Okunma

Davos’un Gündemi Sanayi 4.0


25 Ocak 2016 Pazartesi 10:45
Davos’un Gündemi Sanayi 4.0

Her yıl bu mevsimde yapılan Davos toplantıları yanı Dünya Ekonomik Forumu zirvesi, genelde siyasi buluşmalarıyla medyaya yansıyor. Ancak, her yıl belirlediği gündemler, dünyanın geleceğinin yol işaretleri hükmündedir.

Bu yıl belirlenen “Sanayi 4.0” gibi… Sanayi 4.0 tanımlaması, konuyu izah eden tam bir ifade olmadığını söyleyen çok kişi var. Otomasyon karşılığı kullanılan Sanayi 4.0 yerine “2. Makine Çağı”, “Robotlar Çağı” diyenler de var. Özellik olarak bakacak olursak, makinelerin akıllanması ve istihdamın insandan makinelere geçmesinin tamamlanması dönemi olarak dikkat çekiyor.

16-01/25/basliksiz-1-1453719014.jpg

Eğer insan yerine makine dersek, buzdağını tanımlayan bir ipucu göstermiş oluruz. Öyle vahim sonuçlar ortaya çıkar ki Fransa, geçen hafta olağanüstü hal ilan etti. Gelecekte ortaya çıkacak istihdam sorunu ile nasıl baş edeceğini şimdiden düşünmeye başladı.

Matbaanın bulunuşundan bu yana yaşanacak en büyük dönüşümden bahsediyoruz. Sanayinin bir de tarihi sürecine bakalım: 1784 yılı olarak kabul edilen buharlı makinelerin bulunması, sanayinin başlangıcı kabul edilir.

İngiltere, buharlı makineler ile yanı gemileri sayesinde dünyanın dört bir tarafına giderek, imparatorluğunu kurdu ve dönemin bütün ekonomik kaynaklarını ve ticaretini ele geçirdi.

Amerika’daki Kuzey – Güney Savaşının galibini belirleyen ise buharlı trenler ve telgraf oldu. Telgraf, matbaadan sonra bilginin üretim süreçlerine girmesine katkı sağlayan ikinci üründür. Bu sürece 1870 yılında elektriğin bulunmasi hız verdi. Makineler elektriklenince, hem fonksiyonunu hem de ivmesini artırdı.

Makine çağını anlamlandıran ise makinelerin seri üretime geçmesi oldu. 1908 yılında Ford Otomobil fabrikasında uygulanan üretim bandı, yeni bir çağın başlangıcı oldu.

Artık üretim bantları sadece o fabrikaların üretimlerini artırmakla kalmadı, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini de belirleyen göstergeler oldu.

Her iki dünya savaşı da seri üretimin sanayi çağının toplumları olumlu ve olumsuz nasıl etkilediğini gösterdi. 1969 yılı insanlığın aya gidişinin tarihi kadar, elektronik çağının da başlangıcıdır.

Aslında elektronik ile birlikte bilgisayarın da hayatımıza girmeye başlaması anlamına geliyor bu. Aslında bütün bu sanayi birikimini, ülkelerin zenginliğine taşıyan en önemli gelişme Küreselleşme oldu. 1989 yılında Berlin Duvarı‘nın yıkılması bunun miladıdır.

Küreselleşme ile birlikte bütün geleneksel kavramlar yıkılmaya başladı ve ülkelerden daha çok markalar yaygınlaşmaya başladı.

Bu sürece en büyük katkıyı bilgisayar yapmakla birlikte, ivme kazanmasına ise mobil telefonlar katkı sağladı. Robotlar eskiden beri vardı. Bundan sonra olması niye Sanayi 4.0 olarak niteleniyor, sorusu akla gelebilir. Şu anda dünyada 10 bin çalışana göre robotlaşma sadece 66 adet olarak var sayılıyor.

Otomotiv sanayi öncü durumunda ve Japon otomotiv sanayiinde 10 bin kişiye karşılık 1.520 robot kullanılıyor. Aslında sektörlerdeki büyüme oranları da dikkat çekici durumunda.

16-01/25/industry-2.jpg

Otomotivde 2010 yılına göre 2013 yılında yüzde 82 oranında robot kullanımı artmış görünüyor. Bu sektörü yüzde 80 ile metal sanayi, yüzde 44 ile gıda sanayi, yüzde 35 ile ilaç sanayi izliyor. Sanayi 4.0 Çağını anlamlandıran 5G olacak.

Yani nesneler arası internet, robotlar ve otomasyonun alt yapısı olacak. Hız, verimlilik ve en önemlisi Big Data ile birlikte bütün üretim süreçlerinin yeniden yapılanacak ve tanımlanacak bir dönem geliyor.

Önümüzdeki 20 yıl içinde Nesneler Arası İnternetin (IoT) oluşturacağı ekonomik büyüklük 17 trilyon dolar olacak. Mac Kinsey’in araştırmasına göre ise 2024 yılında 11 trilyon dolar bir ekonomik büyüklük bizi bekliyor. Veya konuyu bilmeyen yüzde 87’yi IoT bekliyor..

Cisco ise önümüzdeki 10 yıl içinde, IoT alanında kamuda 4.6 trilyon dolar, özel sektörde ise 14.4 trilyon dolar bir ekonomik büyüklük olacağını öngörüyor. Gelecek siyasi stratejiler konusunda araştırmalarıyla ünlü Rand Corporation da Sanayi 4.0 üzerine bir rapor yayınlandı.

TOBB bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) da, Türkiye’nin sürecin dışında kalmaması için konuya dikkat çekti. Bazı sanayi odaları yeni dalgayı gündemlerine aldı.

Yine de, yol haritası ortaya çıkacak kadar etki oluşturmadı. Bu sadece sanayiyi ilgilendiren bir süreç değil. Yeni bir üründen bahsetmiyoruz. Geometrik katlanan bir işlemci kapasitesinden, buna karşılık matematik katlarla azalan istihdamdan ve değişen iş süreçlerinden bahsediyoruz.

Enerji, lojistik, emek tasarruflarının yanı sıra toplumsal yapıyı etkileyecek bir dip dalgasından söz edebiliriz. Sonuçta dünyanın gündemi Sanayi 4.0 ve bu gündem 5G ile birlikte ana akım olacak. Bu entegrasyon ve dönüşümü ne kadar idrak edebilirsek, gelecek için umutlu olabileceğiz.

:: Sanayi 4.0 hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Davos’un Gündemi Sanayi 4.0”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Fikri Hocam, Otomasyon sanayi 4.0 ise, o zaman sanayi 1.0, 2.0. 3.0 nedir ? keske onuda aciklasaydiniz, veya ek olarak aciklarsaniz makbule gecer.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Vay arkadaş bizim milletin teknolojiye yaklaşımına bak; "insanlığın sonu" diyenden "bu kadar teknoloji yeter daha fazla gelişmesin" diyene. Tam bir rezalet. Dünyanın geri kalanı teknolojiyi, bilimi bir adım öteye taşıya dursun, bizse acilen bu yobaz jenerasyondan kurtulmanın yollarını arayalım

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güzel ve aydınlatıcı bir yazı olmuş….

 5. SDN Okuru dedi ki:

  1926 daki büyük buhranda da öyle söylendi ama çökmedi evrildi ve evrilerek var oluşunu sürdürmeye devam edecektir(Deniz Şengül)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu bi yerde bu sistemin çöküşünü getirecek sonuçta tüketici toplum insanlar ve para olmadan bişey alamayacaklarına göre bu sistem bi yerde kitlenecek demektir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel aydınlatıcı bir yazı olmuş elinize sağlık.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence burada durmalıyız. Daha fazla teknoloji zararlı. Tadında bırakalım, böyle iyi. Atalarımız da demiş hem. Her şeyin fazlası zarar diye. Teknolojinin de fazlası zarar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Fikri Bey böyle tanımlamalar gereksiz ve esas konuyu anlamaktan çok uzaktır.Bir şeye devrim veya çağ demek başlangıcından ziyade sonunda yapmak daha isabetli ***** belli olayları daha iyi anlamak için tanımlamalara ihtiyaç ***** önemli olan neler göreceğimizdir?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Rahat olun insanlar çalışıp kazanmazlarsa ürettiklerini kim alacak? Robotlarami satacaklar islak Mendili.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlığın sonu….

" Davos’un Gündemi Sanayi 4.0 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Davos’un Gündemi Sanayi 4.0 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Davos’un Gündemi Sanayi 4.0 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "