Okunma

Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi


11 Temmuz 2012 Çarşamba 21:29
Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi

Turkcell’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile duyurulan www.turkcellmagaza.com adresinin, Türkiye’de telekom sektörünün ilk çevrim içi bireysel alışveriş sitesi olan TL yükleme, internet paketi yükleme, web mesaj gibi hizmetlerin yanında telefon, notebook ve tabletler, aksesuarlar ve VINN satışlarının da sunulduğu belirtilmesi üzerine Telekomcular Derneği bir açıklama yayınladı.

Dernek, açıklamasında şöyle söyledi;

Ajansların bu haberi geçmesinin üzerinden 3 gün geçti. Biz bu süre zarfında Telekom’un, sektörde ilk sanal marketi Türk Telekom’un kurduğunu açıklamasını bekledik. Bir açıklama gelmedi.

Ve görev başa düştü. Türkiye’de Telekom sektörünün ilk sanal marketini Türkcell değil Türk Telekom kurdu.

Türk Telekom’un 16 Haziran 2001 tarihinde faaliyete geçirdiği TT Market, Telekom sektörünün ilk sanal alışveriş sitesiydi. Bu site ilk kamu alışveriş sitesi olma özelliğini de taşıyordu.

Telekart, bilişim kitapları, telefon makineleri, clip/clir cihazlarının satıldığı bu sanal market , altı ay gibi kısa bir sürede yatırım bedelini amorti etmişti.

2003 Yılından sonra yenilenmeyen sitenin faaliyeti, bildiğimiz kadarıyla 2008 yılında durduruldu. Kamu’nun kısıtlı imkanlarıyla kurulan bu sitenin daha sonra yenilenmemesi, kapsamının genişletilmemesi ve nihayet faaliyetinin durdurulması Türk Telekom yönetiminin bir eksikliği.

Ama bu eksiklik, Turkcell’in açıklamasının doğru olmadığı gerçeğini değiştirmez.

Ama ne yazık ki, Türk Telekom’un kurumsal hafızası yok olmuş durumda. Kendi geçmişine sahip çıkamıyor. “Hayır, sektörün ilk bireysel alışveriş sitesini biz kurduk” diyemiyor.

Telekomcular Derneği olarak, bu vesile ile; Kamu Yönetiminde olmanın tüm kısıtlarına rağmen, 2001 Haziran’ında kamu kuruluşlarının ve telekom sektörünün ilk sanal mağazası olan TT Market’i kurmak için mesai mefhumu gözetmeden çalışan, mevzuatla cebelleşen, statükocu anlayışla boğuşan, üst yönetimi ikna etmek için çabalayan ve sonuçta bir ilke imza atan o tarihteki pazarlama dairesindeki ekibe teşekkürü borç biliyoruz.

Telekomcular Derneği”

:: Bu açıklama için ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Su yorum yayinlama konusunda katiliyorum. Kufur yok bisey yok yorum yayinlamuyorsunuz. Bu durum sozkonusu olmaya devam ederse siteyi takip etmek ve onermek yerine insanlari siteden uzaklastirmak icin azami cabayi sarf edicem emin olun bundan.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın editör, benim yazdığım bir sürü yorumu yayınlamadınız fakat kendiniz öyle bir başlık yazıyorsunuz ki bizimkisi onun yanında baya bi normal yani.. Yazıklar olsun..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türk telekomcular derneği de mi varmış?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  “kamunun kısıtlı imkanlarıyla kurulan” ??? 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  haber başlığı 10 numara

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu ülke ne zaman türklerin eline geçerse o zaman düzelir bu gidişle o zor

 7. davut dedi ki:

  Hepsi birbirinden beter telekominikasyon ve internet konusunda AB ile aynı standartlara gelmemiz lazım örnek: 60 Tl ye sınırsız net yüksek hızlı fiber,sınırsız sabit hat araması diğer ülkelere sınırsız diğer operatörleri arama ve makul düzeyde 3G hepsi bir fiyata olması lazım…

 8. Kayıtsız Üye dedi ki:

  Türk Telekomun kurumsal hafızasını kaybettiğini gösteren bir şey daha var. Türk Telekom’a her hangi bir istek veya şikayet için e-posta gönderin size nasıl dönecekler bir bakın.
  Gönderen Türk Telekom A.Ş. yazacaktır. Defaaten şirketin kısa adının "Türk Telekom" tam adının ise "Türk Telekomünikasyon A.Ş." olduğunu e-postalarımda hatırlattım. Yine devam ediyorlar. Aşağıda uyarım bulunmaktadır.
  Halen cevap yada düzeltme ***** />

  ————–

  From:
  Sent: Thursday, May 31, 2012 7:27 PM
  To: ‘Müşteri İletişim Merkezi’; ‘[email protected]***** />
  Subject: RE: TÜRK TELEKOM A.Ş.

  İyi günler,

  Çalıştığınız şirketin kısa ismi “TÜRK TELEKOM” (A.Ş. kullanılmaz, uzun ismin peşine konulur) Tam ismi ise “TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.”***** />

  Dikkat edilmesi ***** />

  Saygıları***** />

  From: Müşteri İletişim Merkezi [

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Hehe Yalancı Turkcell 🙂

" Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dernek, Telekom ve Turkcell’e Giydirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "