Okunma

Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi


01 Aralık 2016 Perşembe 09:15
Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi

Bursa’da Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe‘nin de katılımı ile Akıllı Şehir kavramı masaya yatırıldı. Şehir sistemlerinin dijitalleşmesi ve belli bir ağa bağlanması yolunda atılan ve atılacak adımlardan bahsedildi.

Belediye Başkanı akıllı şehirler hakkında konuştu

Nesnelerin İnterneti çağında kendini sürekli geliştiren ve öğrenen şehir oluşma yolunda atılması gereken adımlar anlatıldı.

Vodafone, Türkiye Bilişim Vakfı ve Deloitte tarafından düzenlenen etkinlikte, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın akıllı şehirler söz konusu olduğunda, neden öncü olduğunu anlattı.

16-12/01/shutterstock_219573052.jpg

Akıllı şehirler için belli stratejilerin geliştirilmesi ve projelerin uygulanması gerekiyor. Kamera sistemleri, sağlık, trafik ve diğer belediyelere bağlı şehir şebekelerinde yapılacak teknolojik geliştirmeler, akıllı şehirler için altyapıyı oluşturuyor.

Sorunlara teknolojik olarak yaklaşma, hizmet alanlarında teknolojiyi çözüm olarak görme anlamına gelen akıllı şehir kavramı, şimdiden Bursa’da gerekli altyapıya ulaştı. Kaçak yapılara izin verilmeyen, her bir kalemi denetim altında olan Bursa şehrinde, her yer kamera sistemleri ile izleniyor.

Hatta Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa suça ve suçlulara göre bir şehir değil.” diyerek güvenlik sistemlerine olan güvenini ifade etti.

Elbette akıllı şehirler için sadece birkaç alanda teknolojik çözümler kurmak yeterli değil. Vizyon, hedef ve stratejinin belirlenmesinin arından, yapılacak olan tüm çalışmaların bütünsel bir yaklaşım açısıyla değerlendirilmesi gerekiyor.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

44 yorum - “Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Mudanya ilçesine bile 6 şerit yol yapıldı. yeni mudanya sahili neredeyse bitiyor. Mudanya İbiza, monaco gibi lüks bir sahil merkezine dönüşüyor resmen !

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yenileme adi altinda bozuk su saatini zorla takip parasini fazlasiyla alan ve ariza yoktur sonucuna varan belediye teknolojik sehirlesme mi yapicakmis. Fais fiyatlarla yarim asirlik vagonlari dahi yurutemez sinavina isine goturemezken boyle seyler anla lafta en iyi sartlarda reklamda kalir

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bu troll başkan değil mi ya 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Maalesef Türkiye'de şehirleşme kültürü ve mimari estetik olarak çok aşağı seviyelerde. Bursa'da garabet gibi şehrin ortasında dikilen TOKİ evleri, İzmir'in çarpık kentleşmesi, deniz kıyılarında düzensiz mantar gibi biten estetikten yoksun yapılaşma, İstanbul'unda keşmekeş, Ankara'nın soğuk mimarisi, Anadolu şehirlerindeki rant mekanizması; sonuç: estetik olarak facia olarak nitelendirdiğim şehirleşme. En elit dediğimiz Kadıköy de bile bina yükseklikleri farklı farklı olduğundan göz yoruyor. İyi şehirleşme olarak bir kaç örnek var elbet bunlardan biri istanbul Büyükçekmece, belediyenin sert imar uygulamaları ilçeyi düzenli ve yaşanabilir kılmış. Sonra amasya ve Mardin tarihi merkezi dokusu olduğu gibi koruna bilmiş. Sözüm meclisten dışarı ülkedeki şehirleşmedeki çarpıklaşmada maalesef her kesimin suçu var.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  şehrin EN BÜYÜK parkı ve stadı daha son yıllarda yapıldı. İstanbul yolu metrosu bitmek üzere. Şehir lüks siteler ve kafe ve restoranlarla doldu.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Başkanım suçlu derken hırsızları içine almamış galiba 🙂 Bursa'da en büyük hırsız Büyük Şehir Belediyesidir. Ulaşımdan tut Ev faturalarına kadar halkın cebinden çalıyorlar. Aynen

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bursa'nın ihracatı son 13 yılda 3 milyardan 9 milyar liraya çıktı. TAM 3 KATI. Altyapısız imkansız, demekki belediye çalışıyor

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Halk isyanda her gün bozulan trenler ulaşım zammı yeşilliği giden Bursa trafik çilesi ev fiyatları şehrin orta yerinde tokiler her yere yapılan inşaatlar bursayı sömürüyor daha nasıl anlatalım

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Başkan bursa da mı yaşıyor yoksa biz mi başka yerde yaşıyoruz. Güvenlik kamerası mı, suç yok mu, kaçak yapı yok mu? Bence şaka yapmıştır başkan 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bursaya laf edenlerin İzmir denen çöplüğü görmesini isterim.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Fetenyahu müridi FETÖ'cü haşhaşiler basmışlar wowTURKEY'i. Belki de forum da Fetenyahu müridi kriptolardan…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Fetanyahu müridi FETÖ'cü haşhaşiler basmış burayı! Recep başkanı yedirmeyeceğiz size.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Eleştiren arkadaşlara kesinlikle katılıyorum. Hala nasıl hizmet vermeye çalışıyor anlaşılır gibi değil. Şehrin merkezinde Adliye Sarayı ile 200 metre ileride SGK binasının arasında oto kaportacıları oto yıkama keşmekeş bir alan, Doğanbey TOKİ lerden bahsetmiyorum bile. Yayaların yürümesi için önce araçlardan izin almanız gerekiyor. Acemler kavşağı denen yer mühendislik harikası. Yıkıp aynısını yapmak yüksek mühendislik isteyen şeyler. Tabi ki bunları eline kazma kürek alıp belediye başkanı yapmıyor fakat az disiplin ve istişare yapılsa eminim çok daha iyileri olacaktır. Halka hizmet hakka hizmettir anlaşından uzak başarısızlıklarla dolu bir başkancılık. İlk kez geçtiğimiz belediye seçimlerinde oy vermedim. Haksız da değilim. Akıllı şehir için yol haritasından önce emin olun öncelikli yapılacak çok iş var. Hikmet Şahin i saygıyla ve rahmetle anıyorum.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  istisnasız her gün bozulan teknolojik(!) ,hurda vagonlardan bahsediyorsanız Bursa henüz matbaa'nın icadında.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bursa yı Hindistan şehirlerine çeviren yaşanmaz hale getiren bu şahıs ne helal ne haram bilir başkan olduğundan beri yiye yiye bursayı bitiremedi
  Ayrıca ünlü bir definecidir ama bursa için bir avuç yer kazdirmaz

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Başkanım suçlu derken hırsızları içine almamış galiba 🙂 Bursa'da en büyük hırsız Büyük Şehir Belediyesidir. Ulaşımdan tut Ev faturalarına kadar halkın cebinden çalıyorlar.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kaçak yapılara izin verilmeyen demiş,Şehrin dağlık kısımları hep kaçak binalarla dolu,sehiri seyrederken labirent gibi soaklari evleri görürsünüz.Tek yaptıkları şey ulasima zam yapmak

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bursa son on yıldan bu yana beton şehir ***** anılan "Yeşil Bursa" mazide kaldı.Zehir ***** içler acısı.Vicdan sahibi hiç bir kimse bunun aksini söyleyemez.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Köy yolları bursanın yollarından iyidir, köstebek yuvası gibi merkez ilçelerde yaklaşık heryer bu şekilde, önce yol yapın yooool.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm herkes duysun Bursayı batırıyor bu adam mahvetti

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bırakın hıkayeyi torbacılar mobeselerı patlatıyor hepsının yerı adresı belli…suç la mucadele kendine tweet atmaya benzemiyor

 22. SDN Okuru dedi ki:

  birazda yönetenlere akıl lazım değilmi şimdi bu belediyede danışman diye haybeden para yiyenler yokmu. belediye ihalelerini alanlar ***** şahini neden vurdular sanki bilmiyoruz .

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Bursayı mahvettiniz yıllardır. Nerde eski Bursa. Bize akıllı şehir değil akıllı yönetici lazım.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  "beş derste twitter" konulu sempozyumdan başlasınlar işte.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bi sürü şehir ***** Türkiye'nin en gelişmiş,en modern şehri ve bunu Recep Altepe yaptı kimse kusura bakmasın.Ama ulaşım ücretlerine fahiş fiyatlar koymayı bırak sayın baş***** yanlışın bütün doğrularını kapatıyor.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaslar bu bir virus olabilir mi?

 27. SDN Okuru dedi ki:

  kendi kendini oven bot belediye baskani. yakinda SDN de kendini oven yorumlar yazarsa sasirmayiniz…

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Ne akıllı şehrinden bahsediyorsunuz yıl olmuş 2016 çoğu sehir doğru düzgün elektrik alamıyor sürekli elektirk kesintileri yaşanıyor önce onu düzeltin

 29. SDN Okuru dedi ki:

  sdn bu haberde yatırım ve teknolojiyi mi öne çıkarmış, yoksa bir prestij ve imaj kurtarma çalışmasına yönelik bir viral gibi belediye başkanının ismini mi odakta tutmuş , bu şekilde habercilik ile inanç ve güven kırdınız sdn ekibi

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adam bursaya yakışmıyor güzelim şehrimizi mahvetti

 31. SDN Okuru dedi ki:

  İlk önce Bursa'ya yol yapsınlar

 32. SDN Okuru dedi ki:

  o belediye başkanı anca kendi kendini övmek için twit atsın.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  kendi kendine tweet atabilecek mi AKkıllı şeerimiz?

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Watch dogs gerçek oluyor.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberde bu başkanda hayal ürünüdür
  Bursa ve güvenlik asla bir araya gelemez

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Masaya degilde direk sehire yatirilsa

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Bursa eksiksiz bir şehir neredeyse. Yeşil, ulaşım, sanayi, teknoloji. Ulaşıma otoyol geldi hızlı tren de geliyor.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  SDN OKURU çok güzel yorum yapıyor valla helal olsun. en iyi yorumları SDN OKURU yapıyor. SDN OKURU çalışıyor:)))

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaha sahte hesap acip kendini oven kit akilli degilmi bu?

" Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bursa’da akıllı şehir için yol haritası çizildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "