Okunma

Çin Korsana Savaş Açtı!


20 Ekim 2010 Çarşamba 15:30
Çin Korsana Savaş Açtı!

1.5 milyara ulaşan (gün itibariyle tam rakam 1,338,612,968) nüfüsuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, kopya ürün cenneti olarak da tanınıyor. Önden BMW, arkadan Mercedes’e benzeyip yandan her nasılsa Porsche’u çağrıştıran otomobil üreten firmalar bu ülkede ikamet ediyor. Ucuz iş gücü ile de dünyanın en büyük bilişim firmalarının (Apple, Nokia, IBM, HP vb.) gözdesi olan Çin, yatırımcıları kendisine çekmek için korsan DVD, program ve oyun üretip dağıtanlara savaş açtı.

 

Ekim ayının son günlerde başlayacak operasyonlarla korsanlara göz açtırılmayacak ve ağır para ile hapis cezası yaptırımları uygulanacak. Bununla birlikte, karara inanmamazı güçleştiren bazı noktalar var: Çin, yalnızca kopya film, oyun, yazılım pazarlamasından, yılda 8 milyar doların üstünde gelir elde ediyor.

Bu noktada diğer spekülasyonlar devreye giriyor: Amerika Birleşik Devletleri, uzak doğu ülkesine, korsan bilişim ürünlerine sert yaptırımlar uygulaması yönünde telkinde bulunuyordu. Yani tüm bunlar, diğer ülkelerden gelen baskıları asgari seviyeye indirmek için verilen vaatler olabilir.

:: Sizce Çin kararında samimi mi?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Çin Korsana Savaş Açtı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    İnternet oldugu sürece korsan olacaktır bu engelenemez bir felaket…

" Çin Korsana Savaş Açtı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Korsana Savaş Açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Korsana Savaş Açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "