Okunma

Cortana daha da insanlaşacak


07 Kasım 2016 Pazartesi 07:30
Cortana daha da insanlaşacak

Microsoft’un kişisel asistanı Cortana çok daha yetenekli hale geliyor. Özellikle Windows 10 işletim sistemindeki yetenekleriyle oldukça sevilen Cortana, kişisel ilgi alanlarına ve sıkça kullanılan görevlere odaklı olarak başarılı yanıtlar verebilmesiyle dikkat çekiyor.

Cortana kişilik kazanıyor

Microsoft tarafından 28 Nisan 2016 tarihinde yapılan bir patent başvurusuna göre, şirket Cortana için daha yeni yanıtlar geliştirmek için uğraşıyor. Bu yeni yanıtlar ise dijital asistanın daha kişiselleştirilmiş ve insana benzer yanıtlar vermesi üzerine yoğunlaşıyor.

Kullanıcıya karşısında gerçek bir insan varmışçasına deneyim yaşatması hedeflenen Cortana’nın, bu anlamda bir günde aynı cevabı iki defa vermemesi gerektiğine inanılıyor. Bunun için de Cortana’nın, kişiselleştirme için sizin hakkınızda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyması ve bunları işlemesi gerekliliği olası.

16-11/06/cortanadv02.jpg

Farklı karşılamalar sunacak Cortana’nın favori takımınız, doğum gününüz gibi verileri çekip bu veriyi kullanarak farklılıklar göstermesi isteniyor. Ayrıca, Cortana ve kullanıcı arasındaki etkileşim sayesinde Windows 10 cihazları arasında da daha doğal bir deneyim olması da isteniyor. Demek istediğimiz, bilgisayar ve mobil cihazlar arasında hakkınızdaki bilgilerin paylaştırılacak olması.

Örnek olarak, sabah bilgisayarınızı açtığınızda “Doğum günün kutlu olsun!” şeklinde bir karşılama yapıldıysa, öğleden sonra mobil cihazınızdan “Umarım harika bir gün geçiriyorsundur!” şeklinde farklı bir karşılama yapılacağı ifade ediliyor. Tabii ki Cortana’nın bunun için sizden gerekli izinleri alması gerekeceğini düşünüyoruz.

Microsoft dijital asistanı Cortana’ya bakalım bu yeteneği ne zaman kazandıracak?

:: Cortana’nın sunduğu dijital asistan deneyiminden memnun musunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Cortana daha da insanlaşacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Önce Türkçe öğrensin de sonrasına bakarız.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlaşsa ne olur ki kullanamadıktan sonra

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Windows'u severim bunun için Kiev'den lumia1020 getirttim o zamanlar uzaymeki gibi davranıyordu insanlar. Sabır sabır sabır bir yere kadar sanki benim gösterdiğim ilginin yarısını bile Windows kendi sistemine göstermedi instagram gibi bir uygulamayı bile yıllarca 3.parti yardımıyla kullanabildim. Artık başka platformdayım geride dönmem windowsa cortana yetenekleniyor Tr dil desteği alması Windows'un bu kafa yapısıyla eminim yıllar alır oda ilk aşamalar cortana'nın baya saçmaladığına şahit olabiliriz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iphone kullanıcısıyım ama şunu rahatlıkla diyebilirim ki Siri Cortana'nın yanında geri zekalı kalıyor. Her haltı google'dan arıyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Turkiyeye gelmedi hala merakla bekliyorum cortanayi beklentim buyuk

 6. SDN Okuru dedi ki:

  sabırla lumia 830 a CORTANA bekliyorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vi hev gat milyor aplikeyş8n

 8. SDN Okuru dedi ki:

  yaw sonuçta kadın arada bir trip atmasa iyi Dersin cortana mail gelmiş mi diyecek hiç sorduğun yok bu cortana yorgun mu aç mı susuz mu anca bilgisayarın başına otur mail gönder başka da bişi yapma kalk kendin bak 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  gec gelerek önce insanliktan çıkartacak sonra insanlaşacak ama o zamanda insan kalmayacak piyasada !!!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  cortana önce türkçe öğrensin, sonra insanlaşsın.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı asistanlar içinde insana en yakın olan cortana bacımız,tiz zamanda bize gelsin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  hayret buraya bir milyar uygulama var mı Windows zaten çöp yazan ios android fanatikleri yorum yazmamış 🙂

" Cortana daha da insanlaşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Cortana daha da insanlaşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Cortana daha da insanlaşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "