Depremlerde cep telefonu çalışacak!


12 Nisan 2017 Çarşamba 19:00
Depremlerde cep telefonu çalışacak!

Doğal afet sonrası çok büyük öneme sahip olan iletişim altyapısı, afette zarar görmesi durumunda enkaz kaldırma, hasar tespiti ve kurtarma faaliyetleri büyük zorluklarla karşılaşıyor. 1999 yılındaki büyük depremde iletişim altyapısının kesintiye uğraması faaliyetleri adeta felç etmişti.

İletişim için drone desteği

Bu sorunların üstesinden gelmek için, ABD’nin en yaygın telekom şirketi Verizon, işbirliği yaptığı American Aerospace Technologies (AATI) firması tarafından uçurulan uçan baz istasyonu ile, havadan ne kadar büyüklükte bir alanın kapsama alanına alınabileceğine yönelik uçuş testini gerçekleştirdi.

17-04/12/verizone.jpg

Bu son teknik test, ABD New Jersey’deki Woodbine Havaalanı’nda, doğal afet sonrası elektrik şebekesinin çöktüğü ve yerdeki baz istasyonlarının çalışmadığı bir durum canlandırılarak gerçekleştirildi.

Test uçuşu, ülke çapında Mayıs ayında New Jersey’de icra edilecek olan aynı zamanda yerel, federal ve ülke çapındaki acil durum kuruluşlarının katılacağı, genel acil durum tatbikatına hazırlık kapsamında yapıldı.

MALE gezici baz istasyonu olacak

Verizon’dan Christopher Desmond “Bu yeni test, AATI ile birlikte geçen ekim ayında gerçekleştirdiğimiz, MALE (orta irtifa uzun havada kalış) sınıfı insansız hava aracı ile havadan kapsama alanı sağlama konusunda ülkedeki ilk başarılı denememizin de üzerinde liderliğimizi pekiştirdi.” dedi.

Farklı durumlara göre ne kadar geniş bir alanın kapsama alanına alınabildiğinin ölçüldüğü testin başarılı geçtiği ifade ediliyor.
Test edilen drone, 5 metre kanat açıklığına sahip, 22.000 feet (6,7 km) irtifaya kadar çıkabiliyor. Havada kalış süresi 12-16 saat. Drone aynı zamanda acil yardım personeline anlık görüntü aktarabiliyor ve Verizone ağını kullanarak 4G LTE sinyallerini yere iletebiliyor.

Google’ın Loon projesi gibi havadan LTE hizmeti sağlamaya yönelik farklı çalışmalar da var, ancak Loon projesi daha çok kırsal alanlara sürekli iletişim hizmeti sağlamayı amaçlıyor.

:: Drone’ların baz istasyonuna dönüşecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Depremlerde cep telefonu çalışacak!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu haber eksik. Kimse deprem vb. afette artık cep telefonları çalışacak diye düşünmesin. Frekans planı ve ağda lag süresi gibi nedenlerden ötürü bu sistem sağdece dağda bayırda yani kırsalda kısmen iş görür ama kimse şehir ve ilçeler varken zaten kısıtlı olan imkanlarını medeniyetin neredeyse hiç olmadığı yerlere yollamaz.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten güzel bir çalışma adamlar çalışıyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  bu sayede insanları daha rahat dinleyebilecekler

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Paraya kıyılıp ülkemizde başlatılsın marmara depremi kapıda denirken boş durmak saçmalık olur

" Depremlerde cep telefonu çalışacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Depremlerde cep telefonu çalışacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Depremlerde cep telefonu çalışacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!