Okunma

Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri


21 Aralık 2012 Cuma 21:47
Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri

Steve Jobs’ı ya da Mark Zuckerberg’i, Bill Gates ya da Larry Page’i böylesine “ölümsüz” kılan nedir? Apple, Facebook, Microsoft ve Google’ı sıfırdan bu noktaya getiren ile aynı şey: Hepsinin birer öyküsü var.

Facebook milyonlarca kullanıcıya ulaşmadan önce, arkadaşları ile kolay iletişim kurabilmek için garajında bir site kodlayan Harvard’lı bir çocuk vardı. Türlü emek ve özveriyle kurduğu şirketten apar topar kovulan, yıllar sonra müthiş bir dönüş yaparak, batmak üzere olan bu kurumu zirveye taşıyan anti kahramanın öyküsünü tanıdınız mı? Peki ya bu zayıf, gözlüklü adamın her yıl aynı siyah kazak ve lacivert kot ile sahneye çıkarak, tutkuyla anlattığı ürünleri görmek, denemek istemez miydiniz? Barda unutulan iPhone 4’ü hatırlar mısınız?

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/stevejobs1329052752.jpg

Şirketlerin, kendilerini nasıl “unutulmaz” hale getirebildikleriyle ilgili birkaç ipucu bunlar sadece. Apple, Facebook, Google veya zirveyi hedefleyen diğer büyük şirketlere kuruluş adımlarında kaldıraç etkisi yapan en önemli etken hikayelerdir. Bu kurumlar, zor zamanlarında da yine acıma ya da merak gibi insanların en temel dürtülerine hitap eden hikayeler ile ayakta kalmayı başarır.

Nobel ödüllü yazar Rudyard Kipling, öykülerin gücünü şöyle anlatır: “Eğer tarih hikaye formunda anlatılsaydı; asla unutulmazdı.”

:: Hangi şirket, en etkileyici öyküye sahip sizce?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  buna gösteripte elletmemek denur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Oykuler nerde?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  o başlığı boşa harcamışşın be kuzum 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yorumları görünce yalnız olmadığımı hissettim 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  en ilginç öykü sdn’nin öyküsü diyorlar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yazar gGiriş güzel yapmış fakat devamını yazmayı unutmuş sanırım

 7. lokman686868 dedi ki:

  google diyebilirim çok güzel bi öykü

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke bu kadar kısa olmasaydı.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  büyük öyküler birer cümleymiş :)) siteye koymaya utanmadınız mı?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke daha uzun bir yazı hatta bir yazı dizisi olsaydı bu.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikanın herşeye bir hikaye uydurması falan ne itici…nedense hepsi amerikan firması dramatize etme üzerinize yok…Bak sony nasıl başlamış bu işlere

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu isimleri ölümsüz kılan bence hikayeleri değil sektörün popüler olması artık teknoloji petrolden daha kıymetli..
  Yoksa bu isimler yazılım internet bilişim gibi zamanın en yükselen sektöründe değilde herhangi bir para etmeyen sektörde olsalardı böylesine ünlü hatta efsane olurlarmıydı dahası 25 yaşında dünyanın en zenginleri arasına girerlermiydi?

 13. SDN Okuru dedi ki:

  başlığa baktığımda sanırsam uzunca bir yazı okuyacağım deyip hayal kırklığına uğradığım an.

" Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Büyük Şirketlerin Büyük Öyküleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "