ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası


15 Kasım 2020 Pazar 21:00
ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası

ABD Ticaret Bakanlığı, daha önce Amerikalı firmaların Çinli Huawei ile iş yapmalarını yasaklayıcı kararlar almıştı. Ancak tüm bu yaptırımlara rağmen Qualcomm tarafından üretilen 4G çiplerinin Huawei’ye satılmasına izin verildi. Bu hamlenin Çinli firmalar yasağı için yumuşama olabileceği ifade ediliyor.

Çinli firmalar yasağı Qualcomm’u etkilemiyor

Reuters’in haberine göre Qualcomm, ABD hükümetinden Huawei’ye 4G’ye uygun mobil çip satmak üzere izin aldı. Bu gelişme de hiç kuşkusuz Trump yönetiminin Çinli firmalarla iş yapma yasağında bir delik açmış oldu. Qualcomm cephesinden hangi ürünlerin satışının gerçekleşeceği ile ilgili net bir açıklama gelmese de, Reuters’e yapılan açıklamalar bunun mobil cihazlara yönelik olduğuna işaret ediyor.

cinli-firmalar-yasagi-icin-qualcomma-istisna-geldi

2019 yılının Mayıs ayında Beyaz Saray, ABD’li şirketlerinin ulusal güvenlik endişeleri gerekçe gösterilerek Huawei’nin de aralarında bulunduğu Çinli şirketlerle iş yapmasını yasaklayan bir idari emir yayınlamıştı. Bu yılın Mayıs ayındaysa Ticaret Bakanlığı, bütün yarı iletken üreticilerinin, Huawei için yonga yapmak amacıyla ABD ekipmanı veya teknolojisi kullandıklarında ABD’den lisans almalarını zorunlu kılan kısıtlamalar getirmişti. Öyle ki yabancı firmalar dahi Huawei için tasarlanan yongaların satışı için lisans almak durumunda kalmıştı. 

Çinli firma ise yaptırımdan dolayı ellerindeki işlemci yongalarının bitmek üzere olduğunu açıklamıştı. Tüm bu yaptırımlara rağmen Huawei, Çin’deki satışları sayesinde Temmuz ayını dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olarak kapatmayı bilmişti. Ancak geçtiğimiz ay sırasını Güney Koreli Samsung’a kaybetmişti.

Qualcomm’un Çinli firmaya satış lisansı sadece 4G’yi kapsarken, yeni cihazlara dahil edilecek olan 5G çipler için geçerli olup olmayacağı bilinmiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün mesele satış yapmak zaten.

" ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’nin Çinli firmalar yasağına Qualcomm istisnası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!