Okunma

Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme


17 Ekim 2011 Pazartesi 13:33
Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme

Özellikle masaüstü bilgisayarlarda son dönemde bir hayli önemli hale gelen güç kaynakları, çok çeşitli özellikleriyle karşımıza çıkıyorlar. Önceleri daha çok hız aşırma uygulamak için daha çok tercih edilen yüksek güç üretebilen PSU’lar, artık ekran kartlarının da baskısı yüzünden daha da yüksek güç üretmek durumundalar. Zaten 150 – 200 watt güç tüketen ekran kartları, ikişer üçer takılabiliyor olmaları sebebiyle çok miktarda enerji tüketiyorlar. Hal böyle olunca kaliteli bir PSU da olmazsa olmaz bir hale geliyor.

Corsair de, bahsettiğimiz “ihtiyaç” güç kaynaklarını üreten firmalardan biri. Bellek gibi daha farklı ürünlerle de tanıdığımız Corsair, karşımıza HX750 ve AX850 ürünleriyle çıkıyor. Şimdi bu ürünleri biraz daha yakından tanıyalım.

İlk ürünümüz HX750, adından da anlaşılabileceği gibi 750 watt gücünde bir güç kaynağı. Biraz irice olan bu ürün, mat siyah rengin üzerine mavi yazılarıyla hoş bir görüntü sunuyor. Her kaliteli güç kaynağında olduğu gibi HX750 de bir hayli ağır bir bileşen.

Arka panele baktığımızda, 24 pinli anakart ve 8 pinli işlemci güç kablolarının, ürün ile tümleşik bir yapıda olduğunu görüyoruz. Zaten bildiğiniz gibi, bilgisayarlar bu iki kablo takılı olmadığı sürece çalışmıyorlar. Bu açıdan, bu kablolarının sökülüp takılabilir olmasının pek de manası olmadığını görebiliyoruz. Zaten diğer tüm kablolar, istenildiği takdirde takılabilir bir halde tasarlanmış. Bahsettiğimiz anakart ve işlemci güç bağlantılarının yanısıra HX750, 4 tane PCIe, 8 tane molex, 12 tane SATA ve 2 tane de floppy güç çıkışı sağlayabiliyor.

Ürünü kullanmadığınız zaman içerisine yerleştirebileceğiniz hoş bir kese de, kutu içeriğine dahil edilmiş. Tabi bunun yanında kullanmadığınız kabloların kaybolmaması için minik bir çanta da yer alıyor. 80 Plus Silver sertifikasına sahip olan güç kaynağı, şartlar uygun olduğunda %90’a kadar verimlilik sunabiliyor. PSU’nun fiziksel bir açma – kapama tuşu içerdiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Bir diğer Corsair güç kaynağı AX850, metal siyah dış malzemesinin üzerindeki altın rengi yazılarıyla dikkat çekiyor. Arka panelde güç kablosu girişinin hemen yanında, tıpkı HX750’de olduğu gibi bir güç anahtarı yer alıyor. Hala bazı güç kaynaklarında bulunmayan bu minik anahtar, istediğiniz anda fişi çekmek yerine basit bir şekilde bilgisayarınızı kapatmanıza olanak sağlıyor.

Ürünün takılıp çıkarılabilir özellikli kabloları, tüm kabloları kapsıyor. Yani AX850, HX750’deki gibi “zorunlu tümleşik anakart kabloları” içermiyor. Çok da bir anlamı olmayan bu işlev, en azından kullanılmadığı takdirde bir yere yerleştirilirken rahatlık sağlıyor. Tabi anlamı olmayan derken, sadece anakart ve işlemci bağlantıları için konuşuyoruz. Diğer kabloların çıkartılıp takılabiliyor olması, muhakkak ki işe yarayan bir özellik. Diğer kablolar demişken söyleyelim, çıkarılıp takılabilen kabloların çeşitleri ve sayıları, HX750 ile bire bir aynı.

En başta bahsettiğimiz altın renkli yazılar, ürünün 80 Plus Gold sertifikası içerdiğini belli etmek amacıyla tasarlanmış. 80 Plus Gold sertifikası da %50 yükte en az %90 verimlilikte çalışmasına olanak sağlıyor. Yine HX750 gibi hem taşıma – muhafaza çantası, hem de kablo çantası içeren AX850, beraberinde kablo kelepçelerini de getiriyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Bilgi için: Corsair
Telefon: 0212 266 87 70

:: Corsair’in güç kaynaklarını beğeniyor musunuz?

 
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme”

 1. onenineone dedi ki:

  Bende de hx750 var. İçindeki koruma kılıfı kadifeden. Yani daha kutuyu açarken hayran kalıyorsunuz. Özellikleride çok güzel ancak en önemli yanı yanlış hatırlamıyorsam hx750 de 5 yada 7 yıl garanti vardı. Bu nedenle seçimimdeki en büyük etken oldu.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  OCZ ,Corsair, XfX markalarına fason üretim yapan firma High power dır. Ocz 500w kullanıyorum ve çok memnunum.

 3. rtsbora dedi ki:

  corsair güç kaynakları güzel ama pahalı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu adamlar bu işi yapıyor Corsair

" Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Corsair HX750 ve AX850 PSU İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "