Çığır açacak gelişme: DNA’yı ‘havadan’ topladılar


05 Nisan 2021 Pazartesi 12:35
ABONE OL
Çığır açacak gelişme: DNA’yı ‘havadan’ topladılar

Bilim insanları ve araştırmacıların gelecekte DNA toplamak için yüzeyleri kullanmasına gerek kalmayabilir. Science Focus‘un haberine göre, Queen Mary Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar havadan “çevresel DNA” (eDNA) toplanabileceğini gösterdi.

Ekip, beş ila yirmi dakika süreyle çıplak mol saçan DNA örneklerini almak için basınç filtreleriyle birleştirilmiş peristaltik bir pompa kullandı. Ardından ortaya çıkan örneklerde genleri bulmak ve sıralamak için standart kitler kullandı. Bu yöntem sadece köstebek farelerinin DNA’sını (hem yuvalarında hem de geniş olarak odada) saptamakla kalmadı, aynı zamanda bazı insan DNA’larını da yakaladı.

Covid-19 için işe yarayabilir

Baş yazar Dr. Elizabeth Claire, çalışmanın aslında ekolojistlerin biyolojik ortamları incelemelerine yardımcı olmayı amaçladığını belirtti. Yeterli geliştirme ile yine de buluşun, çok daha fazlası için kullanılabilir olacağı belirtiliyor.

Örneğin adli tıp birimleri, bir suç mahallinde şüphelinin bulunup bulunmadığını belirlemek için havadan DNA alabilir. Aynı zamanda tıpta da virologlar ve epidemiyologlar, hava yoluyla bulaşan virüslerin (COVID-19‘un arkasındaki gibi) nasıl yayıldığını bu sayede anlayabilirler.

3 farklı dna

Gerçekleşen buluşun herhangi bir pratik kullanımdan çok uzak olduğu belirtiliyor. Ancak araştırma birimi, pratik uygulamalar geliştirmek için NatureMetrics gibi özel şirketlerle gerekli çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca yüzeylerin net cevaplar vermediği durumlarda bu seçeneğe sahip olmanın çok yararlı olabileceği ifade ediliyor.

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu buluşu siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bulaşıcı hastalıkların tespiti ve suçluların bulunması gibi durumları hızlandırır mı? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Çığır açacak gelişme: DNA’yı ‘havadan’ topladılar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çığır açacak gelişme: DNA’yı ‘havadan’ topladılar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çığır açacak gelişme: DNA’yı ‘havadan’ topladılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!