Okunma

Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır!


26 Ağustos 2014 Salı 12:00
Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır!

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra çift kutuplu dünya da bir açıdan dağılmış oldu. Yaklaşık 24 yıldır pek çok pazarda ABD ve diğer Batılı ülkelerin ürünleri, diğer ülkelerde kullanılıyor. Özellikle teknoloji dünyası bu konunun başını çekiyor.

Tekrar belini doğrultmaya çalışan Rusya, yaşanan casusluk olaylarının artması nedeniyle, Microsoft ve Intel gibi ABD firmaları yerine kendi çözümlerini üretme kararı almıştı. Böylelikle, ABD’ye açık bir arka kapı bıraktığı iddia edilen ABD merkezli markalar yerine kendi Linux tabanlı işletim sistemini ve ARM tabanlı kendi işlemcilerini üretme işlemine geçmişlerdi. Benzer bir adım da, yükselen değer Çin tarafından geliyor.

Windows XP desteğinin bitmesi köprüleri yaktı

İlk aşamada masaüstü sistemlerde, özellikle kurumsal birimlerde Microsoft çözümlerinden kurtulmayı amaçlayan Çin, mobil cihazlarda da çalışabilecek bir işletim sistemi için kolları sıvamış durumda.

İlk halka açık deneme Ocak’ta

Yaklaşık 1 milyar büyüklüğünde bir pazara sahip olan Çin, buradan Batılı ülkelere hem pazar payı yaratmak istemiyor hem de güvenlik açıklarını minimuma indirmek istiyor. 

Zaten zamanında Google ile de sorun yaşayan Çin, kendi sosyal ağı Weibo ve kendi arama motoru Baidu’yu geliştirmişti. 

2011 yılından bu yana alttan alta başlatılan proje, nihayet elle tutulur bir noktaya geldi. Gelen Gizmodo’nun haberine göre Çin’in yeni işletim sistemi, Ocak ayında halka açık olarak deneme aşamasına geçecek.

Tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarda çalışması beklenen işletim sistemiyle beraber Çin, kapalı devre ve kendi kendine yetebilme konularında da kendini bir ileri seviyeye taşımış olacak.

:: Ülkeler için kendi işletim sistemlerini üretmemek, gerçekten bir tehdit mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2 gün sonra çöker konu çöp

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Windows gibisi Apple da bile yok neyin kafası

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bende sandım adamlar yeni çekirdek yazmışlar. Merakla habere daldım. Meğersen 500 çeşit linux sisteme yeni bir çeşit daha ekliyorlarmış

 4. SDN Okuru dedi ki:

  teknoloji artık tekelden çıkıyor özellikle linux bu olayı baya hızlandırdı bence artık insanlar kalıplardan çıkmak istiyor

 5. Shit Happens dedi ki:
 6. leanardo dedi ki:

  bizimde pardus var ama sadece var orda öylece duruyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  En mantiklisi. Bizim altyapimiz buyuk oranda yetersiz, ancak cin’in boyle bir konuda onayak olmasi bazi seyleri degistirebilir.

 8. Mr. Depreli dedi ki:

  Darýsý bizim baþýmýza.

 9. KatyPerry dedi ki:

  Hayýrlýsý be gülüm

 10. kmurat dedi ki:

  enable Nickli Üyeden Alýntý

  Aslýnda bizde bu anlamda alttan alttan Pardus’u hazýrlamýþtýk ancak 2 senedir ileri bir giriþim mevcut olmadý. Bu konuda Devletin kesinlikle ve kesinlikle adým atmasý *****

  Pardus’umuz da, kendi (yerli) iþlemcimiz de, sabotaja uðradýlar. Geliþtirebilmek veya giriþimi baþlatabilmek yetmiyor. Eserimizi koruyabilmemiz de gerekiyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  beðenmiyorsanýz kapý orada…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Tam tersine bizlerde bu þekilde kendi iþletim sistemimizi, bilgisayarýmýzý, akýllý telefonumuzu vs. vs. yapmak için çalýþmalýyýz…

 13. Ýhtiyar dedi ki:

  Ülke olarak çok gerideyiz ve savaþlarýn teknoloji üzerinden yapýlan bit çaðda teknolojiye destek vermiyoruz kendimizi alýma hapsetmiþiz. Mis gibi pardusumuz varolan ilerleyelim mobil iþletim sistemi geliþtirelim kendi iþlemcimizi yapalým imkan Yok mu var. Niye yapmýyoruz hala?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Gene devleti kotuleyenler var 2002 beri kim derdi turkiye kendi fuzesini tankini silahini uretecek siz kotulemeye devam edin capulcu ergenleri

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun çine

 16. giskur11 dedi ki:

  Geliþmiþ ülkeler yapmalý zaten bizim gibi ülkelerin neyine iþletim sistemi yapmak.

 17. Shit Happens dedi ki:
 18. enable dedi ki:

  Aslýnda bizde bu anlamda alttan alttan Pardus’u hazýrlamýþtýk ancak 2 senedir ileri bir giriþim mevcut olmadý. Bu konuda Devletin kesinlikle ve kesinlikle adým atmasý gerekir.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  tübitak’ın çinden feyz alması lazım

 20. SDN Okuru dedi ki:

  paralelcilerin isidir…

 21. SDN Okuru dedi ki:

  “Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır!”, başlığın altında “gelecek gibi”. Emin değilsiniz ama başlık çok iddalı, emin değilseniz haber yapmayın.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Bizimde pardus böyle bir hizmete kullanılabilirdi.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  saçmalıyorlar android alternatifi yapmak ne demek zaten yapmak zorundasın…

" Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in Kendi İşletim Sistemi Hazır! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "