Okunma

Çin’den öğrencilere çipli takip!


29 Aralık 2018 Cumartesi 17:00
Çin’den öğrencilere çipli takip!

İnternet ve sosyal medyanın özgür kullanımı konusunda karnesi pek parlak olmayan Çin, öğrencilere çipli takip sistemini uygulamaya başladı.

Çin’den öğrencilere çipli takip uygulaması!

Ülkenin güneybatısında bulunan Guizhou şehri ve Guangxi Zhuang bölgesinde bulunan 10’dan fazla okulun çipli yeni sisteme geçtiği ifade edildi. Öğrencilerin okul devamlılığını artırmak ve güvenliği daha iyi bir seviyeye getirmek için akıllı üniformalar kullanılıyor.

Üniformaların içerisinde bulunan iki adet çip sayesinde okula giriş ve çıkış yapan öğrenciler, aileler ile öğretmenler tarafından takip edilebiliyor. Öğrencilerin kişisel güvenliğini sağlamak ve okula izinsiz girişlerin önüne geçmek isteyen yetkililer bu sistemin başarılı olduğunu ifade ediyor. Mağazalardaki hırsızlık olaylarını önlemek için kullanılan alarm sisteminin benzeri, okula izinsiz giriş tespit ettiğinde sesli alarm vererek görevlileri uyarıyor.

öğrencilere çipli takip

Üniformalarını değiştirerek sistemi kandırmayı deneyen öğrencileri ise kötü bir sürpriz bekliyor. Öğrencilerin yüzleri bilgisayarlara tanıtılarak akıllı üniformaların sadece ilgili öğrenciyle birlikte kullanımı sağlanıyor. Okul girişlerindeki yüz tanıma sistemi, öğrencinin çipli üniforması ve yüzünü eşleştirerek sistemin suistimal edilmesine engel oluyor.

Çiplerde kullanılan teknoloji uzun süreli kullanıma da olanak veriyor. 500 yıkama ve 150 santigrat derece sıcaklığa dayanabilen çipler bu yönüyle de dikkat çekiyor.

Okul müdürü Lin Zongwu, bu sistemin 2016 yılından beri kullanıldığını ve öğrenci devamlılığına katkı yaptığını ifade etti. Öğrencilerin okul saatleri dışında da teknik olarak takip edilebildiği bu sistemin sadece belirtilen amaçlarla mı kullanıldığı ise bilinmiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Çin’den öğrencilere çipli takip!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Doğru bir karar. Mevcut durum daha tehlikeli bir hal aldı

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Biz sanki hükümete çok ses çıkarabiliyoruz ya onlar da çıkarır kesin.

 3. Anonim dedi ki:

  yavaş yavaş tam cipli denetlemeye doğru gidiliyor. son olarak insana cip üzerinden müdahale evresi gelecek 🙁

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  black mirror gerçek oluyor. böyle şeylere izin veren ebeveynlerin aklından şüphe ederim ama büyük ihtimal çin hükümetine karşı ses çıkarabilmeleri mümkün değil. tanıdık geliyor bana.

" Çin’den öğrencilere çipli takip! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’den öğrencilere çipli takip! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’den öğrencilere çipli takip! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "