt altında tutuyordu büyütecek bişi yok

 28. SDN Okuru dedi ki:

  savas durumunda sizden önce karşı taraf sizin elektriginizi keser merak etmeyin kendinizi de teknolojiden anliyo sanip kandirmayin. 🙂

 29. SDN Okuru dedi ki:

  savas durumunda sizden önce karşı taraf sizin elektriginizi keser merak etmeyin kendinizi de teknolojiden anliyo sanip kandirmayin. 🙂

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter kapatıldıgında millet yine giriyo diye tamamen interneti kesmek çözüm olarak bulunmuş 😀

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Bu demek oluyor cb ülkeyi iyice karıştıracak ilerde büyük iç karışıklık olacak

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Anlasildi ulkede ic savas cikacak kendi milletini ezip gececekler

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Bahaneler güzel olmuş. Yakında keserler. Gidişat hiç iyi değil..

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete olarak AKN denilen saçmalık içinde biraz haber yapsanızda belki birilerinin kulağına gider bir şey olur.

" BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK, Telefonu ve İnterneti Kesebilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "