Okunma

Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu!


25 Mayıs 2016 Çarşamba 15:00
Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu!

Günümüz dünyasında kullanıcıların günlük ulaşım ihtiyaçlarını kişisel otomobillerden yana kullanmaları, insan nüfusuna eşit sayıda otomobilin varlığına, dolayısıyla sonu bitmek bilmeyen trafiklerin oluşumuna zemin hazırlıyordu.

Özellikle, İstanbul, Londra, Tokyo, Pekin vb. metropol olarak nitelendirilen şehirlerde kullanıcıların karşılaştıkları en büyük sorun olarak nitelenen trafiğe, şimdiki süreçte çözüm bulunmuş durumda.

16-05/25/land-airbus-feat-720x405-c.jpg

Çinliler Trafik Sorununu Çözüyor

Daha önceki sürümlerinde, demiryolu, alternatif kara yolu vb. çözümlerle önüne geçilmeye çalışılan trafik sorunu, deyimi yerindeyse daha önce hiç görülmemiş bir yolla çözümlenmeye çalışılacak.

Hyperloop adındaki elektrikli enerjisiyle çalışan toplu taşıma aracı, trafikteki otomobillerin içerisindeki yolcuları gidecekleri yerlere ulaştırmaya odaklanıyor.

Hyperloop, otomobillerin sahip oldukları kapasiteler değerlendirildiğinde toplamda 1400 yolcuyu aynı anda taşıma kapasitesine sahip olacak.

Saatte yaklaşık 64 km/s hızla hareket eden Hyperloop, ayrıca sahip olduğu elektrik enerjisi ile çevreye mevcut otobüs sürümlerine oranla çok daha az zarar veriyor.

2010 yılında Pekin merkezli olarak başlatılan projenin sona geldiğini ifade eden proje baş mühendisi Sing Youzhou, söz konusu aracın yılda 800 ton karbon emisyonu, yakıt tüketimi tasarrufu sağlayacağını dile getirdi.

Orijinal tasarımı 1969 yılında New York merkezli olarak çalışmalarını sürdüren Lester Walker, Craig Hodgetts’a ait olan araç, önümüzdeki hafta sonunda Beijing’de gerçekleştirilecek olan 19.High-Tech Expo’da test aşamasında olarak kullanılacak.

16-05/25/land-airbus_004-720x405-c.jpg

Cihazların Ağustos ayında itibaren Çin merkezli kullanıcılara hizmet vereceği Digital Trends’deki haberde yer aldı.

:: Çin’in yeni aracının trafik sorununa kökten bir çözüm getirebileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

47 yorum - “Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu!”

 1. Anonim dedi ki:

  İnanması güç ama ben bu icadı 10 yaşımdayken 2013 senesinde çizmiştim. Gerekli desteği alamadığım için hayallerim yarıda kaldı.
  Sadece ben değil, eminim benim gibi olan nice kardeşimiz vardır…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Millet kisisel arac kullanımını azaltmalı başka çözüm ***** japonlar yapardı:)

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke ama bizim milletimiz ona özenmez 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Peki bunun altından kamyon-otobüs geçerse ne olacak?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Daha çok trafik oluşur. Avrupa'da örümcek ağı gibi metro sistemleri var işte asıl çözüm bu. Ayrıca havaray, bisiklet yolu ve motorsikleti özendirici düzenlemeler yapılsa kökten çözülür.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbulda metrobüs zaten her şeritten bie şerit aldı, peki ne işe yaradı? Trafiğe yarar yerine zarar verdi. Ayrıca hiç mi havada giden metro görmemişler? Dünya vergi alıyorsunuz, yapın beton blokları yolun üstünden, verin metro hattını. Paramız birilerinin cebine gideceğine bizim işimize yarasın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Metrobüs ü kaldırsınlar o iki şeridi tekrar karayoluna versinler, üstünden de bunu geçirsinler. Diyeceğim ama o maliyete ne kadar faydası olacak emin değilim.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Havaray dan farkı ne?
  Havaray buna göre daha ucuz bir çözüm. Eğimli veya rampalı yolda havaray kullanabilirsin ama bunu kullanamazsın. Yetersiz ve anlamsız buldum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Trafiğe çözüm mevcut yol sayısını artırmakla olur. Gerekirse hem yerin altını ve hem yerin üzerini kullanan iki üç katlı otoyol düzeni ile olabilir. Ama biraz ütopik.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  DİKKAT !!!ARABA TAŞIMIYOR !!!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  DİKKAT !!!ARABA TAŞIMIYOR !!!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  zaten bu işi metrolar yapıyor ha yerin altında olmuş ha üstünde. bu trafiğe çözüm olmaz. bir kere trafik eğitimi sıfır. bizim ülkemizde herkes kendisinin çok iyi araba kullandığını zanneder halbuki hiç kimse de bilmez. bakınız trafikte şerit değiştirenlere bakınız göktürk yolunda kamyonların yarışmasına örnek çok ama çözüm böyle olmaz nasıl olacağı ile ilgili fikirler sunulup yeni fikirler doğurmalıyız tabiki ama trafiği yeni bir araç çözmez. he yapılacaksa yollar ray gibi olur araçlara gps takılır gidilmek istenen yer belirlenir araç otomatik olarak kendisi götürür. böylelikle hızlar otomatik belirlenir. bu söylediğim çok ileri bir teknoloji değil aslında. teknoloji bizim gördüğümüzden çok çok daha gelişmiş durumda. bunu insanlığa yansıtmıyorlar o ayrı. bize ne sunulursa onunla idare ediyoruz farkındaysanız birileri tanrıcılık oynuyor. şimdi birileri para için en az 10 çalışanına aylık en az 10 araba satacaksın derse sırf istanbulda da 1000 bayi olduğunu var saysak trafiğe her ay 100.000 araç katılır demek. e gelde trafiği çöz. hadi başka şehirlere taşınsalar yine farketmeyecek sadece o trafik oraya da taşınmış olacak. sonuç olarak arabayı ortadan kaldırıp başka şeyler icat etmek gerekiyor. zaten bu soktuğumun arabası yüzünden değil mi dünyadaki bütün yok olan şeyler. araba gidebilsin diye petrol, araba üretilsin diye o makineler çalışsın diye elektrik üretsin diye petrol, gemiler yelkensiz gitsin diye petrol. petrol bitse de kurtulsak. şahsen ailemizde bir araba var ama artık kullanmamak için elimden geleni yapıyorum trafiği bitmiyor trafikteki insanlar hep sinirli bir kornaya bastı diye daha iki gün önce hemen alt sokağımızda adam korna sesine kızıp jeepinden inip korna çalan adama silah çekip vurmaya kalktı adam üstüne atladı silahın bi şekilde savurdu bu sefer jeepden adamın karısı inip korna çalan adama vurmaya başladı. bu nedir ya insanlık yok oldu gitti. herkes kafasına estiğinde çıkarsın vursun birisini o zaman oh ne güzel be tüm dertler böylemi çözülür lan. bu dünyanın düzene girmesini istemiyorlar o yüzden bu hale getirdiler. eğer düzelsin isteselerdi bunca silah ve bunca araç üretilmezdi. silahları yok etsinler araçlar içinde yeni bir alternatif bulunsa inanın her şey normale döner. insanlar bu dünyayı niye sahipleniyorlar o benim şu benim bu benim. al hepsi seni olsun bi tarafına sok. çokta gerekliydi. neyse çok uzattım kusura bakmayın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bi projeye benziyor. Şahsen beğendim.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  gayet mantıklı bi fikir olmuş ama ilk zamanlar insanlara ürkütücü gelebilir dalmış yolda giderken havanın bi anda kararması dikkatinizi bozabilir ve de bunun olduğu yerlere kamyonların girmemesi için tabela değilde köprü falan yapılmalı ki giremesin

 15. SDN Okuru dedi ki:

  insan taşıyor bu zaten araçlar altından geçiyor kamyon tır vb yüksek araçlarda çok buyuk bir sorun bence olmaz bu onun yerine adam akıllı toplu taşıma ya yönelik projeler yapılmalı …

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Millet anlamadan dinlemeden yorum yazmış işte memleketimin durumu.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Döşetti hicaza demir yolları. Kuruldu Hámidiye alayları

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Döşetti hicaza demir yolları. Kuruldu Hámidiye alayları

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış yazmışsınız araç taşımıyor

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Videoyu bari izleyip oyle yazsaydin bari editor kardes 🙂 Arac degil yolcu tasiyor, kac senelik proje. Gunaydin.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  tir kamyon falan ne olcak ?

 22. SDN Okuru dedi ki:

  yahu ray döşemişken normal tramvay kullansak daha güvenli ve ucuz olmaz mı ?

 23. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbul'da ekstra 2 şerit demek ne demek biliyor musunuz süper fikir İstanbul'a da gelmeli

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Boş işler bunlar…

 25. SDN Okuru dedi ki:

  boş iş

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Yıllardır var bu. En az 5 yıllık proje. Hava cıva bunlar. Arabayı bir alete koyup bir yere gitmek trafiği engellemez. Bırak arabanı toplu taşıma kullan. Bu şekilde biter trafik. Mantıklı falan değil bu proje. Hatta maliyeti düşünülürse hiç mantıklı değil.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  otomobilleri taşımaya yarıyor demişiniz ama videodan öyle bir sonuç çıkmıyor yine yolcu taşıyor ama yola hiç bulaşmıyor arabların üzerinden geçyor dolayısı ile trafikte yokmuş gibi trafiği hafifletiyor

 28. SDN Okuru dedi ki:

  bu bizim ülkeye kesinlikle gelmesin katliam yaşanır. hergün kamyonlar girer buna

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Abi çok iyi ya adamlar düşünüyor 😀

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde olsa onu geçmeye çalışırlar yada yukarda güneş varsa altında giderler

 31. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun adamlara

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Trafik denen illet olmasa şehirler daha yaşanılır yerler olur

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Bana çok maliyetli geldi bunu yapmak için heleki bütün şehre yaymak için heryere bundan yapılması gerek ayrıca çokta tehlikeli olabilir tamam arabalar geçebilir Ki elbet kurallara uymayan bir kamyon veya yüksek araç çıkar Aynı zamanda eğer yolun kenarında yani rayda birisi veya birşey varsa buda yine çok tehlikeli olabilir İnsanın olması ve hızlı frenlemesi gerekir Ama fikir mantıklı ama eksiklerinin olduğunu düşünüyorum 🙂

 34. SDN Okuru dedi ki:

  yolcu taşıyor bro. otomobil değil. bunu bi kaç yıl önce incelemiş***** bir buluş

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Bence videoyu tekrar izleyin feribotla alakası yok bildiğiniz arabaların üzerinde giden otobüs yapmışlar. Fikri iyi.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiyede buna çarparlar, bu çarpmasa bile.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Ne hyperloop u be? Hyperloop tüp içinde giden süperhızlı tren projesi. Düzgün yazın azcık ya

 38. SDN Okuru dedi ki:

  müthiş

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz yanlış anlamissiniz siz olayi. Videoyu dikkatli izleyin. Araç tasimak ne ya??

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Haberi yanlış yazmışsınız. Videoda araç diğer araçların üzerinden geçiyor araç taşımıyor.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Araba falan taşımıyor bildiğimiz insan taşıyor bu

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle çözülemeyeceğine eminim.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Benim aklıma gelmişti keşke patentini alsaydom 5 yıl önce

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Abi ben bu projeyi 2yıl önce görmüştüm ve olursa gercekten güzel olur dedim

" Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin Trafik Sorununa Kökten Çözüm Buldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "