Okunma

Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme


15 Temmuz 2013 Pazartesi 07:20
Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme

Infinity Ward tarafından geliştirilen ve 10. Call of Duty oyunu olacak olan Ghosts, daha önce alışık olmadığımız, yepyeni bir oynanış deneyimiyle raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Infinity Ward imzasını taşıyacak 6. Call of Duty oyunu olan Ghosts, Amerika’nın başına gelen yıkıcı saldırılardan 10 yıl sonrasını konu alıyor.

Köşeye sıkışmış, her şeyini kaybetmiş bir Amerika

Oyunun hikayesinde geçen bu yıkıcı saldırıların kaynağı belli değildir. Fakat Amerika, bu saldırılarla büyük zarar görmüş, dünya üzerindeki süper güç özelliğini yitirmiş, dahası birçok askeri birimine de son vermek zorunda kalmıştır.

Oyunda bir üyesini kontrol edeceğimiz Ghosts kuruluşu, Amerika’nın sahip olduğu tüm askeri birimlerden, arta kalan kişilerle kurulmuş gizli bir askeri örgüt olarak karşımıza çıkacak.

Call of Duty: Ghosts’da, Modern Warfare üçlemesinin aksine oyun boyunca sadece bir kişiyi kontrol edebileceğiz. Dolayısıyla senaryoda, kontrol ettiğimiz bu karakter çevresinden şekillenecek.

Oyunda, Amerika’nın başına gelen felaketlerin kaynağını ve içeriğini araştırırken yolumuz bazen Brezilya’ya, bazen Büyük Okyanus’a, bazen de Antartika’ya düşecek. Yani her ne kadar oyun boyunca tek bir kişiyi kontrol edebilecek olsak da, yine de kıta kıta dolaşıp, çeşitli operasyonlarda boy göstereceğiz.

En sadık dostumuz daima yanımızda

Call of Duty: Ghosts özellikle senaryo olarak son derece iddialı bir yapım olacak gibi görünüyor. Oyunun senaryosu Oscar ödüllü bir yazar olan Stephan Gagnan tarafından yazıldı. Gerçi diğer Call of Duty oyunlarını göz önüne aldığımızda serinin hikaye-senaryo anlamında pek bir sıkıntı çektiğini söyleyemeyiz. Özellikle Modern Warfare üçlemesi ve Black Ops’un ilk yapımı, senaryo ve oyunun ilerleyişinin getirdiği sürprizlerle gerçekten başarılı bir çizgiye sahiptiler.

Call of Duty: Ghosts’u seriden ayıran en önemli özelliği ise yapıma kazandırılan yeni oynanış dinamikleri olmuş. Zira Ghosts, senaryo itibari ile durmadan dişe diş, açık meydan savaşları yapabileceğimiz bir yapım değil. Oyun boyunca birçok görevi gizlilik içerisinde halletmemiz gerekecek.

Bu bağlamda birçok görevde bize eşlik edecek olan K9 köpeğimizin fazlasıyla yardımını alacağız. Şöyle ki, düşman grubun bölgesine girmek istediğimizde köpeğimizi önden gönderip kritik bölgelerdeki adamları etkisiz hale getirebileceğiz.

Köpeğimizin üzerinde bulunan özel yelek yardımıyla, onu bir tablet ile kontrol edebilecek, saldırı komutları verebilecek ve üzerine monte edilmiş silahlarla uzak mesafedeki düşmanlarımızı alt edebileceğiz.

Diğer Call of Duty oyunlarında tabletler ve mini bilgisayarlar yardımıyla zaten birçok cihazı kontrol edebiliyorduk. Infinity Ward’ın bu kontrol mekanizmasının içerisine bir köpeği de dahil etmiş olması, Ghosts’u serinin diğer oyunlarından farklı kılan en önemli özelliklerinden biri olmuş.

Köpeğimizi kontrol ederken kullandığımız tableti oyunun farklı noktalarında, birçok cihazı kontrol ederken de kullanıyoruz. Örneğin, gizlilik içerisinde yürüttüğümüz bir deniz altı görevinde, düşman gemilerini batırmak için yine bu tabletin yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Tablet yardımı ile kontrol ettiğimiz torpido ile gemiler batırabiliyor, düşman kuvvetlerinin yakınındaki kayalıkları parçalayarak onlardan toplu bir şekilde kurtulabiliyoruz.

IW Engine ile Yola Devam

Call of Duty: Ghosts’da, Call of Duty 2’den beri kullanılmakta olan IW Engine isimli oyun motorunun gelişmiş bir versiyonundan yararlanılmış. Dolayısıyla yapım görsel yönden en az serinin diğer yapımları kadar başarılı olacak diyebilirim. Şimdi bir parantez açıp bu oyun motoru hakkına size biraz bilgi vermek istiyorum.

IW Engine, az önce de bahsettiğim gibi ilk olarak 2005 yılında yayınlanan Call of Duty 2 oyununda kullanıldı. İd Tech 3 kaynak kodlarından faydalanılarak tasarlanan oyun motoru, resmi ismini ise 2009’da ki E3 fuarında aldı. IGN, Modern Warfare 2’de IW Engine 4.0’ın kullanılacağını açıklamış, kısa süre sonra Infinity Ward’da IW Engine için gerekli resmi işlemleri tamamlamıştı.

Modern Warfare 2’de kullanılan IW Engine 4.0’ın ardından Black Ops, Modern Warfare 3 ve Black Ops 2 oyunlarında da, oyun motoru küçük güncellemeler ile kendini sürekli yenilemiştir.

Yeni bir oynanış deneyimi

Call of Duty Ghosts’ta oynanış anlamında da birçok yenilik bizleri bekliyor olacak. Örneğin oyunda kontrol ettiğimiz karakter, diğer Call of Duty oyunlarındaki karakterlere oranla daha hareketli ve daha atletik bir yapıya sahip olacak. Mesela koşarken önümüze çıkan engellerden durmadan atlayabilecek ya da altından kayıp geçebilecek.

Ayrıca oyunda çevremizdeki eşyaların arkalarına geçip siper alarak ateş etmemizi sağlayacak bir sistem de bulunacak. Bu siper alma sisteminin kısmen de olsa Killzone 3’tekine benzediğini söyleyebilirim.

Call of Duty: Ghosts’ta karşımıza çıkacak olan diğer bir yenilik ise multiplayer haritalarında olacak. Infinity Ward’ın “etkileşimli, yaşayan haritalar” olarak nitelendirdiği yenilik ile, Ghosts’un online haritalarında ansızın, depremler, su baskınları, yangınlar vb. doğal afetlerle karşılaşabileceğiz. Çevremizdeki imkanlar dahilinde bu afetleri kullanarak rakiplerimize tuzaklar kurabileceğiz.

Online modda karşımıza çıkacak olan diğer bir yenilik ise karakter özelleştirme modu olacak. Diğer Call of Duty oyunlarında silahlarımızı nasıl seviye atladıkça geliştirebiliyorsak, Ghosts’ta da seviye atladıkça karakterimizi özelleştirebileceğiz. Bu özelleştirmelerin ise sadece görsel olarak mı, yoksa dayanıklılık, hız vb. etkenleri etkileyecek şekilde mi olacağı henüz netlik kazanmış değil.

Toparlamak gerekirse, Call of Duty Ghosts, gerek senaryo, gerek oynanış dinamikleri, gerekse aksiyon seviyesi olarak serinin diğer oyunlarından farklı bir yapım olacağa benziyor. 5 Kasım’da multiplatform olarak piyasaya sürülecek olan yapımın incelemesinde tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

#//www.youtube.com/embed/Zxnx3W-HA18?rel=0#

:: Call of Duty Ghosts’u satın almayı düşünüyor musunuz?

 
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  yazık ettiler modern warfare serisini kaldı boş boş price ordan kurtulcakmı yoksa ölecekmi yoksa birileri onu kurtarıp senaryo uzayacakmı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yaaa arkadaslar sıze bısey sorucam su köpekde ılk baslrken unbound nasıl yapılıyor

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkdaşlar bende call of duty ghots aldım fakat fransızca oyunun dilini nasıl değiştirebilirim ? yardım edermisniz ? hala onayamadım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oyunlarda Resident Evil serisinde başka oyun tanımam

 5. SDN Okuru dedi ki:

  1 ay önce aynı konuyo baktım şimdi gelip yine bakıyorum hiç bir haber almamışsınız cod da sakladıkça saklıyo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hemen yeni haberler gelse çok iyi olacak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Oyun Severlerin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  soap price nikolai bunlara alıştık ne ya bunlarla büyüdük resmen şimdi yeni karakterler gelecek

 9. SDN Okuru dedi ki:

  hangi karakteri yönlendirecez bilmiyozki ghost olursa çok iyi olur inşalllah ghost en sevdiğim 3 karakterden biri ghost roach ve frost bunların içinden ev sevdiğim ise ghost

 10. SDN Okuru dedi ki:

  bide o köpek robotmu yoksa gerçekmi tabi oyun icabı

 11. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar özür dilerim gerçek fragmanı görmemişim şimdi söleyeyim süper bir oyun olacakkkkk köpek kontrolleri için ingilizce öğrenecez mi o sorun var inşallah türkçe de anlar o köpek

 12. SDN Okuru dedi ki:

  fragman sadece ghostu anlatıyor yani daha çekici bir fragman ile hayranları daha çok ilgi duyar bf dekilerde COD a gelebilirdi ama fragman hiçbişey anlatmıyor böle savaş yerlerinden bir kısım verse iyi olacaktı

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ya o köpeği nasıl kontrol edecez konuşarak mı türkçe dil desteği de getirseler iyi olur çünkü en çok amerika ve de türkiye bu oyunu oynuyor

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ghosts serisi iyi olacak da soap price ve nikoli bunlara alıştık şimdi gidip yepyeni karakterler koyacaklar ama iyi olabilir bu seri yönlendireceğimiz karakter ne peki bilmiyoz ayrıca ghosts ölmedimi çok karışık ya hemen çıksa iyi olur

 15. SDN Okuru dedi ki:

  oyunlar harika

 16. emre1472 dedi ki:

  infinity ward, modern warfare’yi bozmasaydı iyiydi ya. modern warfare 4’ü bekliyorduk biz :/

 17. SDN Okuru dedi ki:

  oyunlarda gösteriş için grafik önplandadır ama asıl kitleye akıcılık sayesinde ulaşırsınız. cod hariç hiçbir savaş oyununda bu yok.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Daha sağlam bir fragman olabilirdi. grafikler pek çekici değil gibi geldi bana. BF3 benim hep favorimdi. Bakalım BF4 vs COD Ghost hangisi favori olacak.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  bf4 de bf3 gibi hiç akıcılıgı olmayacaktır bf3 her zaman grafik özelligiyle one çıkmaya çalişmiştır ama COD akıçılık ve konu bakımından hepsinden üstün ama Ghosts grafik de sağlam gözüküyor çok büyük rekabet olacak gibi.

 20. hamza5806 dedi ki:

  oyun çok güzele benziyor ama çalan müziği beğenmedim hemde black ops 2 yi ps3 e yeni aldım bunu almam herhalde

 21. SDN Okuru dedi ki:

  battlefield 4 ve cod bir tutma asla

  battlefield for ever number one !!!!!!!!!

 22. SDN Okuru dedi ki:

  haberim yokmuş gibi çek ahahah fotoya bak 😀

 23. SDN Okuru dedi ki:

  battlefield 4 ve cod çokı iyi bir yapım ve crysis 3

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni Bir Film Çıkıyor Hatta Çıktı Galiba White House Down Diye Fragmanı İzleyin Sanki Oyun İle Aynı Konuya Sahip 🙂

" Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Call of Duty: Ghosts Ön İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "