Okunma

Diablo III


07 Temmuz 2009 Salı 06:48
Diablo III

Blizzard‘ın Diablo III‘ü resmi olarak duyurmasından bu yana bir yıl geçti ama çıkış tarihi henüz açıklanmış değil. En son 2000 yılında çıkan oyunun ek paketi de hayranlarını uzun süre oyalamayı başarmıştı. Serinin ilk bölümdeki Tristram şehrinde başlayan hikaye bu kez Caldeium adındaki şehrin de eklenmesiyle birlikte daha büyük bir oyun haritasında hayat buluyor. Dungeon’lar hem statik hem de yine eskisi gibi rastgele bir şekilde oluşan 99 düzeyden meydana geliyor.


Yeni oyun motoruyla grafikler eskisinden daha çekici hale getirilmiş

Fanatikler üç boyutlu grafiklerin oyun ruhuna ters düşeceğini iddia ediyor da olsa, yayınlanan demo görüntülerine bakılırsa, ilk andan itibaren hiç kimsenin alınacak keyfe bir itirazı olacağını zannetmiyoruz. Değişen oyun motoru da (Havok) daha gerçekçi bir stil ortaya koyarken, ortamda bulunan her şeyi silah gibi kullanılabilmenizi de sağlıyor. Tüm bu avantajları oyundaki diğer karakterlerin de kullanabileceğini de unutmamak gerekir. Bunun yanında, her yaratığın kendine has 35 değişik ölüm animasyonu olduğunu göz önüne alırsak Blizzard’ın nasıl bir oyun sunmak istediğini az çok kestirebiliyoruz.

Başlangıçta en azından 5 karakter sınıfının olacağını biliyoruz ama henüz kesinleşen 3 tanesi, Barbarian, Witch Doctor ve Wizard. Bir söylenti olmakla birlikte Barbarian dışında eski karakterleri göremeyeceğiz. Bu durum en çok Paladin‘leri üzmüş durumda. Karakterler konusundaki bir diğer yenilik ise cinsiyetlerini de seçebiliyor olmamız ki bu, Amazon sevdalıları dişi bir Barbarian ile savaşabilecekler demektir. Diğer eski sınıfların ileride ek paketle geleceği umudu ise sürüyor.

Barbarian, bildiğiniz üzere aynı anda iki kılıç kullanabilen çok güçlü bir ırk. Bu sınıfla kullanabileceğimiz teknikler ise sırasıyla Leap (Zıplayarak vuruş), Whirlwind (Savaş dönüşü), Cleave (Bir vuruşta birden fazla rakibi öldürebilme), Ground Stromp (Yere yapılan bu vuruş etkili bölge içerisindeki tüm yaratıklara zarar veriyor) ve Seismic Slam (Duvar ve kapıları da yıkabilen enerji tekniği).

Witch Doctor‘un açıklanan büyüleri ise Fire Bomb (Ateş topu), Horrify (Korkutmak), Locust Swarm (Zehirli arı saldırısı), Mass Confusion (Düşmanın kafasını karıştırarak birbirlerine saldırmalarını sağlamak), Soul Harvest (Rakibi bir defada öldürüp ruhunu emmek).

Çoklu oyuncu seçeneği Diablo II’deki gibi 8 kişiyle sınırlandırılmış da olsa, kesin hüküm henüz verilmiş değil. Rekabeti yüksek seviyede tutmak adına hiçbir oyuncu başkalarına ait karakter donanımını göremeyecek ama oyuncuların birbirleriyle savaştığı arenalarda ise kazanılan yetenekler boy ölçüştürülebilecek.

Sanctuary ismindeki sanal dünyanın haritalarına baktığımızda, henüz resmi olarak açıklanmasa da, ziyaret etmemiz gereken pek çok şehir ve bölge olacağa benziyor.

:: Diablo III için açıklanan karakter sınıfları sizce yeterli mi?

Yazan: Murat Karabulut
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Diablo III konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Diablo III ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Diablo III ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "