Okunma

Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek!


17 Nisan 2016 Pazar 16:00
Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek!

ABD merkezli teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin’in gelecek süreçte uzaya yapılacak yolculuklar konusunda çeşitli projeleri barındırdığı biliniyordu. Bu uğurda 1 milyar dolar maliyetli hipersonik uçağı üreteceğini açıklayan şirket, şimdiki süreçte de okul çağındaki çocukları odağına alıyor.

Digital Trends‘de yer alan habere göre, okul çağındaki çocuklara sanal Mars deneyimi yaşatmayı planlıyor. ABD genelinde, binlerce derslikte ve bilim programlarında yer alan çocuklara sanal Mars deneyimi yaşatılmasının yeni nesil eğitim kapsamında değerlendirmesi gerektiği şirket tarafından vurgulanıyor.

Proje Kapsamında Neler Yapılacak?

İlk sürükleyici sanal gerçeklik projesi olarak betimlenen projede, çocuklar bir otobüsün içinde bulunacaklar.

Okul çağındaki çocuklara sanal Mars Deneyimi yaşatma projesi kapsamında, Mars yüzeyine ilişkin günümüze kadar elde edilen görüntüler çocuklara yansıtılacak.

Mars yüzeyinde gezilerini gerçekleştiren çocuklar, bir yandan da Mars ile ilgili bilgileri kendilerine sağlanan ses çözümü sayesinde dinleyebilecekler.

16-04/17/screen-shot-2016-04-16-at-3-27-27-pm-640x0.png

Şirket verdiği bilgiler, uyguladığı sanal gerçeklik deneyimi haricinde, Mars’taki hava durumu hakkında çeşitli bilgileri çocuklara sağlamak amacıyla “Hello Mars” adında bir uygulama da geliştirdi.

Lockheed Martin CEO’su Marillyn Hewson, İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocukların yaşanılan gezegeni değiştirebilecek bir nesil olduğunu ifade etti.

ABD başta olmak üzere, birçok ülke ve şirket uzayla ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bize de söylenebilecek tek bir söz kalıyor: Severek izliyoruz.

:: ABD merkezli şirketlerin uzay ile ilgili yaptığı çalışmaların Türkiye’de de uygulanabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vr gözlük ile gitsinler hem fazla masraf olmaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim okul hiç gezi düzenlemiyor 🙁

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bunu biz görmeyiz muhtemelen…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Onlar uzaya çıkar biz de bakarız ancak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Başlığınızı varya gerçek sandım la

" Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzaya Okul Gezisi Düzenlenecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "