Okunma

Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda


28 Aralık 2010 Salı 14:30
Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda

Apple mühendisleri uzun çalışmalar sonucu yeni geliştirdikleri ve “logo anten” adını verdikleri yeni teknolojinin patentini geçtiğimiz günler içerisinde aldılar. Patentlyapple.com’un verdiği bilgiye göre bu yeni anten sitili ünlü Apple logosunun arkasına saklanacak.

Apple’ın meşhur logosu üzerinden geçecek sinyaller metale ulaşacak ve bu sayede telefon veya kablosuz herhangi bir cihaz ağa katılabilecek. Bu anten tasarımı sadece iPhone cihazlarda kullanılmayacak.

İlginç bir noktada 2010’un ikinci yarısında Apple’in 3 yeni Macbook patenti almasıyla ortaya çıkmıştı. Macbook üzerindeki antenler Apple’ın logosunun arkasına gizlenmiş durumda. Bu haberler Apple’ın 2011 yılında bomba gibi ürünlerle piyasayı kasıp kavuracağının habercisi.


Problem Neydi?

Apple’ın anten problemlerinin başında antenin yer yokluğundan elektronik cihaza kırpılarak adapte edilmesi geliyor. Bazı elektronik cihazların küçük form faktörlerinden (iPhone 4) dolayı anten alanı limitli oluyor. Bunun dışınca cihazlar üz erinde kullanılan ekran yapıları radyo sinyallerini etkileyerek antene ulaşmasını engelleyebiliyorlar. Tabii ki anten çevresinde kullanılan malzemelerinde önemi bu tarz sorunlardan dolayı bir kat daha artıyor.


Apple’ın Çözümü

Apple’ın yeni anteni yeni Macbook ve iPhone sürümlerinde kullanılacak. Bu yeni anten düz bir yapıda değil ve yan duvarlara sahip. Bu duvarlar etrafındaki iletken bileşenler antene gelen radyo frekanslarını kesmiyor aksine yükseltiyor.

İletken Anten Oyuğu

Daha öncede söylediğimiz gibi anten düz bir yapıya sahip değil. Logo‘nun ardında bulunan bu yapıya Apple “iletken anten oyuğu” adını vermiş. Bu oyuk dikey duvarlara ve düzlemsel geri arka plana sahip. Bu duvarların amacı anten üzerine gelen frekansları yankılandırarak sinyal seviyesini arttırmak.

Wi-Fi

Apple’ın bu anten tasarımını sadece telefonlar üzerinde kullanmayacağını sizlere söylemiştik. Apple bu tasarımı WiFi antenlerine de uygulayacak. Gelen haberlere göre bu tarz antenlerin GPS’lerede uygulanması söz konusu fakat bu konu hakkında detaylı bir bilgi yok.

:: Konu hakkındaki görüşlerinizi buradan paylaşın.

 
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    iphone 4 sahipleri napcak hadi amerika avrupa insanları zengin ya bizim türkiye gibi fakir ülke insanları napcak 2 milyar verip vah vahmı diyecekler bırakın kardeşim benim yetkim olsa türkiyede appleyi yasaklarım adam gibi yapsınlar malzemeleri ayrıca adam gibi fiyat koysunlar yok öyle enayi parası.

" Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Daha İyi Çeken Apple’lar Yolda ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "