Çamaşır makinelerinde beton olmayacak!


06 Ağustos 2017 Pazar 09:00
Çamaşır makinelerinde beton olmayacak!

Çamaşır makineleri, beyaz eşya sınıfında bulunan ürünler arasında en ağırlarından biri olma özelliğinde. Bu ağırlığın önemli bir kısmı, büküm döngüleri sırasında makinenin sabit kalmasına yardımcı olmak için içerisine yerleştirilen beton bloklardan kaynaklanmaktadır. Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beton bloklarla aynı görevi yapabilecek plastik bir yapı geliştirdi.

Yüzde 30 daha hafif olacak

Birleşik Krallık’ta satışa sunulan ortalama ön yüklü çamaşır makineleri, 65-75 kg ağırlıkta oluyor ve bu ağırlığın 25 kg’lık kısmını beton bloklar oluşturuyor. Araştırmacılar, bu beton blokların yerine plastik yapıların kullanılması ile çamaşır makinelerinin ağırlığının yüzde 30 oranında azalacağını ve nakliyat masraflarında tasarruf sağlanacağını belirtiyor.

Ekibin ürettiği plastik yapı yaklaşık 3 kg’lık ağırlığa sahip. Nakliye sonrasında yapının içi su ile dolduruluyor ve beton yapının yaptığı işlevi aynı şekilde yerine getirebiliyor.

17-08/05/amasir-makinesi-tanburu-shiftdelete.jpg

Beton yapının öz ağırlığının daha yoğun olmasından dolayı, plastik yapı daha büyük yapılarak daha fazla su alabilmesi sağlanmış. Araştırmacılar, İngiltere’de her yıl 3.5 milyon çamaşır makinesinin satıldığını ve beton blokların değiştirilmesi ile karbondioksit salınımının her yıl 45.000 ton ve aynı zamanda nakliye sırasındaki yakıt tüketiminin yaklaşık 184.000 litre azaltılacağı belirtiliyor.

:: Çamaşır makinelerinde betona alternatif olarak geliştirilen plastik yapı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Çamaşır makinelerinde beton olmayacak!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geçte olsa yorumlamak istedim. Kesinlikle karşıyım. Makine kaç defa taşınacak sanki. %30 25 kilo eder. 2 veya 3 ü geçmez nakliye sayısı. Plastik parçanın geri dönüşümü hesaplandı mı acaba?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben makinede betonun oldugunu ilk defa ogreniyorum. Ilginc. Daha once agir metallerle dengeyi sagliyorlardir diyordum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sıkıntı çıkar bence süspansüyon yerine betonları eşit şekilde makinanın içine dağıtsınlar ağırlık değişmez ama taşınma sırasında kuvveti bölmüş oluruz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Amortisörler bozulunca ne olacak peki ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında Beton denge ağırlıkları sıkma pozizyonunda merkez kaç kuvvetini dengelemek için kullanılıyorlar hemde iki adet, önde ve üstde olmak şartıyla, teknolojinin ilerlemesiyle bu kuvvetler daha az ağırlıklarla ve elektronik devrelerle dengelenebiliyor ***** ağırlıkları Bulaşık makinelerinde de kullanılıyor bunların pikden betona geçirilmiş olması aslında eskiye dayanıyor 90 ların başına ve Betona geçirilmiş olması maliyeti azalttığı gibi bir kalite sorunu da yaratmıyor.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bekle, çamaşır makinesinde betonmu vardı?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çamaşır makinalarında beton mu varmış? İlk defa duyuyorum

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Daha iyi zıplasın diye yapılıyor heralde kuş gibi kuş gibi oh oh oh

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Amaç iş adamlarının karı. Kimse tüketiciyi, dünyayı falan düşünmüyor.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  yine evde gezen çamaşır makinelerimiz olacak desenize 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  asıl bunu yeni düşünmüş olmaları komedi.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Mantıklı fakat şimdiye kadar o kadar oxfort, odtü okumuş mühendisler niye akıl edememiş

 13. SDN Okuru dedi ki:

  çok mantıklı helal olsun

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Çok saçma sıkma esnasında o plastiğin içindeki su ne hale gelir… Ayrıca ya o plastik delinirse al başına belayı.. Ç.Makinalarında zaten eski kalite yok.. Bir bu eksikti…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  BİZİM MAKİNENİN BETONU EKSİK GALİBA

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Su yerine farklı bir çözüm daha iyi olabilir, doğaya karışmayan bir su demek bu.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  İlginç bi konu ve mantıklı bi çözüm… Shiftdeletede çok nadirde olsa kaliteli içerikler oluyor

" Çamaşır makinelerinde beton olmayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çamaşır makinelerinde beton olmayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çamaşır makinelerinde beton olmayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "