Okunma

Bulutta Veri Miktarı Artıyor


07 Aralık 2011 Çarşamba 12:16
Bulutta Veri Miktarı Artıyor

Cisco tarafından hazırlanan Küresel Bulut Endeksi’ne göre, 2015’e kadar küresel veri merkezi trafiğinin 4.8 Zettabayta çıkacağı ve küresel bulut trafiğinin tüm veri merkezi trafiğinin üçte birini aşacağı tahmin ediliyor.

2014 itibariyle veri merkezlerindeki bilişim trafiğinin yüzde 50’sinden fazlasının bulut tabanlı olacağı belirtilen rapora göre, küresel bulut bilişim trafiğinin 12 kat büyümesi ve 2010’da 130 eksabayt olan yıllık trafiğin, yüzde 66’lık yıllık bileşik büyüme oranıyla (YBBO) 2015’te yılda 1.6 zettabayta ulaşması bekleniyor.

Bir Zettabayt bir seksilyon bayta ya da bir trilyon gigabayta eşit; dolayısıyla 1.6 zettabayt şunlara eşit:

 • 22 trilyon saatlik müzik yayını.
 • İnternette webcam ile 5 trilyon saatlik konferans görüşmesi.
 • 1.6 trilyon saatlik çevrimiçi yüksek tanımlı (HD) video yayını.

Bulutun en büyük bileşeni olduğu küresel veri merkezi trafiğinin 2015’e kadar dört kat artacağı ve yılda toplam 4.8 zettabayta ulaşacağını tahmin ediliyor. Hali hazırda toplam veri merkezi trafiğinin yüzde 11’ini oluşturduğu tahmin edilen bulut trafiğinin, 2015’te yüzde 33’e kadar artacağı öngörülüyor. Bulut, geleceğin bilgi teknolojileri (BT) ile video ve içeriği için kritik bir unsur haline geliyor.

Küresel veri merkezi trafiğinde 2015’e kadar dört katı artış

 • 2010’da yıllık 1.1 zettabayt olan veri merkezi trafiğinin dört kattan fazla artarak 2015’te yıllık 4.8 zettabayta ulaşacağı ve yüzde 34’lük yıllık bileşik büyüme oranı sergileyeceği tahmin ediliyor.
 • Daha fazla sanallaştırma ve ölçek ekonomilerinin gelişmesi, buluta geçişi sağlayacak başlıca etkenler olacak.

İş yükü değişimi

 • 2010’da iş yükünün yüzde 21’i bulutta işlem görürken yüzde 79’u geleneksel veri merkezleri üzerinden gerçekleşiyordu.
 • 2014, iş yükü değişiminde ağırlığın ilk olarak buluta doğru kaydığı yıl olacak; toplam iş yükünün yüzde 51’i bulut ortamında, yüzde 49’u ise geleneksel BT alanında gerçekleşecek.
 • 2010-2015 arasında toplam veri merkezi iş yükü büyümesi 2.7 katına çıkacak; ancak 2010-2015 arasında bulut iş yükü yedi kattan fazla büyüyecek.
 • Çalışmaya dahil edilen tüm bölgeler (Asya Pasifik, Orta Doğu ve Afrika, Batı Avrupa, Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika) sosyal ağlar ve web konferansları gibi temel bulut bilişim uygulamalarına hazır durumda.
 • Yüksek tanımlı video yayını ve görüntülü sohbet gibi orta derecedeki bulut bilişim uygulamaları konusunda Asya Pasifik, Batı Avrupa, Orta ve Doğu Avrupa ile Kuzey Amerika bölgelerinin bu hizmetleri desteklemeye yetecek ortalama ağ becerilerine sahip olduğu tespit edildi.
  Bölgelerden hiçbiri, yüksek tanımlı video konferans ve çok kullanıcılı ileri düzey oyunlar gibi gelişmiş bulut uygulamalarını desteklemeye uygun görülmedi, ancak her bölgeden Güney Kore ve Japonya gibi belirli ülkeler halihazırda bu kapasiteye sahip.

:: Bulut bilişim hizmetlerini kullanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Bulutta Veri Miktarı Artıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yağmur olarak geri düşecekler 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar bunda yanlış birşey yok, mp3 lerinizi videolarınızı koyacağınız bir kaynak olarak bulut iyi bir alternatif, belki daha önce düşünenler vardı, ben telefon defterimi neden paylaşayım diye ama android telefonlar tüm rehberinizi gmail hesabınızda yedekliyor ve bilgilerinize bulut üzerinden farklı telefonlarla ulaşabiliyorsunuz. Tek tek numara kaydetme dönemi bitti yani, bunun dışında ofis uygulamalarının bulutta çalışan alternatifleri çıktı hızlı bir internetiniz varsa sunucu satın almak zorunda değilsiniz fiber kablolarla bağlanıp makul fiyata sınırsız genişleyebilen performanslı bir sunucuya sahip oluyorsunuz. Bu bilgiler daha önce güvenliydi şimdi değildi diye düşünenlere geçmiş olsun zaten sizin mail olarak gönderdiğiniz tüm datalar, mailler, illegal yaptığınız indirmeler, bedava filmler …. hepsi kayıtlı ve kapı numaranıza kadar ellerinde bir suç işlemeniz durumunda sizin suçunuzu katlayacak deliller olarak bekliyorlar. Bunun dışında ekonominin kayıtlı olması için kredi kartı, online ödeme sistemleri, bulut bilişim ve envanterin bulut bilişimde takibi bulunmaz bir nimet devlette bizi bu alana zamanla tamamen mahkum ederek kayıt dışı kaçakları engelleyecek. Geleceğinize ipotek koymak isteseler zaten bu haliylede yutulmaya hazır bir yemsiniz. Buluttan korkanlar ya korkularından bir an önce kurtulup gereksiz evhamı ve paranoyayı bir kenara bıraksın yada internetin yaygın olmadığı bir üçüncü dünya ülkesine göç etsin çünkü kaçışınız olmayacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yahu ne bulutu? Kimi kandırıyorlar. Bulut değil adamın kasası resmen. Şu anki dağınık veri yığınları asıl bulut sayılımalı. Verilerin bir yerde toplanması tamamen riskli bir işlemdir. Devasa veri ambarlarındaki verilerin işlenmesi ve güvenliği başlı başına sorun teşkil etmesi bir yana hiç de etik ve inandırıcı değildir. ABD şimdiye kadar diğer ülkelerin paralarını saklıyordu, şimden sonra bilgisine de el atarak geleceğine ipotek koymaya çalışıyor. Sayın editörler üç kuruşa reklama gelmeyin, okura doğru bildiğinizi anlatın lütfen, ya da anlatılmasına-yazılmasına zemin hazırlayın.

" Bulutta Veri Miktarı Artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bulutta Veri Miktarı Artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bulutta Veri Miktarı Artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "