Çin’in uzaya yolladığı roket, Dünya’yı tehdit ediyor


04 Mayıs 2021 Salı 15:55
ABONE OL
Çin’in uzaya yolladığı roket, Dünya’yı tehdit ediyor

Çin Hükümeti, geçtiğimiz günlerde bundan sonra Uluslararası Uzay İstasyonu‘nun (ISS) bir parçası olmayacaklarını açıkladı. Kendi istasyonlarını inşa edeceğini belirten Asya ülkesi, vakit kaybetmeden çalışmalara başladı.

29 Nisan’da yeni istasyonun parçasını taşıyan ilk roket Long March 5B, uzaya gönderildi. İstasyonun parçasını başarılı şekilde yörüngeye yerleştiren araç, sonrasında kontrolden çıkarak yörüngede sürüklenmeye başladı.

21 tonluk roket, Dünya’ya düşebilir

Fırlatılmasının ardından 492 saniye boyunca başarılı bir uçuş gerçekleştiren roket, planlandığı üzere belli bir süreden sonra istasyondan ayrıldı. Hemen ardından zararsız biçimde okyanusa düşmesi beklenen araç, kontrolden çıkarak sürüklenmeye başladı. Saatte 27.600 kilometre hızla yörüngede yolculuk eden roketin, her an Dünya’ya çarpa tehlikesi bulunuyor. 

roket

Yapılan açıklamaya göre, tam olarak ne zaman ve nereye düşeceği belli olmayan roketin parçaları, geniş bir araziyi tehdit ediyor. Enkazın kuzeyde ABD’nin New York şehri ile İspanya’nın başkenti Madrid, güneyde de Şili’nin güneyi ve Yeni Zelanda’nın Wellington şehri arasında bir alana düşmesi bekleniyor.

Neyse ki risk altında olan bölgelerin büyük bir kısmı okyanus ile kaplı. Ancak uzmanlar parçaların yerleşim yerlerine gelebileceğini ve bu bölgelerde adeta 160 kilometrekareye yayılmış bir uçak kazası etkisi yaratabileceğini söylüyor.

Konuyla ilgili sorumluluk almaktan kaçınan Çin, 2022’nin sonlarında tamamlanması beklenen uzay istasyonunun inşası için çalışmalarını sürdürüyor. Uzaya 11 roket daha gönderecek olan Asya ülkesi, 60 ton ağırlığında Uluslararası Uzayİ stasyonu‘na kıyasla oldukça küçük bir yapı üzerinde çalışıyor.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
zekeriya
zekeriya
8 gün önce

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ‘den ayrılacağını duyurmuştu zaten Rusya. ISS ‘in bakım ve güncelleme çalışmalarının çok pahalı olduğu ve zaten ömrünün sonuna gelindiği bilinen birşey.

Çin’in fırlattığı ve yere düşecek olan roket parçası büyük ihtimalle denize düşecek; belirttiğiniz bölgeler çok büyük bir alan zaten. Uzaya fırlatılan roketler bu şekilde çalışıyor, NASA’nin, Avrupa Uzay Ajansının (ESA), Hindistan Uzay Ajansı (ISRO), İsrail Uzay Ajansı (ISA) attığı roketlerden bu parçalar ayrılıp düşmedi mi aşağıya? Bu bahsettiklerim de son iki yıl içerisinde uzaya araç fırlatan kurumlar, devletler. Çin hükümetinin attığı mı sorun oldu ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Ulan dünyaya tam zarar bir ırksınız ya yok olun kurtulalım çekik göz kalmasın artık ya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 gün önce

Irkçılık yapma onların olmaması tüm dünya olarak teknolojide geriye gitmemize neden olur Amerika bile yetemez yani tek başına. 🙂

" Çin’in uzaya yolladığı roket, Dünya’yı tehdit ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çin’in uzaya yolladığı roket, Dünya’yı tehdit ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çin’in uzaya yolladığı roket, Dünya’yı tehdit ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!