Okunma

Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor


06 Mayıs 2016 Cuma 06:00
Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor

Dünya genelinde “büyük şirket” olarak adlandırılan büyük ölçekli şirketler, genel şirketi politikası olarak asıl kuruluş amaçları haricinde pek çok başka dalda daha hizmet verirler.

Samsung, Google vb. şirketleri başlıca olarak öne sürebildiğimiz dünyada, geleceğin teknolojisi olarak betimlenen sürücüsüz otomobil teknolojilerinde de şüphesiz pek çok şirket devreye girmiş durumda.

Google, Ford, Tesla, Chrysler, Porsche vb. dünyanın teknoloji, otomobil konusunda önde gelen şirketletine ek olarak şimdi de Alman Demiryolu İşletmecisi Deustche Bahn (DB) sürücüsüz otomobil teknolojileri odağına alıyor.

16-05/05/264_inno_10.jpg

Demiryolu Şirketi Sürücüsüz Otomobil Filosu Sahibi Oluyor

DB Yönetim Kurulu Başkanı Ruediger, WirtschaftsWoche adlı Alman gazetesine yaptığı açıklamada, yolcuların güvenliği ve konforunun öncelikli olduğunu bu bağlamda geleceğin teknolojisini müşterilerine sağlamanın kendileri açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Gelecekte herkes gibi sürücüsüz otomobillerin yollarda hakim olacağı düşüncesine sahip olduğunu belirten Ruediger, bir Demiryolu İşletmecisi olarak kendilerinin karayolu taşımacılığında bu eğilime uyum sağlamaları gerektiğini dile getirdi.

DB’nin sürücüsüz otomobil teknolojilerine eğilmesinin nispeten düşük olarak gösterilen yüzde 42.5 olan yolcu taşıma kapasitesi olduğu belirtiliyor.

Teknoloji ve birçok otomobil şirketinin sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda çalışmalar yaptığı düşünüldüğünde bir demiryolu işletmecisinin aynı pazar payına ulaşıp ulaşamayacağı bilinmez; ama şirketlerin değişip gelişen şartlara uyum sağlayan bir Yönetim Kurulu Başkanı barındırmanın önemini anladıklarını varsayıyoruz.

:: DB adlı demiryolu işletmecisinin sürücüsüz otomobil teknolojilerine yönelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    biz zengin olamayız. yine geride kalıyoruz. dünya şöförsüz araba haberleri ile inliyor; ülkemizde tek ciddi yatırım yok bu konuda.

" Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Demiryolları Sürücüsüz Otomobillere Açılıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "