Okunma

Buz Devri’nde Sun İmzası


13 Temmuz 2009 Pazartesi 08:41
Buz Devri’nde Sun İmzası

Animasyon severlerin de heyecanla beklediği “Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı”nın üretim sürecinde, teknoloji devi Sun Microsystems’ın önemli bir yeri bulunuyor. Filmin yapımcısı Blue Sky Studios, sıkı bir prodüksiyon takvimiyle daha kısa sürede daha çok dijital kareyi işleyebilmek amacıyla “Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı” için mevcut bilgi işlem kapasitesini artırma ihtiyacı duydu.

Ayrıca, filmin 3D versiyonunu da yaratmak isteyen şirket, daha yüksek performanslı görüntü işleyebilmek için filmde son derece yüksek performanslı bilgi işlem teknolojilerini (HPC: High Performance Computing) kullanmalıydı. Bu ihtiyaçların hepsini Sun Microsystems’ın küçük boyutlu, etkin enerji kulanımı ve soğutma yapabilen, rekabetçi fiyat performans avantajları sunan sistem çözümleriyle adreslemeyi tercih etti.

Blue Sky Studios, filmi yaratırken Sun’ın yenilikçi açık ağ sistemleri yaklaşımı ve HPC pazarındaki deneyimiyle pazara sunduğu Sun Constellation Sistem çözümünden yararlandı. Bu kapsamda, 10 adet Sun Blade 6048 şasisi içerisinde her biri 2’şer adet Intel Xeon 5400 serisi işlemci kullanan 480 adet Sun Blade x6250 sunucu modülü kullanıldı. Ayrıca Intel Core 2 işlemcili 120 adet Sun Ultra 24 iş istasyonları çözüm kapsamında hizmet verdi.

Toplam sistem çözümü, Sun’ın kurumsal kurulum servisleriyle hayata geçirildi ve bu çözümle Blue Sky daha önce kullandığı çözümlerden 4 kat daha hızlı performans elde etti. Yeni ve çok daha güçlü tasarım araçları sunularak tasarım ekibinin üretkenliği arttırıldı.

:: Buz Devri 3’ü izlediniz mi? İzlediyseniz yorumlarınızı buradan paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Buz Devri’nde Sun İmzası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Buz Devri’nde Sun İmzası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Buz Devri’nde Sun İmzası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "