CIA, Huawei hakkında önemli bir rapor yayınladı!


21 Nisan 2019 Pazar 10:00
CIA, Huawei hakkında önemli bir rapor yayınladı!

CIA, Huawei ile ilgili yayınladığı rapor ile gündemde. Şirketin başını ağrıtacak gibi duran bu raporda neler yer alıyor? Huawei Çin ve ABD arasında neler yaşanıyor?

Bu yılın başlarında CIA; Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’a Huawei ürünleri yasaklamaları gerektiğini belirtmişti. Buna neden olarak ise Huawei’nin Çin Komünist Partisi ve Halkın Kurtuluşu Ordusu’ndan destek almasını göstermişti. Bu karara bir çok ülke uymuş, Huawei hakkında yasaklama kararı getirmişti.

Yasaklama getirmeyen ülkeler için açıklama yapan ABD, söz konusu ülkelerle istihbarat paylaşımı yapılmayacağını söyledi. Şimdi CIA, Huawei ile ilgili bir rapor daha yayınladı.

Huawei Çin İstihbarat Birimi sayesinde ayakta!

CIA’in yayınladığı ve müttefiki ülkelere verdiği rapora göre Huawei, Çin İstihbarat Birimi, Çin Ordusu ve Çin Hükümeti tarafından finanse ediliyor. Buna göre Huawei, gelirinin büyük bir kısmını hükümet sayesinde elde ediyor ve karlılığını da bu şekilde sağlıyor.

Şirket bunun karşılığında Çin İstihbarat Birimi’ne sürekli olarak veri paylaşımı yapıyor. CIA yayınladığı raporda ülkelere Huawei’yi yasaklamaları gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Huawei – Amerika Birleşik Devletleri gerilimi bir süredir devam ediyor. ABD / Çin ekonomik savaşının baş aktörü olan Huawei, ABD tarafından gizli bilgileri sızdırmakla suçlanıyor. Bu yüzden ülkelerin Huawei markalı ürünlere yasaklama getirilmesi gerektiğine inanılıyor. Ayrıca, 5G ağlarında da Huawei ürünlerinin tercih edilmemesi gerektiği söyleniyor.

Huawei cephesinden de konuyla ilgili açıklama yapıldı. Şirket tüm bu iddiaların yalan olduğunu, ABD bu konuyla ilgili herhangi bir kanıt sunamadığını söyledi.

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu ekonomik çatışmanın sonu ne olacak? Huawei sizce böyle bir şey yapıyor mu? Yorumlarda belirtiniz.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
108 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Herkes biz deki gibi kritik kurumlarını satışa çıkarmıyor ki. Bakın Türk Telekom ne hale geldi ? Hangi kurumunuz kaldı eliniz de, hepsini saçıp, savdınız. Turkcell kalmıştı elde, devlet Karamehmet e yapmadığını bırakmadı, o da çoğunluk hisseyi yabancılara sattı. Telsim i zaten biliyorsunuz, onu da Uzan lardan alıp, yabancıya peşkeş çektiler. Devlet kritik durumda ki şirketlerini koruyup, kollaması lazım. Yoksa emperyalizm gelip, hepsini 3 kuruşa elinden alır. Sonra ülke de neden döviz rezervi yok, neden olsun ki.. Hangi milli şirketin var ki, para kazanıp, dünyayla rekabet edeceksin ? Tank palet fabrikanı Katarlılara sattın, hem de 50 milyon dolara ? neden ??

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

yok olurmu öyle şey ya helikopter yaptık tank yaptık uçak yaptık araba yapacaktık yapacaz yapacaz hem ülke ticaret yaparmı ne işi olur sadece destek verir tanzimleri görme yok yok onlar başka bişey ticaret değil zaten zararına satıyoruz esnaf tam batsın diye…hikayeleri seven milletime hikaye çok hikaye ile karın doyuruyoruz ne gerek var fabrikaya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

hırsız her gördüğünü hırsız zanneder, amerikada böyle kendi markalarını istihbarat için kullanan amerika çin hakimiyetine son vermek istiyor ama bu hamleler amerikanın çöküşünü durduramayacak teknolojik ve ekonomik olarak amerika kendi sonunu hazırlıyor

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Apple nin anasını belledi hemen düşman oldu tabii. Amerika kadar şerefsiz bir ülke var mı aceba? Apple kadar kısıtlı bir işletim sistemi olamaz resmen köle oluyorsunuz. Adamlar dünyayı elinde tutacak ya naaaah tutarsınız. Yıkılacaksın hain Amerika

" CIA, Huawei hakkında önemli bir rapor yayınladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere CIA, Huawei hakkında önemli bir rapor yayınladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda CIA, Huawei hakkında önemli bir rapor yayınladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!